Data publikacji:

Nebulizator a inhalator – czym się różnią?

Inhalacja od wielu lat jest stosowana przy chorobach układu oddechowego. Na rynku znajdziemy dwa podstawowe urządzenia do inhalacji. Jaka jest różnica między nebulizatorem a inhalatorem i po co je stosować? Jaki nebulizator dla dzieci i dorosłych wybrać? Rozwiewamy wątpliwości.
nebulizator

Nebulizator a inhalator – kiedy się je stosuje?

Zanim przejdziemy do tego, czym się różnią nebulizator a inhalator, warto odpowiedzieć sobie na pytanie – kiedy stosuje się tego typu urządzenia. Zarówno inhalator, jak i nebulizator mają dostarczyć do organizmu leki w formie aerozolu. Stosuje się je w leczeniu takich przypadłości jak astma, bronchit, mukowiscydoza, zapalenie zatok, zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc. Substancje lecznicze powinny trafić bezpośrednio do dróg oddechowych – dzięki temu leczenie jest bardziej skuteczne.

Przeczytaj również: Ranking nebulizatorów

Różnice między nebulizatorem a inhalatorem

Czym się różnią nebulizator i inhalator? Inhalator dla dzieci i dorosłych pozwala przekształcić lek w postaci zawiesiny lub proszku do formy aerozolu, natomiast nebulizator dla dzieci i dorosłych pozwala zaaplikować leki płynne.

Inhalator dla niemowlaka, dzieci lub dorosłych kupuje się na receptę w aptece. Aby przyjąć jedną dawkę leku, należy umieścić końcówkę inhalatora w jamie ustnej i ścisnąć jego obudowę lub przekręcić pokrętło. Cały proces trwa kilka sekund. Po użyciu należy przetrzeć ustnik, natomiast, gdy wszystkie dawki leku zostały zużyte, trzeba zutylizować inhalator dla dzieci i dorosłych.

Nebulizator dla dzieci lub dorosłych to urządzenie wielokrotnego użytku. Stosuje się go przez wlanie do środka leku. Następnie należy nałożyć specjalną maseczkę i inhalować się (oddychać przez materiał) kilka minut. Po skorzystaniu z urządzenia trzeba umyć i dokładnie wysuszyć zarówno maseczkę, jak i pojemnik, w którym znajdowała się substancja lecznicza.

Jaki inhalator dla niemowlaka będzie dobry?

Jaki inhalator dla niemowlaka wybrać? Urządzenie powinno być ciche, tak by dziecko nie wystraszyło się podczas aplikacji leku. Ustnik w inhalatorach niemowlęcych często jest wyposażony w specjalny smoczek – dzięki temu podanie leku przebiega szybciej i sprawniej.

Jak wybrać inhalator dla dzieci i dorosłych?

Inhalacja to bezpieczna metoda leczenia infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych, rekomendowana zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Inhalatory dla dzieci i dorosłych są dostępne w aptekach na receptę, stosuje się je po konsultacji z lekarzem. Produkty te zostały wprowadzone na listę urządzeń i produktów medycznych Urzędu Rejestracji Produktów Medycznych, co oznacza, że posiadają one wszelkie niezbędne certyfikaty oraz ich użytkowanie jest bezpieczne. Wybór inhalatora dla dzieci i dorosłych należy do lekarza – to on wskaże, jaki lek stosować do inhalacji.

Nebulizator dla dzieci – czym się kierować przy zakupie?

Nebulizator może być używany przed dzieci już od pierwszych dni życia. Decydując się na zakup nebulizatora dla dzieci, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak:
  • Dostępność maseczki do inhalacji w dziecięcym rozmiarze.
  • Poziom generowanego hałasu – jeśli inhalowane ma być małe dziecko, poziom wytwarzanego hałasu nie powinien przekraczać 60 decybeli.
  • Tempo rozpylania – czas trwania inhalacji nie powinien przekraczać kilku minut (optymalne jest 4-10 minut), jednocześnie urządzenie powinno oferować możliwość regulowania pracy tak, by mogło z niego korzystać małe dziecko.
  • Wielkość wytwarzanych cząstek – ten parametr jest zależny od choroby. Jeśli nebulizator dla dzieci ma leczyć infekcje gardła i nosa, powinien on wytwarzać cząsteczki o wielkości od 7 do 10 μm. Gdy maluch ma zapalenie oskrzeli, wielkość cząsteczek musi być na poziomie 4-6 μm. Tymczasem przy zapaleniu płuc skuteczne są nebulizatory produkujące cząsteczki o wymiarach średnicy równej 1-3 μm – dzięki dobraniu odpowiednich wymiarów lek będzie skutecznie docierać do dróg oddechowych.
  • Wygląd nebulizatora – w przypadku małych dzieci znacznie łatwiej przeprowadzić inhalację, gdy urządzenie przypomina wyglądem zwierzątko lub posiada kolorowe elementy.

Nebulizator dla dorosłych – jak go wybrać?

Jak wybrać nebulizator dla dorosłych? Podobnie jak przy nebulizatorach dla dzieci, istotnym kryterium jest wielkość wytwarzanych cząsteczek. Bardzo ważne jest także to, by dopasować typ nebulizatora do tego, jaki preparat będzie podawany za pomocą urządzenia.

Inny istotny aspekt to martwa objętość. Parametr ten oznacza, ile płynu pozostaje w pojemniku na lek (na straty). Jego wartość powinna być jak najmniejsza. Bardzo ważne jest także to, ile osób ma korzystać z urządzenia – jeśli nebulizator dla dorosłych ma służyć kilku osobom, warto wybierać modele, które mają długi tryb pracy oraz posiadają wiele części wymiennych (np. kilka maseczek o różnych rozmiarach).

Nebulizator dla dzieci i dorosłych – jakie rodzaje są dostępne?

W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje nebulizatorów dla dzieci i dorosłych – kompresorowe oraz ultradźwiękowe. Te pierwsze korzystają ze sprężarki, natomiast te drugie zostały wyposażone w specjalny aparat, który generuje drgania. Dzięki energii ultradźwięków możliwa jest przemiana płynnego leku w aerozol.

Inhalator ultradźwiękowy służy do podawania: 0,9% roztworu soli fizjologicznej oraz leków typu Mucosolvan. Natomiast za pomocą inhalatora kompresorowego można zaaplikować niektóre antybiotyki, leki rozszerzające oskrzela i glikokortykosteroidy. Modele ultradźwiękowe są nieco droższe, wyróżnia je także praktycznie bezgłośna praca.
Autorka: Alicja Hudzik