Data publikacji:

Jak obliczyć BMI? Jak interpretować wynik BMI?

 BMI (Body Mass Index) to wskaźnik mówiący o tym, czy masa ciała jest w normie. Pokazuje przybliżoną zawartość tłuszczu. BMI nie tylko pozwala zweryfikować, czy nasza waga jest w porządku, ale również ocenić, czy jesteśmy zagrożeni pojawieniem się wielu groźnych chorób związanych z otyłością. Jak obliczyć BMI samemu? Kiedy liczenie BMI nie jest miarodajne?
jak obliczyć bmi

Dlaczego warto znać swoje BMI?

 Wiedza na temat swojej wagi i tego, czy jest prawidłowa, jest ważnym krokiem w kierunku świadomej troski o zdrowe. Wszelkie nieprawidłowości w tym zakresie mogą pomóc już na samym początku zdiagnozować ewentualne problemy, np. z tarczycą, układem krążenia czy pokarmowym. Pozwoli to zawczasu podjąć odpowiednie leczenie nie tylko za pomocą diety, ale również dobranymi lekami i… aktywnością fizyczną. Ruch jest bowiem niezbędny do zachowania odpowiedniej kondycji i zdrowia.

Jak się oblicza BMI?

Body Mass Index został opracowany w pierwszej połowie XIX wieku przez belgijskiego statystyka Adolfa Queteleta. Zauważył on, że im człowiek jest wyższy, tym powinien więcej ważyć. Chociaż wydawać by się mogło, że nie jest to odkrywcza myśl, to jednak ujął ją w sztywne ramy wymyślonego przez siebie wzoru, który wykorzystywany jest po dziś dzień. Do teraz ten wzór jest niezastąpionym narzędziem do wstępnego zweryfikowania, czy aby na pewno z naszym zdrowiem jest wszystko w porządku.

Jak obliczyć swoje BMI? Wzór

Jak się liczy BMI? Do liczenia indeksu masy ciała brane są pod uwagę takie czynniki jak płeć, wzrost i masa ciała. Istotny jest także wiek osoby badanej, ponieważ dla dzieci i młodzieży wskaźnik ten został nieco zmodyfikowany, o czym będzie wspomniane w dalszej części artykułu. Jak oblicza się BMI? Należy masę ciała (wyrażoną w kilogramach) podzielić przez wzrost podniesiony do kwadratu. Wzór wygląda więc następująco: BMI = masa ciała (kg)/wzrost (m)2 Przykładowo, dla osoby ważącej 75 kg i mającej wzrost 185 cm, wskaźnik ten wynosi 21,91.Tylko co te liczby oznaczają?

Jak obliczamy BMI? Interpretacja wyników

Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia, wynik, który uda się uzyskać po skorzystaniu ze wzoru, należy interpretować następująco: Zbyt mała waga:
  • < 16 – wygłodzenie;
  • między 16 a 16,99 – wychudzenie;
  • między 17 a 18,49 – niedowaga.
Waga w normie:
  • między 18,5 a 22,99 – norma (w niskim przedziale);
  • między 23 a 24,99 – norma (w wysokim przedziale).
Zbyt duża waga – nadwaga:
  • między 25 a 27,49 – nadwaga (niski przedział);
  • między 27,5 a 29,99 – nadwaga (wysoki przedział).
Zbyt duża waga – otyłość:
  • większa bądź równa 30 – otyłość;
  • między 30 a 34,99 – I stopień otyłości;
  • między 35 a 39,99 II stopień otyłości;
  • większy bądź równy 40 – III stopień otyłości.
W przypadku wagi nie mieszczącej się w normalnym zakładanym zakresie, lekarz może zlecić dodatkowe badania, aby zweryfikować, czy na pewno ze zdrowiem jest wszystko w porządku.

Jak wyliczyć BMI bez wzoru?

Istnieje wiele przydanych narzędzi usprawniających obliczenie i zinterpretowanie wyniku. Co więcej, zdecydowana większość z nich jest darmowa i bardzo prosta w obsłudze. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce hasło „kalkulator BMI”, aby w ciągu kilku sekund uzyskać interesujące nas wyniki.

Czy BMI zawsze jest miarodajnym wskaźnikiem?

Niestety, indeks masy ciała nie zawsze jest przydatny. Co więcej, może nawet wprowadzać w błąd! Tak może być np. u osób bardzo aktywnych fizycznie, u których zazwyczaj jest dużo masy mięśniowej, a z kolei mało tłuszczu. Nawet sportowcy amatorzy mogą mieć bardzo wysokie BMI sugerujące nadwagę, chociaż w rzeczywistości z ich zdrowiem i sylwetką wszystko jest w porządku.

Liczenie BMI nie jest wskazane również u dzieci i młodzieży do 14. roku życia, ponieważ w ich przypadku, kiedy organizm intensywnie się rozwija, wskaźnik ten nie byłby miarodajny. Zamiast BMI dla osób do 18. roku życia stosuje się tzw. siatki centylowe, które graficznie pokazują, jak na tle innych dzieci lub młodzieży rozwija się dana osoba.
Autorka: Agnieszka Ragus