Data publikacji:

Nietrzymanie moczu. Przyczyny i leczenie

Nietrzymanie moczu (inkontynencja) to bardzo wstydliwy problem. Ogólnie rzecz biorąc, człowiek, który traci kontrolę nad oddawaniem moczu, traci też poczucie własnej godności. Dolegliwość jest uciążliwa do tego stopnia, że ludzie rezygnują z wielu aktywności. Problem z nietrzymaniem moczu może pojawić się w różnym wieku, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jednak to kobiety są najbardziej narażone na NTM. Dowiedz się, na czym polega leczenie nietrzymania moczu i czy istnieją skuteczne domowe sposoby na nietrzymanie moczu!
nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu – przyczyny

Najczęstszymi przyczynami niekontrolowanego wypływu moczu są:
  • infekcje w obrębie układu moczowego,
  • zmiany hormonalne,
  • poród siłami natury,
  • otyłość,
  • dźwiganie (może to mieć związek z pracą fizyczną),
  • zaparcia,
  • przesada ze stosowaniem preparatów moczopędnych.
  • Jeszcze jakiś czas temu nietrzymanie moczu było wiązane z kobietami w wieku okołomenopauzalnym (po 40. roku życia). Niestety, ta granica wieku uległa bardzo dużemu obniżeniu – obecnie na NTM narzekają panie po 30. roku życia. Problem NTM występuje również u mężczyzn, ale to kobiety najczęściej zapadają na tę obniżającą jakość życia dolegliwość.
    Najczęściej występuje wysiłkowe nietrzymanie moczu. Ma to związek z tym, że mięśnie dna miednicy uległy osłabieniu. Mocz wycieka w sposób niekontrolowany podczas aktywności fizycznej. Nie ma znaczenia, czy jest to spacer, wyjście na zakupy czy wchodzenie po schodach. Wyciek moczu może wystąpić podczas kaszlu, kichania lub śmiechu. Ten rodzaj NTM występuje u kobiet. Panie, mając świadomość problemu, zaczynają usuwać się z życia społecznego.

    Podpaski na nietrzymanie moczu – które wybrać?

    Na rynku pojawia się coraz więcej produktów dla kobiet z nietrzymaniem moczu, ale warto bazować na znanych producentach, którzy specjalizują się w wytwarzaniu tego rodzaju podpasek. 
    Jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek jest Tena, która proponuje wkładki i podpaski dla kobiet z różnym stopniem nietrzymania moczu. Produkty tej marki blokują przykre zapachy, a na dodatek nie pozwalają na zabrudzenie bielizny. Marka ma w swojej ofercie również pieluchomajtki i bieliznę dla pań, które cierpią na NTM.
    Druga najbardziej znana marka to Seni. Oferuje identyczną rozpiętość produktową jak Tena, dzięki czemu każda kobieta może dopasować sobie wkładki urologiczne w zależności od stopnia NTM.
    Alternatywą dla podpasek jednorazowych są podpaski wielorazowe. Decydują się na nie panie, którym bliska jest problematyka ochrony środowiska. Zestaw takich podpasek to zakup na długi czas. Wystarczy je prać i suszyć zgodnie z instrukcją. Wymagają stosowania obcisłej bielizny (przy luźnej mogą się przesuwać).

    Wysiłkowe nietrzymanie moczu – leczenie

    Bardzo pomocne w leczeniu choroby są ćwiczenia na nietrzymanie moczu – chodzi tutaj o mięśnie Kegla. Pomocna będzie fizjoterapia uroginekologiczna. Można też zdecydować się na leczenie farmakologiczne (leki na receptę). 
    W przypadku osób otyłych korzystne efekty da nawet niewielka redukcja masy ciała (czyli trzeba się zabrać za rozsądne odchudzanie). Najlepiej jest wrócić do prawidłowej wagi (zgodnej z BMI), ale nie zawsze jest to łatwe i możliwe. 
    Istnieje wiele zabiegów (typu laseroterapia), na które można zapisać się w klinice, która specjalizuje się w zwalczaniu NTM. Zabiegi nie podlegają refundacji NFZ – trzeba za nie zapłacić z własnej kieszeni. Ostatecznością są zabiegi chirurgiczne (na NFZ). 
    Alternatywą do walki z NTM w domu są elektrostymulatory, które obiecują skuteczne rozwiązanie problemu.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Dorota Zgutka
    Dorota Zgutka

    Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.