Data publikacji:

Jakie gumy do ćwiczeń wybrać?

Gumy do ćwiczeń są jednym z najbardziej wszechstronnych i skutecznych narzędzi treningowych na rynku. Nie tylko są łatwe i wygodne w użyciu, ale też zapewniają wiele korzyści dla ciała. Początkujący trenujący mogą czasem mieć problem z dobraniem odpowiednich akcesoriów i nie są pewni, jakie gumy do ćwiczeń wybrać. Tymczasem warto wiedzieć, jak dopasować sprzęt, by cieszyć się satysfakcjonującymi, bezpiecznymi i efektywnymi treningami, czy to na siłowni, czy w zaciszu własnego domu. Gumy do ćwiczeń – jakie wybrać i jakie są korzyści z ich stosowania? Podpowiadamy!
jakie gumy do ćwiczeń

Czym są gumy do ćwiczeń?

Gumy do ćwiczeń to elastyczne paski, których można używać podczas treningu, aby zwiększyć obciążenie. Mają różne barwy i stopnie oporu, co oznacza, że niektóre rozciągają się łatwiej, inne trudniej. Stosuje się je do różnych aktywności i przy rozmaitych celach, między innymi do wzmacniania mięśni i poprawy elastyczności. Bardzo dobrze sprawdzają się podczas ćwiczeń angażujących ramiona, nogi, plecy, brzuch oraz pośladki.
To, jakie gumy do ćwiczeń wybrać, zależy w dużym stopniu od poziomu zaawansowania osoby trenującej. Jednak niezależnie od niego można śmiało z nich korzystać w domu, na siłowni czy podczas podróży. Dzięki niewielkim rozmiarom mieszczą się nawet do małych toreb sportowych. Gumy stają się coraz popularniejsze wśród osób, które chcą poprawić swoją kondycję fizyczną, rozciągnięcie oraz gibkość i zwiększyć siłę mięśni. Docenia się je także w rehabilitacji po urazach i kontuzjach.

Gumy do ćwiczeń – jakie wybrać i na jakim etapie?

Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z tego rodzaju akcesoriami nie jest pewnych, jakie gumy do ćwiczeń dla początkujących należy wybrać. Warto pamiętać, że najlepszym pomysłem jest rozpoczęcie od najmniejszej siły napięcia i stopniowe jej zwiększanie. Takie rozwiązanie pozwoli na swobodną i bezpieczną naukę poprawnej techniki oraz budowę podstawowej siły mięśniowej. Nadmierne obciążenie, szczególnie na początku, może doprowadzić do kontuzji i skutecznie zniechęcić do treningów.
Zastanawiając się, po jakie gumy oporowe do ćwiczeń sięgnąć, warto pamiętać, że właściwie wykonany i regularnie odbywany trening jest znacznie bardziej efektywny niż ten intensywny, doprowadzający do całkowitego wyczerpania. Koniecznie należy również uwzględnić plany i cele treningowe, decydując się na gumy oporowe do ćwiczeń. Jakie wybrać? Możliwie najlepiej dopasowane do założeń i potrzeb. W przypadku chęci zbudowania dużej siły mięśniowej i ukształtowania sylwetki dobrze sprawdzą się gumy mniej rozciągliwe. Z kolei podczas rehabilitacji i na samym początku aktywności fizycznej lepszym pomysłem będą te najdelikatniejsze.
Gumy oporowe są idealnym narzędziem treningowym dla osób na każdym poziomie zaawansowania. Wybierając różne poziomy oporu, można bez trudu dostosowywać aktywność do swojej siły i modyfikować stopień trudności. Dzięki gumom możliwe jest trenowanie różnych partii mięśniowych, w tym nóg i pośladków. Decydując, jakie gumy do ćwiczeń wybrać, warto zadbać, by odpowiadały wyznaczonym celom treningowym, a przy tym zapewniały wygodę podczas aktywności. W ten sposób będzie można cieszyć się przyjemnymi i efektywnymi treningami.

Jakie gumy do ćwiczeń – materiałowe czy gumowe?

Osoby, które zastanawiają się, jakie gumy do ćwiczeń kupić, często stają przed dylematem – gumowe czy materiałowe. Obie wersje mają swoje zalety i wady, a także różne cechy charakterystyczne. Opaski gumowe są cenione za wszechstronność, łatwość utrzymania w czystości i niską cenę. Poleca się je w szczególności początkującym, z uwagi na niższe stopnie oporu.
Natomiast opaski materiałowe są częstym wyborem osób bardziej doświadczonych, mających już pewne treningowe obycie. Zapewniają większy opór, lepiej utrzymują się na ciele, a do tego są miękkie i przyjemne w dotyku. Nierzadko decydują się na nie osoby o bardzo wrażliwej skórze, ze skłonnościami do powstawania otarć podrażnień, ponieważ są bardziej delikatne.
Zarówno materiałowe, jak i gumowe taśmy są dostępne w różnych wzorach i kolorach. Warto pamiętać, że nie ma jednolitej skali, która oznaczałaby, jaka barwa wiąże się z jakim obciążeniem. Najczęściej akcesoria pakowane są w zestawy o różnych odcieniach jednego koloru i najjaśniejsze oznaczają najmniejszy opór, a ciemniejsze – większy.

Gumy do ćwiczeń – jakie ćwiczenia można z nimi wykonywać?

Gumy do ćwiczeń oferują niemal nieograniczone możliwości w zakresie aktywności fizycznej. Istnieje wiele planów treningowych i rodzajów ćwiczeń, które uwzględniają ich wykorzystanie. Przysiady, podciąganie, martwy ciąg, wiosłowanie, rozciąganie – to tylko wybrane przykłady. Wybór konkretnych aktywności powinien być uzależniony od celów treningowych, a także preferencji. Chcąc uzyskać indywidualną poradę, warto skonsultować się z trenerem personalnym lub fizjoterapeutą. Specjaliści pomogą wykorzystać pełen potencjał gum.
Rozważając, jakie gumy do ćwiczeń na pośladki wybrać, a jakie do rozciągania bądź pilatesu, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim stopień oporu. Treningi siłowe, wzmacniające dobrze komponują się ze zwartymi gumami. Z kolei przy innych aktywnościach lepsze mogą okazać się te umiarkowane lub całkiem miękkie. Taśmy są najczęściej dostępne w zestawach po kilka różnych sztuk, dzięki czemu bez trudu można dopasować idealny model dla siebie, a także zmieniać je w zależności od potrzeb obecnych w danym momencie.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!