Przeczytaj również: Kozieradka: właściwości i zastosowanie
Lekarstwa z majeranku można przyjmować w kilku formach – kwiatów, liści oraz oleju.
Herbatę z liści lub kwiatów możesz stosować na kaszel alergiczny. Majeranek dobrze radzi sobie z uspokajaniem organizmu – problemami ze snem, skurczami mięśni, bólami głowy i bólami pleców. Stosuje się go jako lekarstwo na nerwy i serce, dlatego z powodzeniem możesz stosować majeranek na kaszel suchy.
Majeranek na kaszel suchy czy mokry? Tak naprawdę majeranek łagodzi każdy rodzaj kaszlu. Najlepiej przygotować aromatyczną herbatę, która
zniweluje ból w klatce piersiowej i ból gardła. Jak zrobić taką herbatę? Do herbaty możesz wykorzystać zioła świeże lub suszone – tymianek i majeranek na kaszel to naprawdę skuteczne połączenie.
Nie kupuj jednak majeranku w formie przyprawy – taki majeranek jest bardzo drobno zmielony i wysuszony, więc herbata nie będzie zbyt aromatyczna. Najlepiej skorzystać ze świeżego majeranku lub sprawdzić ofertę sklepów zielarskich w internecie. Dwie łyżki majeranku zalej gorącą wodą i odstaw do zaparzenia na 3-5 minut. Majeranek na kaszel mokry w formie herbaty możesz uzupełnić łyżką miodu.
Regularne picie takiej herbaty wzmacnia układ odpornościowy i pomaga organizmowi w walce z toksynami.
Herbata tego typu ma również właściwości przeciwwirusowe.
Majeranek w postaci herbaty zmniejsza podrażnienia występujące po suchym kaszlu i łagodzi jego objawy. Herbata pomaga także w walce z infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi, w tym z infekcjami gardła.