Data publikacji:

Kwas hialuronowy na stawy: jak działa?

Kwas hialuronowy jest powszechnie kojarzony z medycyną estetyczną, jednak nie tylko tam znajduje swoje zastosowanie. Wykorzystywany jest także w klasycznej medycynie w celu leczenia i profilaktyki sprawności stawów. Jak działa kwas hialuronowy na stawy? Jak stosować kwas hialuronowy i w jakiej formie go przyjmować? Przedstawiamy lecznicze działanie kwasu hialuronowego na stawy.
kwas hialuronowy na stawy

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy jest substancją, która jest produkowana w organizmie i od razu przez niego wykorzystywana. W ciele ludzkim najwięcej można znaleźć go w skórze właściwej, chrząstce i mazi stawowej oraz w mózgu i oku. Jest jedną w istotniejszych substancji chemicznych w ciele, zatem jego prawidłowy poziom jest kluczowy do prawidłowego funkcjonowania. Kwas hialuronowy ma ważne działanie w organizmie, gdyż między innymi wpływa na odpowiednią pracę stawów oraz opóźnia proces starzenia się skóry. Z wiekiem produkowana ilość kwasu hialuronowego jest zbyt niska, co może powodować ograniczoną ruchomość stawów, zmniejszoną elastyczność skóry, a także nadmierną suchość skóry i oczu. Dlatego też trzeba dostarczyć odpowiednią jego ilość zewnętrznymi środkami leczniczymi w formie suplementów, zastrzyków itp.

Jak działa kwas hialuronowy na stawy?

Kwas hialuronowy jest składnikiem, który tworzy maź znajdującą się w stawach. Odpowiada ona za zmniejszanie tarcia w stawach poprzez smarowanie powierzchni chrząstek. Mimo iż dany kwas jest produkowany w organizmie, zazwyczaj u osób po 25. roku życia znacznie zmniejsza się jego synteza. Braki kwasu hialuronowego mogą prowadzić do zmniejszenia ruchomości stawów, wzajemnego tarcia chrząstek oraz dolegliwości bólowych z tym związanych.
W celu uzupełnienia deficytu kwasu hialuronowego produkowanego przez organizm należy wprowadzić odpowiednią kurację. Jest ona wskazana w stanach chorobowych związanych z niedoborem mazi w stawach bądź profilaktycznie w celu zapobiegania i uśmierzenia bólu stawów.
Znając już działanie kwasu hialuronowego na stawy, można skupić się na sposobie dostarczenia go do organizmu. W jakiej formie występuje kwas hialuronowy? Oto najpopularniejsze z nich:
  • kwas hialuronowy w tabletkach doustnych – jest najbardziej popularnym środkiem leczniczym, jednak będąc jedynie składnikiem w złożonych preparatach, jego pojedyncza dawka nie jest zbyt wysoka;
  • kwas hialuronowy do picia – środek leczniczy występujący w płynnej formie;
  • kwas hialuronowy w proszku do picia – alternatywa dla płynnej formy;
  • iniekcje dostawowe, czyli innymi słowy zastrzyki – za ich pomocą wprowadza się kwas hialuronowy bezpośrednio do stawu. Uznawane są za najbardziej skuteczny środek leczniczy uzupełniający daną substancję w organizmie. Minusem ich stosowania jest dosyć wysoka bolesność oraz cena, gdyż są najdroższym środkiem z kwasem hialuronowym na stawy.
  • Przeciwwskazania do stosowania kwasu hialuronowego na stawy

    Kwas hialuronowy, jako że jest produkowany przez organizm i trzeba uzupełniać jedynie jego deficyt, stanowi stosunkowo bezpieczny środek leczniczy. Mimo to jak każdy „lek” ma przeciwwskazania do jego stosowania. Zalicza się do nich ciążę, karmienie piersią, choroby nowotworowe, zdiagnozowane uczulenie na kwas hialuronowy oraz różnego rodzaju choroby autoimmunologiczne, podczas których zachwiana jest praca systemu odpornościowego. Wymienione przeciwwskazania kategorycznie zabraniają stosowania dodatkowych dawek kwasu hialuronowego niż te, które samoistnie produkuje organizm. Występują oczywiście inne przeciwności do stosowania danego leku, takie jak infekcje, stany zapalne itp., dlatego przed rozpoczęciem kuracji kwasem hialuronowym zalecana jest konsultacja z lekarzem.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Dominika Mańka