Data modyfikacji:

Metoda Burdenki – na czym polega?

Autor: Sylwia Stwora

Ćwiczenia w wodzie od lat są uznawane za jedną z najskuteczniejszych form rehabilitacji i szybkiego powrotu do sprawności fizycznej sprzed kontuzji czy operacji. Metoda Burdenki również wykorzystuje zalety wody, ale zestawia je z treningiem na lądzie. Takie połączenie pozwala trenować całe ciało, poprawiając wydolność, koordynację, poczucie równowagi, a przy okazji modelując sylwetkę.

Ojcem innowacyjnej metody, która powstała ponad 40 lat temu, jest dr Igor Burdenko, specjalista w dziedzinie rehabilitacji wodnej i założyciel Burdenko Water and Sports Therapy Institute. Korzystają z niej sportowcy z całego świata – pływacy, tancerze, łyżwiarze, biegacze, koszykarze, hokeiści czy tenisiści, w tym również olimpijczycy.

Głównym założeniem programu jest praktyczne zastosowanie ćwiczeń lądowych i wodnych w oparciu o holistyczne podejście do kwestii związanych z rehabilitacją, klimatyzacją oraz zapobieganiem urazom czy kontuzjom. Oznacza to, że ciało jest traktowane jako system, w którym poszczególne części ściśle się ze sobą wiążą i wzajemnie na siebie oddziałują. Niezbędne jest więc dążenie do równowagi, stąd też dr Burdenko połączył korzyści płynące z ćwiczeń wodnych i lądowych. To pozwala osiągnąć optymalną formę oraz zdrowie.

Metoda Burdenki skupia się na pracy nad sześcioma istotnymi obszarami zarówno dotyczącymi codziennego funkcjonowania, jak również związanymi z aktywnością fizyczną. Są to elastyczność, koordynacja, wytrzymałość, równowaga, szybkość i siła. W trakcie treningu wykorzystywane są różnego typu sprzęty np. gumy fitness, piłki rehabilitacyjne itp., a każde ćwiczenie powtarzane jest w dwóch wersjach – do przodu i do tyłu.

*Aby dowiedzieć się więcej o produkcie, kliknij w jego zdjęcie

Sportowe walentynki - 7 pomysłów na to, jak je spędzić

Sportowe walentynki - 7 pomysłów na to, jak je spędzić

2022-02-13
Niebawem Dzień Zakochanych, a ty nadal nie wiesz, jaką niespodziankę sprawić swojej drugiej połowie? Walentynki nie muszą oznaczać sztampowych róż, bombonierek ...
pole dance

Pole dance dla początkujących. Jak zacząć?

2021-08-01
Pole dance to połączenie fitness, baletu oraz sportów siłowych. Ta dyscyplina stała się w Polsce niesamowicie popularna – już niemal w każdym, większym mieście można znaleźć klub, w którym można trenować taniec na rurze. Masz obawy, czy pole dance jest dla ciebie? O czym powinnaś wiedzieć przed pierwszym treningiem?
ręcznik na basen

Ręcznik na basen – jaki będzie najlepszy?

2021-06-18
Ręcznik na basen pozwala na szybkie wysuszenie skóry i włosów. Zobacz, jaki ręcznik na basen wybrać.
Sportowy prezent na Dzień Ojca - 6 pomysłów

Sportowy prezent na Dzień Ojca - 6 pomysłów

2021-06-14
Nie masz jeszcze pomysłu na prezent na Dzień Ojca? Spokojnie – zostało jeszcze sporo czasu na to, aby znaleźć dla ukochanego taty upominek idealny. Tym razem je...
Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

2021-05-12
To, jak wiele znaczy dla mnie mama staram się okazywać nie tylko od święta. Nie zmienia to faktu, że 26 maja jest dniem, który zawsze spędzamy wspólnie, a ja ro...
zegarek do biegania dla kobiet

Jaki zegarek do biegania dla kobiet? Ranking

2021-03-08
Bieganie to coraz bardziej popularny sposób dbania o kondycję i piękną sylwetkę. W przeciwieństwie do innych dyscyplin sportowych jest stosunkowo łatwe i nie wymaga zakupu dużej ilości dodatkowego sprzętu. Do joggingu niezbędne są tylko dwie rzeczy – dobrze dobrane buty oraz zegarek do biegania. Sprawdź nasz ranking zegarków do biegania dla kobiet i wejdź na wyższy poziom joggingu.