Data publikacji:

Jakie czerwone wino jest najzdrowsze?

Urodziny przyjaciółki, kolacja w gronie znajomych, romantyczny wieczór w towarzystwie chłopaka czy po prostu relaks po ciężkim i męczącym dniu – w każdej z tych sytuacji możemy sięgnąć po kieliszek wypełniony ulubionym trunkiem. W Polsce doceniamy też coraz częściej walory smakowe czerwonych win, które nie tylko pasują do wielu dań, lecz także – pite w umiarze – wykazują szereg właściwości korzystnie wpływających na funkcjonowanie organizmu. Zastanawiasz się, jakie czerwone wino jest najzdrowsze? Poniżej prezentujemy praktyczny poradnik – zapraszamy do lektury!
czerwone wino

Czy wino jest zdrowe?

Alkohol pity w nadmiarze (niezależnie od tego, czy wybieramy piwo, wino lub nalewki) jest szkodliwy i może powodować wiele negatywnych skutków ubocznych. Nie oznacza to jednak, że musimy całkowicie wyeliminować go z życia, jeśli sporadycznie mamy ochotę urozmaicić swoją dietę. Warto zresztą przyjrzeć się kulturze krajów południowoeuropejskich. We Włoszech, Francji czy Hiszpanii picie wina do posiłku nikogo nie dziwi. Co więcej – możemy zaobserwować zjawisko, takie jak „paradoks francuski”. Na czym on polega? Francuzi spożywają na ogół potrawy bogate w tłuszcze nasycone, statystycznie jednak rzadziej zapadają na schorzenia płynące ze strony układu sercowo-naczyniowego. Wpływ na to może mieć między innymi wino – przede wszystkim to czerwone. Nie wiesz więc, jakie czerwone wino jest najzdrowsze? Wyjaśniamy.
Czerwone wino wytwarza się z całych gron. W praktyce oznacza to więc, że ma ono najdłuższy kontakt ze skórkami winogron. Nie są one odpowiedzialne wyłącznie za głęboki kolor tego trunku. Skórki owoców stanowią bogactwo resweratrolu, czyli jednego z polifenoli o silnym działaniu antyoksydacyjnym.
Czy czerwone wino jest zdrowe? Pite w rozsądnych ilościach może mieć korzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Należy pamiętać jednak o umiarze i spożywać maksymalnie do dwóch jego lampek dziennie. Wybierajmy też dobre jakościowo trunki – czerwone i wytrawne. Dlaczego to szczególnie ważne?

Jakie jest najzdrowsze wino?

Bogate w resweratrol! Długi kontakt czerwonego wina ze skórkami winogron czyni ten napój najrozsądniejszym wyborem spośród wszystkich alkoholi. Przyjrzyjmy się jego zdrowotnym właściwościom. W czerwonym winie odnajdziemy różnorodne witaminy: A, z grupy B czy P oraz minerały, takie jak żelazo chroniące przed anemią.
Jakie wino jest najzdrowsze? To, w którym znajdziemy najwięcej resweratrolu. Do jego prozdrowotnych właściwości zaliczymy między innymi:
  • działanie przeciwzapalne; 
  • zapobieganie tworzeniu się szczepów i złogów blaszki miażdżycowej; 
  • zwiększanie poziomu cholesterolu frakcji HDL; 
  • ograniczanie działania wolnych rodników; 
  • wpływanie na zmniejszenie poziomu insuliny we krwi; 
  • ułatwianie trawienia; 
  • spowalnianie demencji i procesów odpowiedzialnych za starzenie się organizmu.
  • Jakie wino jest zdrowe? Wiemy już, że bogate w resweratrol. Gdzie więc go szukać?

    Wino a zdrowie – jakie szczepy wybierać?

    Wino winu jest nierówne – dotyczy to również jego czerwonych odmian. Jeśli chcemy mieć pewność, że sięgamy po butelkę najlepszego trunku, kierujmy się kilkoma zasadami:
  • kupujmy wina wytrawne z niewielką ilością cukru resztkowego;
  • zwróćmy uwagę na poziom alkoholu (im jest mniejszy, tym wino ma mniej cukru);
  • wybierajmy szczepy pochodzące z chłodnych rejonów (przykładowo: Pinot Noir, Cabernet Sauvignon, Merlot, Malbec).
  • Czy czerwone wino jest zdrowe? Ciężko jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Bogactwo witamin, minerałów oraz polifenoli sprawia, że jesteśmy skłonni przychylić się do twierdzącej odpowiedzi.
    Czerwone wina garbnikowe sprawdzą się więc jako towarzystwo do dań mięsnych – wesprą trawienie, a także zabezpieczą układ sercowo-naczyniowy. Trzeba mieć jednak świadomość, że alkohol spożywany w nadmiarze wcale nie będzie łaskawy dla naszego organizmu i samopoczucia. Podsumujmy więc – jakie wino najzdrowsze? Takie, któremu towarzyszyć będzie umiar związany z wznoszeniem toastów.
    Nie bez znaczenia są także podstawowe funkcje. Jogurtownica powinna mieć opcję podtrzymywania temperatury, która jest niezbędna do przygotowywania jogurtu. Dobrym wyborem będzie również model z wbudowanym timerem, dzięki któremu urządzenie wyłączy się automatycznie.
    Jeśli zależy ci na maksymalnej funkcjonalności urządzenia, to świetnym pomysłem będzie zafundowanie sobie jogurtownicy umożliwiającej przygotowanie także domowych lodów. Taką możliwość dają jednak wyłącznie urządzenia z jednym dużym pojemnikiem.

    Szczepy bakterii do jogurtownicy – jakie wybrać?

     Aby jogurt się udał, konieczne są odpowiednie żywe kultury bakterii probiotycznych. Które z nich będą najlepszym wyborem? Najczęściej rekomenduje się szczepy Lactobacillus, Streptococcus czy Bifidobacterium. Dobrze, aby w mieszance znalazły się również szczepy pałeczek kwasu mlekowego, które wpływają pozytywnie na prawidłowe funkcjonowanie jelit.
    Autor: Anna Mlonka