Data publikacji:

Kaszaki na twarzy i głowie. Jak się ich pozbyć?

Kaszaki to małe torbiele, które rozwijają się w okolicach mieszków włosowych. Choć nie zagrażają zdrowiu, powodują duży dyskomfort i stają się przyczyną kompleksów, zwłaszcza gdy powstają w widocznych miejscach. Jak pozbyć się kaszaków na twarzy i głowie? Czy z każdym kaszakiem należy udać się do lekarza?
kaszaki na głowie

Kaszaki - skąd się biorą?

Kaszak to podskórny guzek, który powstaje w miejscach, takich jak skóra twarzy, głowy lub okolice intymne. W środku wypełniony jest łojem oraz rogowymi komórkami naskórka. Zwykle jest niewielki, jednak w niektórych przypadkach może urosnąć nawet do rozmiarów orzecha włoskiego.

Wśród przyczyn powstawania kaszaków często wymienia się problem z gospodarką łojową skóry oraz jej nadmiernym rogowaceniem. Kaszaki powstające w okolicach intymnych mogą być natomiast efektem zbyt agresywnej depilacji, np. maszynką. Innym powodem powstawania kaszaków są predyspozycje genetyczne. Jeśli występowały one u któregoś z twoich rodziców, istnieje ryzyko, że pojawią się również u ciebie.

Pojawienie się nietypowego guzka u wielu osób może wzbudzić panikę, jednak warto pamiętać, że kaszaki nie są groźne. Mimo to należy je usuwać – pozostawione same sobie, mogą rosnąć i przyjmować postać zapalną oraz powodować ból.

Gdzie mogą powstawać kaszaki?

Kaszaki prawie zawsze pojawiają się na owłosionej skórze ciała. Bardzo często można spotkać się z kaszakami na głowie, w miejscach intymnych, a także na twarzy. W wielu przypadkach kaszaki pojawiają się również na plecach. Warto dodać, że guzki podskórne kilkakrotnie częściej dotyczą mężczyzn niż kobiet.
Kaszaki, zwłaszcza te większe, mogą bardzo utrudniać codzienne funkcjonowanie. Zlokalizowane na skórze głowy bolą w trakcie czesania, z kolei w okolicach intymnych – podczas korzystania z toalety.

Kaszaki – usuwanie w domu. Tak czy nie?

Pojawienie się podskórnego guzka wiele osób skłania do odruchowego wyciskania go. Dermatolodzy podkreślają jednak, że nie warto tego robić – kaszak to nie zwykły pryszcz, dlatego w domowych warunkach bardzo łatwo o jego zakażenie i pogorszenie sytuacji. Bezpiecznie usuwanie guzka jest możliwe w każdym gabinecie dermatologicznym.

Jeśli jednak koniecznie chcesz usunąć kaszaka w domu, pamiętaj o maksymalnej higienie. Czystymi rękoma spróbuj delikatnie nacisnąć guzek, aż wypłynie z niego treść ropna. Po wszystkim przetrzyj ranę preparatem dezynfekującym i zastosuj łagodzącą maść.
Jeśli usunięcie kaszaka w domu sprawia ci problem, nie nakłuwaj go, nie rozcinaj i nie wyciskaj na siłę – to sposoby na nabawienie się brzydkiej blizny. Spróbuj zastosować okłady z pokrzywy, skrzypu lub rumianku – te zioła rozpulchnią skórę i zmniejszą stan zapalny, dzięki czemu kaszak może zniknąć samoistnie.
Jeśli doskwierają ci kaszaki na twarzy lub skórze głowy, najlepiej od razu udaj się do lekarza, który usunie je delikatnie i nieinwazyjnie. Konsultacja ze specjalistą pomoże również odróżnić kaszaka od nerwowłókniaka lub tłuszczaka – te zmiany wymagają zupełnie odmiennego leczenia.

Jak uniknąć kaszaków?

Jeśli na twojej skórze często pojawiają się kaszaki, regularnie stosuj peelingi do ciała, twarzy oraz skóry głowy. Usuwanie martwego naskórka oraz łoju zapobiegnie zaczopowaniu mieszków włosowych. Kaszaki pojawiające się często i w dużych ilościach są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.
Warto unikać również czynników, które działają na skórę drażniąco. Postaw na delikatne metody depilacji oraz unikaj nadmiernej ekspozycji skóry na działanie promieni UV.
Autorka: Joanna Stanuch