Data publikacji:

Co oznacza nadmierne pocenie się głowy i twarzy?

Nadmierna potliwość jest dolegliwością wstydliwą i obniżającą poczucie własnej wartości. Kiedy dotyczy głowy i twarzy, trudno ją ukryć, co przekłada się na znaczne pogorszenie jakości życia. Z czego wynika nadmierne pocenie się głowy i twarzy? Lista możliwych przyczyn występowania tego problemu jest długa, dlatego właściwie postawiona diagnoza jest kluczem do poradzenia sobie z tą trudną sytuacją. Sprawdź, co możesz zrobić, jeśli silne pocenie głowy i twarzy dotyczy również ciebie.
co oznacza nadmierne pocenie się głowy i twarzy

Nadmierne pocenie się głowy i twarzy – co robić?

Żeby móc poradzić sobie z nieprzyjemnym problemem, jakim z pewnością jest nadmierne pocenie się głowy i twarzy, w pierwszej kolejności należy znaleźć jego przyczynę. Bez poprawnie postawionej diagnozy można jedynie próbować przeciwdziałać objawom.
Pocenie się jest całkowicie normalne i niezbędne dla utrzymania właściwej temperatury ciała. Jeśli przeżywasz silny stres, infekcję z gorączką, doświadczasz upału lub podejmujesz intensywny wysiłek fizyczny, trudno się dziwić, że zarówno twarz, jak i głowa są mokre od potu. Problem pojawia się, gdy dzieje się to w sytuacjach, które nie powinny wywoływać takiej reakcji organizmu.
Co zrobić w przypadku nadmiernego pocenia się głowy i twarzy? Najlepszym wyjściem będzie zgłoszenie się do lekarza rodzinnego, który przeprowadzi wywiad i wypyta o dodatkowe objawy, a następnie oceni, jakich badań wymagasz oraz do jakiego specjalisty cię skierować. W międzyczasie możesz oczywiście stosować domowe sposoby na pocenie się głowy, pić napary ziołowe i używać skutecznych antyperspirantów. Pamiętaj, że wpływając jedynie na objawy i ignorując diagnostykę, możesz przeoczyć istotny problem zdrowotny.

Nadmierne pocenie twarzy i głowy – przyczyny

Przyczyny silnego pocenia głowy i twarzy mogą być błahe, zdarza się jednak, że są bardzo poważne. Należą do nich między innymi:
  • niedobór witaminy D3;
  • otyłość lub nadwaga;
  • cukrzyca;
  • nowotwory, takie jak chłoniak lub białaczka;
  • zmiany hormonalne, na przykład w ciąży, w okresie menopauzy lub dojrzewania;
  • choroba Parkinsona;
  • nadczynność tarczycy;
  • udar mózgu;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • palenie papierosów;
  • nadmiar kofeiny.
  • Jak widzisz, nadmierne pocenie się głowy i twarzy bywa objawem rozmaitych chorób, konsekwencją niewłaściwych nawyków żywieniowych i zdrowotnych lub naturalnych zmian hormonalnych. Każdy z tych przypadków wymaga indywidualnego potraktowania. Zdarza się również, że dolegliwość ma podłoże genetyczne, dlatego warto przyjrzeć się, czy inne osoby w rodzinie również się z nią zmagają.

    Konsekwencje silnego pocenia głowy i twarzy

    Chociaż pocenie nie wydaje się poważnym objawem, w rzeczywistości nie tylko bardzo utrudnia życie, ale prowadzi też do wielu przykrych konsekwencji. Osoba dotknięta tą dolegliwością często staje się wycofana i bardziej nieśmiała, ponieważ czuje się zawstydzona. U młodych ludzi zaburzenia pocenia mogą prowadzić do pogorszenia stanu cery. Mokre włosy również szybko stają się nieświeże i zaczynają wydzielać nieprzyjemny zapach. Jeśli taka sytuacja trwa dłużej, może stać się przyczyną wystąpienia łupieżu związanego z namnażaniem się drożdżaków na wilgotnej skórze.
    Jeśli zauważysz u siebie problem, jak najszybciej zacznij szukać jego przyczyny, stosując jednocześnie dobre kosmetyki, środki doustne i domowe sposoby na pocenie się głowy.

    Leki na nadmierne pocenie się twarzy i głowy

    Dostępne są preparaty przeciwdziałające nadmiernemu poceniu się. Żeby je nabyć, nie potrzebujesz recepty. Czy warto? Zawierają zwykle naturalne wyciągi ziołowe, dlatego są bezpieczne dla zdrowia. Żaden z nich nie wyeliminuje problemu całkowicie, będą jednak skuteczną pomocą, jeśli planujesz działać kompleksowo. W ten sposób masz szansę na osiągnięcie najlepszych rezultatów.

    Domowe sposoby na pocenie się głowy – dieta i styl życia

    Żeby zapobiec nadmiernemu poceniu się głowy i twarzy, a przynajmniej nie pogarszać zaistniałej sytuacji, warto zadbać o codzienne nawyki związane z dietą i higieną. Co możesz zrobić?
  • Unikaj czapek wykonanych ze sztucznych materiałów. Latem postaw na lekkie i przewiewne nakrycie głowy, zimą na naturalne materiały o dobrych właściwościach termoregulacyjnych. Zadbaj też o ubrania dopasowane do pogody i nie przegrzewaj ciała.
  • Unikaj ostrych przypraw, które rozgrzewają organizm, mowa tu o pieprzu, ostrej papryce, imbirze, goździkach, kardamonie czy cynamonie. Niewskazane są również cebula, chrzan i czosnek.
  • Latem zamiast po kawę i herbatę sięgaj po napoje chłodzące, najlepiej zimną wodę lub naturalną lemoniadę z sokiem cytrynowym. Wypijaj przynajmniej 2 litry wody dziennie.
  • Stosuj dietę bogatą w warzywa i owoce, zastępując nimi część produktów pochodzenia zwierzęcego, bogatych w białko i tłuszcz.
  • Unikaj używek: papierosów, alkoholu i kofeiny.
  • Zrezygnuj z żywności wysokoprzetworzonej, obfitującej w tłuszcze nasycone i cukry proste, a także z nadmiaru produktów wytworzonych z oczyszczonych zbóż.
  • Dbaj o higienę. Często myj włosy delikatnym szamponem i sięgaj po antyperspiranty.
  • Zioła na nadmierne pocenie głowy i twarzy

    Zioła towarzyszą nam od setek lat, będąc receptą na rozmaite dolegliwości. Również w przypadku nadmiernego pocenia się głowy i twarzy możesz wykorzystać ich właściwości. Co pić, żeby się nie pocić? Ziołem, po które powinieneś sięgnąć w pierwszej kolejności, jest szałwia. Oprócz niej podobne właściwości wykazuje ziele skrzypu, pokrzywy i melisy. Wszystkie wymienione składniki możesz samodzielnie połączyć w mieszankę.
    Żeby kuracja ziołowa zadziałała, trzeba pić napary regularnie przez kilka tygodni. Po tym czasie warto natomiast zrobić przynajmniej dwa tygodnie przerwy, po których można ponownie wrócić do stosowania ziół. Ważną kwestią jest upewnienie się, że nie występuje uczulenie na żaden składnik mieszanki. Szałwii nie powinny pić kobiety karmiące, ponieważ zatrzymuje wytwarzanie mleka.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym