Muzyka do ćwiczeń: jaka będzie najlepsza?

Zdecydowana większość popularnych dyscyplin sportowych, pozwala na uprawianie ich w rytm ulubionej muzyki. Niezależnie, czy trenujesz fitness, bieganie czy jazdę na łyżworolkach, dobrze dobrana muzyka może wpłynąć na twój trening bardzo pozytywnie. Jaka muzyka do ćwiczeń będzie odpowiednia i jak w wygodny sposób ją odtwarzać? Podpowiadamy!

Czemu warto ćwiczyć z muzyką?

Nie brakuje osób, które podczas treningu wymagają absolutnej ciszy, potrzebnej do skupienia. Z drugiej strony, dla ogromnej liczby osób, muzyka stanowi świetne umilenie treningu. Jakie są korzyści z ćwiczenia do ulubionej muzyki?
  • Muzyka zabija nudę. Powiedzmy to szczerze – początkowo, dyscypliny takie, jak chociażby jogging, mogą nie należeć do najciekawszych. Słuchając energicznej muzyki, możesz zająć czymś głowę w trakcie nużącego, długiego treningu.
  • To źródło motywacji. Nie od dziś wiadomo, że muzyka może poprawiać nastrój – a to ma niebagatelne znaczenie dla twojej treningowej motywacji!
  • Sprawia, że trening mija szybciej. Skupiona na muzyce, nie odczujesz mijającego czasu.
  • Pomaga wykonywać ćwiczenia rytmicznie. Wiele piosenek dedykowanych np. ćwiczeniom fitness, może okazać się pomocnych w wykonywaniu ćwiczeń wymagających szybkości i refleksu.
  • Niektóre utwory muzyczne działają na ciało kojąco i relaksująco, co sprawdzi się w przypadku dyscyplin takich, jak chociażby joga.

Muzyka w trakcie sportu – czy zawsze jest bezpieczna?

W przypadku niektórych dyscyplin, bezpieczniej będzie zrezygnować z odcinania się od świata za pomocą muzyki. Dotyczy to przede wszystkim sportów, które wykonujesz w dużych skupiskach ludzi czy na drodze – a więc np. kolarstwa, narciarstwa czy łyżwiarstwa. W przypadku takich dyscyplin, rozsądniej jest zachować słuchową uwagę.

Jaka muzyka do ćwiczeń będzie najlepsza?

Wbrew pozorom, nie tylko elektroniczne rytmy sprawdzą się podczas treningu. Muzykę do ćwiczeń możesz dobrać zgodnie z twoim gustem – chodzi w końcu o to, by jej słuchanie sprawiało ci przyjemność.

Komponując swoją sportową playlistę, możesz zdecydować się na pojedyncze, ulubione utwory lub skorzystać z dostępnych w sieci składanek. Niektóre z nich trwają tyle, co pełnowartościowy trening.

Elektroniczna muzyka do ćwiczeń

Wszelkie klimaty w style techno, dance i house cechują się doskonałą rytmiką, co przyda się w trakcie biegania czy ćwiczeń na siłowni. Muzyka elektroniczna doda ci energii i motywacji.

Rock i metal podczas ćwiczeń

Jeśli jesteś fanką cięższych brzmień, śmiało zabierz swoje ulubione utwory na trening! Muzyka rockowa sprzyja skupieniu i determinacji.

Muzyka do ćwiczeń: medytacyjna

Uprawiając dyscypliny takie, jak pilates, joga czy stretching, warto postawić na spokojną i wyciszającą muzykę, która pomoże ci się odprężyć. Świetnie sprawdzi się tu muzyka indyjska, dedykowana medytacji.

Muzyka do ćwiczeń: w klimatach reggae

Jamajskie klimaty reggae sprawdzą się zarówno podczas lżejszego treningu fitness, jak i rozciągania. Warto spróbować ich również w trakcie biegania – doskonale „odświeżają myśli”.

Jaka muzyka do ćwiczeń? Egzotyczne rytmy

Kochasz zumbę? A może po prostu uwielbiasz ćwiczyć do muzyki przywołującej skojarzenia z gorącymi wakacjami? Odpalaj gotową playlistę i baw się dobrze!

Jak słuchać muzyki na treningu?

Czas postawić pytanie: jak wygodnie słuchać muzyk podczas uprawiania sportu? Na rynku znajdziesz kilka rodzajów urządzeń, które pozwolą ci na ćwiczenia w akompaniamencie ukochanych utworów.

Słuchawki bezprzewodowe do ćwiczeń

To absolutny hit wśród osób aktywnych. Słuchawki bezprzewodowe łączą się z twoim telefonem za pomocą bluetooth, co oznacza, że w trakcie ćwiczeń nie będą przeszkadzały ci plączące się kable. Odpowiednie mocowanie za uszami sprawia, że nie zsuną się nawet podczas intensywnej aktywności.

Bezprzewodowe głośniki do treningu

Jeśli nie lubisz korzystać ze słuchawek, dobry, bezprzewodowy głośnik będzie rozwiązaniem idealnym. Możesz stosować go w domu, na siłowni, na łące. Warunek jest jeden: osoby ćwiczące z tobą, powinny choć trochę podzielać twój gust muzyczny.

Odtwarzacze MP3 i MP4

Wciąż jeszcze nie brakuje miłośników odtwarzaczy MP3 i MP4. Nowoczesne modele są bardzo kompaktowe, dlatego bez problemu możesz zabrać je ze sobą na każdy trening. Do wyboru masz modele działające wraz z klasycznymi słuchawkami przewodowymi, ale i te, które łączą się ze słuchawkami bez przewodu.

Smartwatch odtwarzający muzykę

To jedno urządzenie zastąpi ci kilka innych. Smartwatch przechowujący muzykę i łączący się przez bluetooth z słuchawkami? To dopiero komfort! Jednocześnie, zyskujesz możliwość monitorowania swoich postępów treningowych. A co z telefonem? Zostaw go w domu i poświęć się ukochanej aktywności fizycznej.

Płyty kompaktowe z muzyką sportową

Nie można pominąć klasycznych płyt – z pewnością znajdą się miłośnicy takiego sposobu słuchania muzyki do ćwiczeń. Jeśli masz w domu odtwarzacz muzyki, możesz zaopatrzyć się w zestaw płyt z różnorodną muzyką sportową.

Słuchawki z wbudowanym odtwarzaczem

Kanałowe słuchawki i odtwarzacz muzyki w jednym to czysta wygoda. Na rynku znajdziesz nawet modele wodoodporne – a to oznacza, że bez obaw możesz zabrać je ze sobą na basen. Sprawdzą się nie tylko podczas uprawiania sportu, ale też w trakcie podróży czy prac domowych.