Data publikacji:

Objawy depresji. Jak rozpoznać depresję?

Depresja to poważne zaburzenie psychiczne, które wbrew pozorom dotyka wiele osób. Depresja może skutecznie zaburzyć codzienne funkcjonowanie oraz dezorganizuje życie, co znacznie utrudnia walkę z chorobą. Oznaki depresji są bardzo charakterystyczne, dlatego lekarze specjaliści mogą ją rozpoznać nawet w jej początkach. Depresja to choroba na tyle poważna, że nieleczona może stale się rozwijać i w rezultacie doprowadzić do tragicznych skutków.
Objawy depresji. Jak rozpoznać depresję?
Rozpoznanie depresji jest kluczowe dla dalszej ścieżki leczenia, ponieważ tylko dobrze dopasowana do objawów i symptomów terapia może przynieść satysfakcjonujące skutki. Objawy depresji mogą się nieco różnić w zależności od charakteru osoby, która mierzy się z tą chorobą, jednak warto wiedzieć, jakie są najbardziej typowe symptomy pozwalające na zdiagnozowanie choroby.

Co to jest depresja?

Depresja, wbrew wciąż powszechnym opiniom, nie wiąże się jedynie z byciem smutnym i przygnębionym. Wiele osób wciąż błędnie doszukuje się depresji u osób, które przez wzgląd na swoją chwilową sytuację, przeżywają trudny czas. Smutek, złość, rozgoryczenie to naturalne emocje, których nie da się wykluczyć z życia, jednak odczuwanie ich, nawet przez dłuższy czas, nie zawsze oznacza depresję.
Smutek to jedna z podstawowych emocji, którą może w różnym stopniu odczuwać każdy człowiek. Odczuwanie smutku to reakcja na jakiś konkretny bodziec, czyli przyczynę takiego stanu rzeczy. Smutek, nawet bardzo silny, charakteryzuje się energią i dynamizmem, ponieważ często towarzyszy mu płacz, krzyk, niezgoda i inne reakcje. W przypadku depresji, główną reakcją na smutek jest bezczynność i zobojętnienie.
Osoby zmagające się z depresją często są zobojętniałe i przyjmują postawę bierną wobec otaczającego świata. Myśli osoby z depresją bardzo często krążą wokół poczucia bezradności, własnych lęków, nasilają poczucie porażki oraz beznadziejności aktualnej sytuacji.

Typowe objawy depresji – jak ją rozpoznać?

Depresja to choroba psychiczna, którą można rozpoznać po charakterystycznych objawach i zachowaniu osoby zmagającej się z tym schorzeniem. W rozpoznawaniu depresji niezwykle ważna jest zasada, która mówi, że nie należy utożsamiać jej ze smutkiem. Chociaż smutek często towarzyszy osobom w depresji, ważne jest, aby rozróżnić osobę smutną z konkretnego powodu od osoby cierpiącej na depresję.
Główne objawy, które pozwalają zdiagnozować depresję:
  • Zaburzenia nastroju – osoby chore na depresję zazwyczaj mają stale obniżony nastrój, nie odczuwają radości ani przyjemności lub te uczucia są nikłe i tłumione przez negatywne emocje. Osoba w depresji może odczuwać przytłoczenie codziennymi sprawami. Poczucie bezsilności, lęku, niepokoju oraz brak dobrych perspektyw na nadchodzącą przyszłość to również typowe odczucia w depresji.
  • Zaburzenia rytmu biologicznego – osoby chore na depresję mogą dodatkowo cierpieć na bezsenność lub przeciwnie, mogą chcieć przesypiać znaczna część dnia. U chorych na depresję często zdarza się także odwrócenie rytmu dobowego. Chorzy mogą zmagać się także z zaburzeniami apetytu, które objawiają się całkowitym jego brakiem lub silną potrzebą objadania się.
  • Zaburzenia energii i napędu życiowego – chorym na depresję często towarzyszy uczucie zmęczenia, znużenia, brak mobilizacji oraz brak ochoty na podjęcie jakiejkolwiek akcji. Osoby chore mogą znacznie szybciej odczuwać zmęczenie wywołane aktualnie wykonywaną czynnością. Często za niechęć do wykonywania określonych czynności odpowiedzialny jest lęk, który towarzyszy wielu osobom w depresji.
  • Zaburzenia lub spadek libido – osoby w depresji znacznie rzadziej lub wcale nie odczuwają popędu seksualnego. Depresji często towarzyszy spadek libido, niezależnie od płci chorego. Kobiety zmagające się z depresją mogą mieć także zaburzenia cyklu menstruacyjnego lub zatrzymane miesiączkowanie.
  • Zaburzenia uwagi i brak koncentracji – osoby chore na depresje bardzo rzadko są w stanie skupić się na jednej konkretnej czynności, a jeśli już takie skupienie nastąpi, to zazwyczaj jest ulotne i trwa bardzo krótko. Dla chorych na depresję nawet najprostsze codzienne czynności mogą okazać się trudne do wykonania, dlatego często całkowicie z nich rezygnują, co dodatkowo powoduje uczucie bezsilności i własnej porażki.
  • Myśli i zachowania samobójcze – depresja, szczególnie ta nieleczona, może z czasem się pogłębia
  • . U osób, które zmagają się z depresją przez dłuższy czas, mogą pojawić się myśli i zachowania samobójcze. W takiej sytuacji konieczne jest natychmiastowe rozpoczęcie terapii, ponieważ nieleczona depresja może okazać się tragiczna w skutkach.

Niejednoznaczne objawy depresji

Lista podstawowych objawów depresji jest długa, jednak o chorobie może świadczyć także występowanie objawów nietypowych i niejednoznacznych. Symptomy przedstawione poniżej nie zawsze muszą oznaczać depresję, jednak warto zwrócić na nie uwagę, jeśli zachowanie osoby potencjalnie chorej może przypominać objawy depresji.
Do nietypowych objawów depresji można zaliczyć:
  • bóle napadowe i bóle przewlekłe – mogą być wynikiem odczuwania nagromadzonego stresu, który silnie oddziałuje na organizm. Chorzy na depresję często skarżą się na nawracający ból głowy, mięśni, pleców i stawów,
  • nadmierne korzystanie z używek – chorzy na depresję mogą mieć skłonności do nadużywania alkoholu, papierosów, narkotyków i innych używek, które dają mu nadzieję na chwilowe uczucie poprawy,
  • pogorszenie wyglądu oraz zaniedbanie — osoby chore często zaniedbują siebie, przestają wykonywać czynności i zabiegi pielęgnacyjne oraz nie przykładają wagi do swojego wyglądu. Jeśli bliska osoba, która kiedyś przykładała dużą wagę do swojego wyglądu i systematycznie dbała o siebie, przestaje wykonywać nawet najprostsze zabiegi pielęgnacyjne to może być jeden z objawów depresji.
Autor: Redakcja Ceneo