Data modyfikacji:

Jak lepiej jeździć konno? Zasady jazdy konnej

Jazda konno jest trudnym sportem, który wymaga poświęcenia wiele czasu. Kluczem do sukcesu i dobrej jazdy jest praktyka oraz treningi, ale także podejście do konia, gdyż nie zapominajmy, że podczas danego sportu mamy kontakt z żywym zwierzęciem. Dlatego też umiejętności i nić porozumienia z koniem są niezbędne. Zatem, co wpływa na lepszą jazdę konno? Jak lepiej jeździć? Jak rozpocząć swoją przygodę z danym sportem? Przedstawiamy najważniejsze aspekty, na które trzeba zwracać uwagę podczas jazdy konno.
jak lepiej jeździć konno

Pierwsze kroki w jeździectwie

Przed rozpoczęciem pierwszego treningu należy wybrać odpowiedni klub jeździecki i instruktora, który wprowadzi w świat jazdy konno. To, w jaki sposób zostanie przekazana wiedza i umiejętności, jest kluczowe zwłaszcza na pierwszych lekcjach, aby zachęcić i zaciekawić nowicjusza, a nie zniechęcić do dalszej przygody. Obecność profesjonalnego instruktora będzie także ważna pod względem bezpieczeństwa, gdyż to on będzie odpowiadał w głównej mierze za w pełni bezpieczną jazdę swojego podopiecznego. Przed rozpoczęciem jazdy należy także zakupić przynajmniej podstawowy sprzęt dla jeźdźca, który składa się z toczka (kasku), bryczesów oraz sztybletów.
Złotą zasadą, aby dobrze jeździć konno, jest także regularność. Na początku przygody z jeździectwem należy dostosować treningi do możliwości i umiejętności osoby i odbywać je z odpowiednio długą przerwą, gdyż jazda na koniu angażuje duże grupy mięśniowe i możliwe są zakwasy, zwłaszcza u amatorów. Wskazane są 1–2 treningi w ciągu tygodnia, a z czasem ich częstotliwość może się zwiększać. Jeżeli nie dysponujemy większymi zasobami czasu niż jeden dzień, to przynajmniej odbywajmy trening raz w tygodniu, ale regularnie co tydzień. Wpłynie to na wytworzenie się pamięci mięśniowej do jazdy konnej, która sprawi, że organizm będzie zaadaptowany do wykonywania określonych ruchów.
Podejście do zwierząt, w tym przypadku do konie, jest także niezwykle ważne. Na początku warto przebywać w obecności konia, na którym w przyszłości planowana jest jazda, i poświęcać mu uwagę. Dzięki temu koń z kursantem przyzwyczają się do swojej obecności i łatwiej będą im szły początki w siodle.
I najważniejsze – nigdy nie należy zniechęcać się po pierwszych treningach i porównywać do innych kursantów. Każdy ma inne tempo przyswajania teoretycznych i praktycznych zasad, na co mają wpływ kondycja, częstotliwość treningów i chęci kursanta. Dlatego najlepiej skupić się na nauce jazdy we własnym tempie, co na pewno przełoży się na efektywność.

Jak lepiej jeździć konno?

Jeżeli umiesz już jeździć konno, to zapewne masz aspiracje na jeszcze lepszą jazdę i zadajesz sobie pytanie, jak tego dokonać. Oto nasze wskazówki, które wykonywane odpowiednio wpłyną na polepszenie się jazdy na koniu.
  • Pierwszą kwestią jest dobra współpraca z instruktorem. Warto słuchać jego rad i się do nich stosować, gdyż to on widzi twoją jazdę z boku, z innej perspektywy niż ty i jego spostrzeżenia pozwolą na szybką poprawę techniki. Przełoży się ona oczywiście na twoje umiejętności i styl jazdy.
  • Mimo iż jazda konno jest trudnym sportem, powinna sprawiać przyjemność i pozwolić na relaks poprzez odłożenie spraw życia codziennego na później. Zatem, do jazdy konnej powinno podchodzić się rozluźnionym, z „czystą głową” i skupić się tylko na wykonywaniu porządnego treningu, który dzieje się tu i teraz. Dodatkowo wewnętrzny spokój pozwoli skupić się na odczuciach konia i jego ruchach.
  • W celu lepszej jazdy konno nie należy przestawać się uczyć. Mimo iż myślimy, że jeździmy perfekcyjnie, zawsze znajdzie się coś, co można udoskonalić. Nawet zawodowi jeźdźcy i profesjonalni instruktorzy nie przestają regularnie trenować i rozwijać swoich umiejętności.
  • Do aktywności fizycznej, jaką jest jazda konna, wymagana jest także kondycja. Zatem, poza treningami jazdy konnej, należy dbać o własne ciało, aby było wytrzymałe, silne, a także elastyczne. Wysportowane ciało jest potrzebne również, aby mieć świadomość poszczególnych części ciała. Podczas jazdy trzeba cały czas kontrolować ciało, aby wydawać koniu dobre znaki, np. łydką, piętą itd., i współgrać z jego ruchami.
  • Jazda konno – charakterystyka chodu konia

    Aby dobrze jeździć konno, trzeba znać podstawy, jakimi są różne rodzaje chodu konia. Wyróżnia się cztery następujące typy chodu:
  • Stęp – jest najwolniejszym chodem konia, który jest symetryczny i spokojny. Charakterystycznym znakiem, który wyróżnia go od innych, jest to, że trzy nogi konia pozostają na ziemi w tym samym czasie.
  • Kłus – odbywa się dwutaktowo. Znakiem szczególnym jest jednoczesne odbicie dwóch naprzemianległych nóg konia od ziemi, podczas gdy dwie nogi pozostają uniesione w górze.
  • Galop – jest niesymetrycznym chodem, a właściwie biegiem na trzy takty. Koń może galopować na prawą bądź lewą nogę, z reguły zależy to od kierunku, w którym się porusza. Zazwyczaj podczas galopu koń wysuwa wewnętrzną parę nóg do przodu, a jeżeli korzysta z zewnętrznej pary, wtedy dany bieg nazywa się kontrgalopem.
  • Cwał – najszybszy rodzaj chodu, w którym koń maksymalnie wydłuża nogi. Jest czterotaktowym biegiem, w którym po kolejnych krokach – lewa tylna noga, prawa tylna, lewa przednia, prawa przednia – następuje faza lotu. Podczas niej żadna z nóg nie jest styczna z ziemią. Galop, będąc najszybszym rodzajem chodu, umożliwia osiągnięcie prędkości wynoszącej około 50–60 km/h.
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Dominika Mańka