Data publikacji:

Majeranek na kaszel

Masz dość męczącego cię kaszlu? Rozwiązaniem może być majeranek. Nie wiesz, jak stosować majeranek i jak zaparzyć majeranek na kaszel? Nic straconego – przeczytaj nasz artykuł i poznaj wszystkie zdrowotne właściwości majeranku.
majeranek na kaszel

Majeranek na kaszel:

  1. Parzony majeranek na kaszel – czy działa?
  2. Majeranek na kaszel alergiczny – jak stosować?
  3. Majeranek na kaszel – jak zrobić?
  4. Majeranek na kaszel – zalety stosowania
  5. Majeranek na kaszel dla dziecka – przeciwwskazania

Parzony majeranek na kaszel – czy działa?

Majeranek to roślina, która jest doskonale znana jako przyprawa do potraw. Co ciekawe, pierwsze wzmianki o majeranku pojawiły się już w mitologii greckiej. Jak głosi historia, Afrodyta wyhodowała majeranek, a później był on wykorzystywany w miksturach miłosnych. Jednak niewiele osób wie o zdrowotnych właściwościach majeranku. Regularne stosowanie majeranku wpływa na poprawę kondycji płuc. Badania pokazują, że przyjmowanie dwóch kropli olejku majerankowego razem z lekami na astmę przez trzy miesiące może poprawić stan płuc i zmniejszyć duszności.

Jednak łagodzenie kaszlu to nie jedyna zaleta stosowania majeranku. Majeranek dobroczynnie wpływa także na zespół policystycznych jajników, łagodzenie bóli miesiączkowych oraz bólu głowy.

Przeczytaj również: Kozieradka: właściwości i zastosowanie

Majeranek na kaszel alergiczny – jak stosować?

Lekarstwa z majeranku można przyjmować w kilku formach – kwiatów, liści oraz oleju. Herbatę z liści lub kwiatów możesz stosować na kaszel alergiczny. Majeranek dobrze radzi sobie z uspokajaniem organizmu – problemami ze snem, skurczami mięśni, bólami głowy i bólami pleców. Stosuje się go jako lekarstwo na nerwy i serce, dlatego z powodzeniem możesz stosować majeranek na kaszel suchy.

Majeranek na kaszel – jak zrobić?

Majeranek na kaszel suchy czy mokry? Tak naprawdę majeranek łagodzi każdy rodzaj kaszlu. Najlepiej przygotować aromatyczną herbatę, która zniweluje ból w klatce piersiowej i ból gardła. Jak zrobić taką herbatę? Do herbaty możesz wykorzystać zioła świeże lub suszone – tymianek i majeranek na kaszel to naprawdę skuteczne połączenie.

Nie kupuj jednak majeranku w formie przyprawy – taki majeranek jest bardzo drobno zmielony i wysuszony, więc herbata nie będzie zbyt aromatyczna. Najlepiej skorzystać ze świeżego majeranku lub sprawdzić ofertę sklepów zielarskich w internecie. Dwie łyżki majeranku zalej gorącą wodą i odstaw do zaparzenia na 3-5 minut. Majeranek na kaszel mokry w formie herbaty możesz uzupełnić łyżką miodu.

Majeranek na kaszel – zalety stosowania

Regularne picie takiej herbaty wzmacnia układ odpornościowy i pomaga organizmowi w walce z toksynami. Herbata tego typu ma również właściwości przeciwwirusowe. Majeranek w postaci herbaty zmniejsza podrażnienia występujące po suchym kaszlu i łagodzi jego objawy. Herbata pomaga także w walce z infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi, w tym z infekcjami gardła.

Majeranek na kaszel dla dziecka – przeciwwskazania

Warto pamiętać, że majeranek na kaszel dla dzieci może być dla nich potencjalnie niebezpieczny. Dzieciom nie powinno podawać się majeranku w ilościach leczniczych. Majeranek na kaszel u dziecka może powodować szereg szkodliwych skutków ubocznych. Do jednych z nich zalicza się spowolnienie krzepnięcia krwi i zwiększenie ryzyka powstawania siniaków.

W żadnym wypadku majeranek na kaszel dla niemowlaka nie będzie dobrym wyborem – majeranek na kaszel dla niemowląt może przynieść więcej szkody niż pożytku. Stosowanie leczniczych ilości majeranku może spowolnić bicie serca, zablokować przewód pokarmowy i wywołać niedrożność dróg moczowych.

Majeranek na kaszel w ciąży również nie jest zalecany. Majeranek stosowany w ilościach leczniczych u kobiet w ciąży uważany jest za możliwie niebezpieczny. Dlatego kobiety w ciąży powinny unikać stosowania majeranku.
Autorka: Patrycja Hendzel