Dojazd do pracy czy powrót do domu bez tracenia cennego czasu w długich korkach, a do tego zdrowa dawka ruchu i szczupła sylwetka to podstawowe zalety zamiany auta na rower. Przekonaj się na własnej skórze, że jazda rowerem po mieście to same korzyści.
Pierwszym z argumentów przemawiających za zamianą auta na rower są kwestie zdrowotne. Wielu z nas tak przyzwyczaiło się do przemieszczania samochodem, że nawet do pobliskiego marketu zamiast pieszo, wybiera się swoimi czterema kółkami.
W połączeniu z małą dawką ruchu, taki tryb życia szybko zaowocuje odkładaniem się tkanki tłuszczowej, co przełoży się na problemy ze zdrowiem. Nadwaga sprzyja nadciśnieniu tętniczemu, chorobom układu sercowo-naczyniowego, miażdżycy, problemom z kręgosłupem czy stawami i mięśniami.
W trakcie jazdy rowerem dotleniamy organizm, a dawka ruchu pozwala uwolnić endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia, które wprowadzą nas w pozytywny nastrój.
Aspekt finansowy to kolejny plus po stronie roweru. Przede wszystkim inwestując w jednoślad i poruszanie się nim po mieście, zaoszczędzamy na paliwie, opłatach za parking czy kosztach utrzymania.
Dobry rower możemy kupić już za kilkaset złotych, a wydatek może się nam zwrócić po kilku miesiącach. Zwłaszcza, jeśli dojazd i powrót z pracy wiąże się z pokonaniem sporej dawki kilometrów. Również koszty związane z jego ewentualną naprawą są znacznie niższe niż w przypadku awarii samochodowych.
Ponadto, zwykle nie ma ograniczeń przestrzeni miejskiej, po której mogą się poruszać jednoślady, a co za tym idzie, można swobodnie mijać zestresowanych i sfrustrowanych kierowców w zatłoczonych korkach, a tym samym skrócić czas dojazdu do pracy i nie dokładać sobie kolejnej dawki nerwów z powodu poszukiwania miejsca do parkowania.
Warto też pamiętać, że zamieniając auto na rower przyczyniamy się do redukowania ilości spalin, które zanieczyszczając środowisko, nie pozostają bez znaczenia dla naszego zdrowia. Rowery miejskie Warszawa wspiera od wielu lat, inne miasta zarówno wojewódzkie jak i powiatowe również nie odstają w budowie infrastruktury rowerowej. Coraz więcej miast dba także o to, aby maksymalnie rozwijać rowerową infrastrukturę, a tym samym ponieść bezpieczeństwo mieszkańców, którzy decydują się poruszać po jego terenie rowerem.