Data publikacji:

Od czego zacząć odchudzanie?

Nadwaga i otyłość są chorobami cywilizacyjnymi obecnych czasów. Warto więc im zapobiegać oraz walczyć z nimi, gdyż mają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie, a także wygląd zewnętrzny. Każdy z nas na pewno podejmował próbę odchudzania, która kończyła się niepowodzeniem bądź efektem jo-jo, który tylko pogorszył sytuację. Zatem, jak zacząć proces odchudzania? Podpowiadamy, jak w prostych krokach rozpocząć odchudzanie, aby było skuteczne i przyniosło oczekiwane efekty.
od czego zacząć odchudzanie

Pierwsze kroki do wymarzonej sylwetki

Na samym wstępie należy wspomnieć, że odchudzanie jest procesem długofalowym. Nie zmienimy diametralnie swojej sylwetki w parę dni. Do tego potrzebny jest czas oraz samodyscyplina. Ważnym aspektem, który każdy na początku przygody z odchudzaniem musi przyswoić, to odchudzanie z głową. Często pojawia się błędne myślenie wśród ludzi, że im mniej się zje w ciągu dnia, tym więcej schudnie. Jest to kategoryczny błąd. W takim przypadku nie dość, że może dojść do zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu, to prędzej czy później dopadnie nas efekt jo-jo ze zdwojoną siłą. Dlatego nie warto sięgać po takie rozwiązania, gdyż one jedynie zniechęcą do dalszego działania. W przypadku znacznej otyłości warto przed rozpoczęciem odchudzania udać się do lekarzy czy dietetyków, którzy ustalą bezpieczną i skuteczną metodę zrzucenia zbędnych kilogramów.

Jak zacząć odchudzanie?

Proces odchudzania może się wydawać banalną czynnością, do której nie trzeba się przygotowywać. Jednak aby przyniósł efekty, trzeba przygotować swoje otoczenie do tego procesu. Jednym z ważniejszych czynników przy rozpoczęciu odchudzania jest wsparcie bliskich osób. Dlatego wymagana jest rozmowa, przygotowująca ich na zmiany we wspólnym życiu (zmiana posiłków, inny podział obowiązków w domu, żeby mieć czas na treningi itp.). Po konsultacji z dietetykiem i otrzymaniu jadłospisu, ważne jest odpowiednie zaopatrzenie się w wymagane produkty. W tym celu należy wysprzątać kuchnię czy spiżarnię, zrobić miejsce na niezbędne produkty i pozbyć się tych zbędnych, np. słodyczy, które mogą kusić swoją obecnością. Podejmując aktywność fizyczną, która jest niezbędna w odchudzaniu, należałoby także posiadać odpowiedni strój i obuwie treningowe. Dobrym pomysłem będzie również plan, na którym znajdą się informacje o treningu i diecie, która przypada na dany dzień.

Aktywność fizyczna – niezbędny element w odchudzaniu

Pierwszym z czynników, który należy wprowadzić do swojego dnia, jest aktywność ruchowa. W obecnych czasach większość ludzi prowadzi siedzący tryb życia, co przyczynia się do powstawania nadmiaru tkanki tłuszczowej. Dlatego ważny jest ruch w jakiejkolwiek postaci. Jeżeli nie lubisz uprawiać sportów, to zacznij od marszu. Jest to podstawowa czynność, która towarzyszy nam podczas dnia i ma istotne znaczenie w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Z czasem, gdy organizm przyzwyczai się do ruchu, można wprowadzać do aktywności marszobieg, a następnie bieg. Aby wprowadzić ruch do swojego życia, można zacząć chodzić pieszo do pracy, zamiast jeździć samochodem, bądź wchodzić po schodach, a nie wzywać windę. Inną aktywnością, która jest zalecana osobom z nadwagą i otyłością, jest pływanie bądź aquafitness. Woda odciąża stawy, co sprawia, że ćwiczenia wykonywane w niej są bezpieczne dla każdego, zarówno dla osób z nadmiarem kilogramów, jak i dla seniorów. Inne aktywności ruchowe są tak samo wskazane, np. jazda na rowerze, sporty zespołowe, sporty siłowe itd. Ważne jest, aby podczas odchudzania znaleźć aktywność ruchową, która nam odpowiada, aby w trakcie całego procesu czuć się dobrze i robić to, co się lubi.

Dieta

Drugą kwestią, nie mniej ważną niż aktywność fizyczna, jest dieta. Wprowadzanie jej do życia jest długim procesem, gdyż wyuczenie się odpowiednich nawyków żywieniowych jest czasochłonne. Aby zacząć odchudzanie, które będzie skuteczne, nie należy pomijać żadnego z wymienionych kroków:
  • Nawyki żywieniowe – rozpoczęcie diety nie powinno być chwilową zmianą w dotychczasowym życiu. Ważne jest, aby nawet po procesie odchudzania utrzymywać zbilansowaną dietę, gdyż w innym wypadku kilogramy, które udało nam się zrzucić, szybko wrócą.
  • Regularność – w ciągu dnia powinno się spożywać 4–5 posiłków, co zapobiega podjadaniu. Dodatkowo, jeżeli masz problem z niekontrolowanym sięganiem po słodycze, jedz częściej, ale mniej. Odpowiednia częstotliwość posiłków sprawi, że nie będzie czasu na podjadanie.
  • Woda – jak dowodzą badania, odpowiednią ilością wody spożywaną w ciągu dnia są 2 litry. Mniejsze spożycie płynów może mieć niekorzystny wpływ na organizm. Woda mineralna, zwłaszcza w procesie odchudzania, spełnia ważną rolę: zapełnia na krótki czas żołądek, przez co nie chce nam się podjadać, wpływa na szybszą regenerację organizmu oraz funkcjonowanie narządów wewnętrznych, przyspiesza proces przemiany materii, a także pomaga w zwalczaniu cellulitu wodnego.
  • Zbilansowana dieta – ważną kwestią jest także odpowiednia ilość składników pokarmowych (węglowodany, tłuszcze, białka) w posiłku. Każdy z nich wpływa w inny sposób na funkcjonowanie organizmu, więc ich zawartość w diecie ma znaczenie.
  • Wymienione aspekty warto stosować, aby dieta przyniosła zamierzone efekty. Jak wiadomo, należy zachowywać regularność itd., jednak róbmy to z głową. Jeżeli pojawi się ochota na niezdrowy posiłek lub na batonika, to nie odmawiajmy sobie wszystkiego. Raz na jakiś czas można mieć tak zwany cheat day, który jest odstępstwem od diety i pozwala na zjedzenie tego, na co mamy ochotę.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Dominika Mańka