Data publikacji:

Jak poprawić pamięć i koncentrację?

Problemy z pamięcią i koncentracją mogą przytrafić się dosłownie każdemu. Wiek już teraz nie odgrywa tak ważnej roli. Jeszcze jakiś czas temu taki rodzaj problemów dotykał osoby starsze. Dzisiaj to może być dolegliwość osób młodych, które chorowały na COVID-19, gdzie jednym z objawów była mgła mózgowa. Sprawdź, jak ćwiczyć pamięć i jakie warto brać suplementy na pamięć!
jak poprawić pamięć i koncentrację

Ćwiczenia na pamięć kiedyś a dziś

Można powiedzieć, że kiedyś ludzie mieli dość dobrą pamięć. Wynikało to z tego, że nie mieli dostępu do nowoczesnych technologii, przez co mogli polegać wyłącznie na swojej głowie i ewentualnie na notatkach. Dzieci w szkołach miały zadawane uczenie się poezji na pamięć. Cały okres edukacji łączył się z uczeniem się wszystkiego na pamięć. 
Miało to swoje wady, gdyż student, którego nie interesowała dana tematyka, zaraz po egzaminie nie pamiętał, o co chodzi w zakresie wiedzy, którą wcześniej sobie przyswoił. Oczywiście nie jest to regułą, ale mniej więcej na tym polegało wykuwanie na pamięć. Dzisiaj student prawdziwie studiuje, co oznacza, że wie, gdzie w razie potrzeby może znaleźć potrzebną mu wiedzę. To też nie dotyczy wszystkich kierunków, gdyż trudno jest sobie wyobrazić lekarza, który wiedzy medycznej nie ma w głowie albo aktora, który nie pamięta tekstu.
Jeszcze na początku lat 90. XX wieku tempo życia było jednak zdecydowanie wolniejsze. Można było mieć dużo czasu na zapamiętywanie. Obecnie prawie każdy jest zaganiany i zawalony wieloma obowiązkami, przez co łatwiej zapomina się o różnych sprawach. Ludzie chcą pamiętać o tym, co jest dla nich ważne. Natłok różnych informacji powoduje, że człowiek ma ochotę na staranne selekcjonowanie tego, co do niego dociera. O jednych sprawach musi pamiętać, o innych nie.

Jak poprawić koncentrację?

Dzisiejsza młodzież polega na smartfonach, co można zauważyć na każdym kroku. Młode pokolenie nie potrafi oderwać się od swoich technologicznie doskonałych urządzeń, przez co dane wrzucane są do smartfona zamiast do swojej pamięci. To tak oczywiście obrazowo i być może przesadnie, ale coś w tym jest. 
Pamięć trzeba ćwiczyć na przykład poprzez naukę języków obcych. Tymczasem komu chce się uczyć jakiegoś egzotycznego języka obcego, gdy wszystko można sobie przetłumaczyć za pomocą translatora? To jest właśnie to, co oburza starsze pokolenia – za ich czasów język obcy albo się znało, albo i nie. Kto nie znał języka, nie był w stanie się nim porozumieć. 
Obecnie nie trzeba poświęcać czasu na naukę, gdyż translator wszystko całkiem przyzwoicie przetłumaczy. Czy ma to wpływ na pamięć? Raczej tak. Nie jest tak, że to dotyczy wszystkich, gdyż współczesna szkoła stawia na naukę języków obcych. Dotyczyć to jednak może osób niechętnych do uczenia się jakichkolwiek języków, zwłaszcza w wieku dojrzałym, gdzie głównym argumentem jest brak czasu.
Współczesna młodzież wcale nie ma łatwo – jest obarczona wieloma obowiązkami szkolnymi, uczestniczy w zajęciach pozaszkolnych, a jeszcze musi się odnaleźć wśród swoich rówieśników. Nawet osobom w tak młodym wieku może przytrafić się problem z pamięcią lub z koncentracją.
U młodych ludzi problem z koncentracją może być spowodowany rozpraszaczami takimi jak dźwięki nadchodzących wiadomości czy umieszczanych komentarzy (social media). To potrafi dekoncentrować nawet dorosłe osoby. 
Zbyt duży pośpiech powoduje, że młode pokolenie nie może zebrać myśli. Jeszcze nie skoncentrowało się na jednym zadaniu, a ma do wykonania kolejne. Dorośli też nie zawsze potrafią sobie radzić z wielozadaniowością. Brak koncentracji da się wyeliminować za pomocą diety i sportu. Co więcej, trzeba zadbać o porządek w swoim otoczeniu.

Najbardziej skuteczne ćwiczenia na pamięć i koncentrację

Ćwiczenie pamięci może odbywać się za pomocą:
  • rozwiązywania krzyżówek,
  • czytania dużej ilości książek i artykułów,
  • układania coraz bardziej skomplikowanych puzzli,
  • chęci zrozumienia tego, czego się trzeba było nauczyć na pamięć,
  • uczenia się przykładowo słów popularnych piosenek czy cytatów z filmów,
  • nauki nowego języka obcego.
  • Do tego można dołączyć witaminy na pamięć (lecytyna, rożeniec górski, Ashwagandha).

    Co jest dobre na pamięć i koncentrację? Domowe sposoby

    Osoby pytające, jak poprawić pamięć, mogą zastosować kilka skutecznych domowych sposobów na poprawę pamięci:
  • spożywanie gorzkiej czekolady,
  • unikanie cukru,
  • obniżenie kaloryczności spożywanych posiłków,
  • medytowanie,
  • uprawianie sportu (każdy rodzaj jest pomocny),
  • dbanie o jakościowy sen,
  • pożegnanie się z rutyną. Czas na nowe umiejętności!
  • Mgła mózgowa po COVID - 19

    Pandemia koronowirusa na samym początku swoimi objawami przypominała grypę. Niestety, wiele osób musiało się zmagać z mgłą mózgową. Pojawiły się poważne problemy z pamięcią i z koncentracją u osób, które nigdy wcześniej nie miały dolegliwości tego typu. Nikt nie wie, co przyniesie kolejna mutacja, ale każdy ma nadzieję, że COVID-19 już wkrótce przestanie być zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Dorota Zgutka
    Dorota Zgutka

    Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.