Data publikacji:

Life coach – kto to? Dla kogo jest life coaching?

Life coaching to bardzo młody zawód. W Polsce nie ma jeszcze żadnych unormowań – w zasadzie każdy może zająć się tą dziedziną. Dopiero pojawiają się pierwsze studia (zazwyczaj podyplomowe). Wydaje się, że największe predyspozycje do wykonywania tego zawodu mają osoby, które znają się na życiu (nawet jeśli to brzmi dziwnie, to ren rodzaj coachingu koncentruje się właśnie na życiu osobistym). Life coach zajmuje się działaniami, które mają na celu wzrost jakości życia prywatnego jego klientów. Dowiedz się, na czym polega life coaching!
life coach kto to

Life coaching, czyli co?

Life coaching może być bardzo przydatny dla osób, które nie do końca czują się spełnione w życiu osobistym. Czują, że mają jakiś potencjał, ale nie do końca wiedzą jaki. Chciałyby zabrać się za swoje pasje, ale jeszcze nie wiedzą, co taką pasją dla nich jest. Czują, że ich życie osobiste nie do końca jest takie, jakie być powinno. Nie potrafią przebić się przez ograniczenia i schematy wyniesione z domu lub ze swojego środowiska. Nie wierzą we własne możliwości. Chciałyby zarabiać zdecydowanie więcej pieniędzy, mają pomysł na biznes, lecz hamuje ich strach i opinie z zewnątrz. 
Chociaż life coach nie jest osobą, która ma komukolwiek doradzać w życiu (od tego są doradcy życiowi), to za pomocą rozmowy i skonkretyzowanych pytań pomaga ludziom wypowiedzieć ich życiowe „Eureka!”. Po prostu podczas sesji zauważa ich możliwości i ograniczenia. Life coach pomaga w rozwiązywaniu trudności, które stoją na drodze do wymarzonego celu lub pomaga w identyfikacji życiowych celów. 
Life coaching absolutnie nie polega na serwowaniu gotowych rozwiązań. Czyli idąc na sesję, nie można powiedzieć „chcę być piosenkarką, niech pan/pani coś z tym zrobi”. To nie manager i nie kreator scenicznych gwiazd.

Komu potrzebny jest life coach?

Ta stosunkowo nowa odmiana coachingu cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Może to mieć związek z tym, że w epoce pandemicznej praktycznie wszystkim ludziom zmieniło się życie. Z tego powodu nowy zawód spotkał się z tak ciepłym przyjęciem, a na dodatek pozwolono, by life coaching stał się profesją bez dyplomu. 
Można się spodziewać tego, że z czasem to się zmieni. Oczywiście zapobiegliwi zdobywają odpowiednie kwalifikacje w trybie online lub zapisują się na kursy stacjonarne. Obecnie można już studiować life coaching na studiach podyplomowych, gdzie nie ma wymogów, że poprzednie studia i praca zawodowa muszą mieć ze sobą jakikolwiek związek. 
Koniecznie trzeba podkreślić, że life coach nie może zabierać się za prowadzenie żadnej terapii. Nie jest terapeutą, lecz osobą, która może wskazać kierunek do realizacji celu oraz pomóc w odgruzowaniu drogi, która do tego celu prowadzi. Life coach może przyjmować na sesje wyłącznie osoby zdrowe. Nie może pracować z osobami chorymi (chodzi tu o schorzenia psychiczne i zaburzenia osobowości).
Tak więc life coach to propozycja dla osób, które potrzebują popracować nad swoimi planami w obszarze życia osobistego. Może to dotyczyć na przykład związków, finansów, problemów z małymi lub nastoletnimi dziećmi, odkrywania własnych talentów, dbania o zdrowie, troski o atrakcyjny wygląd lub rozwoju osobistego. Cechą life coachingu jest to, że jest bardzo nastawiony na rezultaty. Life coaching skupia się na przyszłości swoich klientów (przeszłość nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia).
Zdjęcie: Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.