Data modyfikacji:

Jaką matę do jogi wybrać?

Joga staje się coraz popularniejsza. Nic dziwnego – można ją uprawiać dosłownie wszędzie i nie wymaga ona kupna specjalistycznych sprzętów. Podstawą dla każdego, kto chce zacząć z nią swoją przygodę, jest mata. Jaką matę do jogi wybrać? Zapraszamy do poradnika, w którym omawiamy dostępne na rynku materiały, grubości i rozmiary.

jaką matę do jogi wybrać

Jaką matę do jogi wybrać? Mata do jogi kauczukowa

Kauczuk to materiał naturalny i przystępny cenowo, dlatego takie maty zyskują coraz większą popularność. Uwielbiają ją ci, którym zależy na tym, aby mata do jogi była antypoślizgowa – kauczuk tutaj nie ma sobie równych. Mata kauczukowa starcza na około 2-3 lata regularnych ćwiczeń.

Czy mata do jogi kauczukowa ma jakieś wady? Przede wszystkim zapach. Dla niektórych jest on zbyt intensywny, szczególnie po wymagających ćwiczeniach. Jeśli macie matę kauczukową, to mała rada – po seansie jogi pozwólcie jej spokojnie wyschnąć, a dopiero później ją zwińcie.

Kauczukowa mata do jogi jest również dość ciężka, co utrudnia przemieszczanie się z nią. Matę kauczukową trzeba również specjalnie czyścić – przydaje się do tego roztwór z octu i wody. Kauczuk nie jest odporny na działanie popularnych detergentów, a także bezpośrednie moczenie pod bieżącą wodą.

Sprawdź również, na czym polega mata do akupunktury.

Jaka mata do jogi? Z PCV

PCV to nic innego, jak polichlorek winylu i to właśnie on jest najczęściej wykorzystywany do produkcji mat. Zaletami takiej maty są przede wszystkim duża wytrzymałość, a po drugie, niska cena.

Regularnie używana mata z PCV jest w stanie starczyć nawet na kilka lat bardzo intensywnych treningów jogi dynamicznej, np. na dworze. Ponadto maty z PCV łatwo utrzymać czystości, a niektórzy piorą je nawet w pralkach. 

Wadą takich mat jest to, że są one dość śliskie, szczególnie na początku. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, to musisz dać macie czas – z pewnością się wyrobi, a tobie będzie na niej wygodniej. 

Mata do jogi poliuretanowa – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Mata do jogi wykonana z takiego materiału jest gładka, a jednocześnie ma bardzo dobre właściwości antypoślizgowe. Warto wspomnieć o tym, że na rynku nie ma mat w całości wykonanych z poliuretanu. Zazwyczaj znajdziesz maty 2w1, czyli z połączenia PU i kauczuku lub PU i PCV. 

Wadami mat do jogi z warstwą PU jest to, że dość szybko się niszczą i są mało odporne na zarysowania.  W dodatku takie maty mogą zmieniać kolor od potu i wilgoci. Dla kogo będą zatem najlepsze? Dla wrażliwców, którym chropowata warstwa kauczuku nie do końca odpowiada.

Mata do jogi z pianki termoplastycznej – zalety i wady

Takie maty do jogi są bardzo miękkie i lekkie co sprawia, że będą idealne w podróży lub dla osób, które lubią się przemieszczać i urządzać seanse jogi np. na świeżym powietrzu. Mata z TPU jest także antypoślizgowa.

Niektórzy cenią ją za grubość – dzięki temu będzie odpowiednia dla osób ze schorzeniami kręgosłupa czy bólami pleców. Maty z TPU nie należą do najtańszych, ale też nie są najdroższe – to taka średnia półka cenowa. 

Wady? Dla niektórych mata jest po prostu za miękka, ale to już kwestia gustu. Znak zapytania należy postawić także przy jej wytrzymałości. Jeśli uprawiacie bardzo dynamiczną jogę, to taka mata może nie być dla was wystarczająca. 

Jaka mata do jogi? Skuś się na naturalne materiały, czyli korek i jutę

Zacznijmy od maty wykonanej z korka. Dla niektórych to najlepsza mata do jogi, jaką można znaleźć na rynku. Dlaczego? Jest antypoślizgowa, naturalna i w 100% biodegradowalna oraz ma antybakteryjne właściwości. To mata idealna dla alergików, ponieważ nie zbiera kurzu ani bakterii. Jej wady? Mała wytrzymałość – mata do jogi z korka może szybko się kruszyć.

Co z matą z juty? Ma mniejszą przyczepność niż mata z korka, ale jest za to bardziej wytrzymała. Nie wszyscy jednak lubią jej specyficzną powierzchnię. Dużym plusem jest to, że najczęściej maty z juty są 2w1, czyli w połączeniu np. z kauczukiem. 

Jaką matę do jogi wybrać? Mata z mikrofibry

Taka mata do jogi też zazwyczaj jest 2w1, czyli wierzch ma z mikrofibry, a dół np. z kauczuku. Co jest jej zaletą? Przede wszystkim to, że doskonale chłonie wilgoć, a co za tym idzie, jest antypoślizgowa. Tutaj jednak ważna jest następująca zależność – mata gwarantuje największą przyczepność jedynie wtedy, kiedy jest zwilżona.

Będzie zatem rewelacyjna do treningów podczas upalnych dni. Maty z mikrofibry to także idealne rozwiązanie dla osób, które zwracają dużą uwagę na design – na rynku znajdziecie mnóstwo jej wzorów czy kolorów.

Najlepsza mata do jogi – jaka grubość i rozmiar?

Standardowa mata do jogi ma wymiary ok. 180x60 cm. Taka mata rewelacyjnie sprawdza się dla większości z nas, ale i tak przy wyborze odpowiedniego rozmiaru kluczowa jest zasada, że mata powinna być o 5-10 cm dłuższa niż twój wzrost. Przykładowo dla osób wysokich, które mają nawet 190 cm wzrostu, najlepsze będą duże maty o długości przynajmniej 2 metrów. 

Co z grubością maty? Na rynku dostępne są maty o trzech różnych stopniach grubości: 1-2mm, 3-4mm oraz 5-8mm. Zwróć uwagę na to, że im grubsza mata, tym lepsza amortyzacja dla stawów i kości. Jest to szczególnie istotne dla osób podatnych na kontuzje. Szukasz uniwersalnego rozwiązania? Postaw na matę o grubości 3-4mm. 

Mamy nadzieję, że nasz powyższy poradnik ułatwi wam zadanie i dzięki niemu wybierzecie najlepszą matę do jogi. Pamiętajcie przy tym, że każdy ma inne preferencje, dlatego najlepiej na początek kupić matę uniwersalną ze średniej półki cenowej i ewentualnie później ją zmieniać. A wy, na jakich matach ćwiczycie jogę? Macie swoich faworytów?

Autorka: Klaudia Borycka