Data publikacji:

Małpia ospa – co to za choroba?

Świat nie zakończył jeszcze walki z pandemią koronawirusa, a już musi martwić się o kolejną odzwierzęcą chorobę zakaźną. Ludzie od jakiegoś czasu pytają, co to jest małpia ospa. Zastanawiają się, czy małpia ospa jest śmiertelna i ile ta choroba zbierze ofiar. W wątku małpia ospa, jak można się zarazić, to pytanie kluczowe. Sprawdź, jak wygląda małpia ospa i dowiedz się, co to małpia ospa!
małpia ospa

Małpia ospa – co to za rodzaj choroby?

Małpia ospa (angielska nazwa monkeypox) po raz pierwszy została opisana w latach 50. XX wieku. Chorobę wywołuje patogen z grupy orthopoxvirus, czyli wirus małpiej osoby. Chociaż nazwa choroby wskazuje, że jej nosicielami są małpy, chorobę mogą przenosić też inne zwierzęta. 
Po raz pierwszy odnotowano małpią ospę u człowieka w latach 70. XX wieku. Nie jest więc to nowa choroba zakaźna jak COVID-19. Do nie tak dawna ta choroba występowała w krajach Afryki. W 2003 roku z chorobą musiały walczyć Stany Zjednoczone Ameryki. Obecnie wirus zagraża Europie, przez co rodzi się pytanie, czy małpia ospa przeobrazi się w kolejną pandemię.

Małpia ospa – przenoszenie

Małpią ospą można zarazić się poprzez kontakt z zakażonym zwierzęciem, przy czym w tym przypadku chodzi o ugryzienie. Sporym zagrożeniem jest spożywanie mięsa chorych zwierząt. Można się też zarazić od zainfekowanego człowieka (poprzez kontakty seksualne, styczność z płynami ustrojowymi, ranami na skórze). Można też zarazić się drogą kropelkową (przykładowo podczas kaszlu). Wysypka na ciele danej osoby oznacza, że ta osoba cały czas zaraża innych ludzi. Zaraźliwość przemija wraz z zagojeniem się zmian po wysypce.

Małpia ospa – objawy

W przeciwieństwie do COVID-19 małpia osób nie przebiega w sposób bezobjawowy. Daje dość charakterystyczne symptomy, dzięki czemu zainfekowany człowiek może się odizolować i rozpocząć leczenie.
Początkowo ospa małpia objawy daje takie jak:
  • gorączka,
  • dreszcze,
  • ból głowy,
  • bolesność mięśni i pleców,
  • powiększone węzły chłonne.
  • Następnie pojawia się wysypka o plamistym charakterze, która może zająć całe ciało. Wysypka najpierw pojawia się na twarzy. Ten objaw utrzymuje się nawet do miesiąca (średnio choroba trwa 3 tygodnie). 
    Niestety, po zagojeniu się wykwitów pozostają nieestetyczne ślady (dużo głębsze i poważniejsze niż w przypadku ospy wietrznej). Blizny mogą być widoczne nawet przez kilka lat.

    Małpia ospa – leczenie

    Leczenie małpiej ospy polega na walce z objawami – najczęściej stosowane są leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Hospitalizacji mogą wymagać jedynie ciężkie przypadki. Problemem natury estetycznej może być likwidacja blizn po małpiej ospie.
    Zapobieganie małpiej ospie to przede wszystkim unikanie zarażonych osób, noszenie maseczek ochronnych i częste mycie rąk. 
    Na razie nie ma decyzji o masowych szczepieniach, ale mówi się, że osoby zaszczepione przeciwko ospie prawdziwej mogą być w większości przypadków chronione przed małpią ospą lub chorobę przejdą w łagodny sposób. 
    W Polsce takie szczepienia były przeprowadzane do 1980 roku (były to szczepienia obowiązkowe). Zrezygnowano z nich, gdyż ospa prawdziwa przeszła do historii. Po tylu latach nie za bardzo można mieć pewność, czy osoby, które niegdyś przyjęły tego typu szczepionkę, mogą czuć się nadal bezpieczne.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Dorota Zgutka
    Dorota Zgutka

    Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.