Data modyfikacji:

Jak dobrać rozmiar biustonosza? Najważniejsze wskazówki

Gryzie, pije i uciska lub przeciwnie – jest zbyt luźny, a twoje piersi wyglądają w nim po prostu fatalnie. To tylko niektóre z objawów mówiących, że twój biustonosz nie jest odpowiednio dobrany. Kupowanie staników „na oko” grozi nie tylko dyskomfortem spowodowanym ich noszeniem, ale również poważnymi dolegliwościami! Radzimy, jak dobrać rozmiar biustonosza, aby czuć się w nim wygodnie i cieszyć się z pięknie podkreślonego biustu.
jak dobrać rozmiar biustonosza

Idealny biustonosz – rozmiar ma znaczenie

Kupując stanik z pewnością kierujesz się jego estetyką – na rynku dostępnych jest wiele modeli biustonoszy, na które aż przyjemnie popatrzeć. Braletki, half-cupy, push-upy… wybór jest całkiem spory.

Mamy jednak złe wieści – nawet najpiękniejszy i najdroższy biustonosz nie będzie dla ciebie wygodny, jeśli nie dobierzesz jego rozmiaru bardzo precyzyjnie.

Rozmiar biustonosza odgrywa istotną rolę nie tylko w komforcie jego noszenia. Przykładowo stanik zbyt ciasny pod biustem może powodować, że skóra piersi po pewnym czasie zyska nieładny, sinawy kolor, a ty możesz nawet nabawić się chronicznych bólów głowy.

Zbyt luźny obwód stanika spowoduje z kolei, że ciężar piersi spocznie na ramiączkach, które zostawią na skórze nieestetyczne otarcia. Brzmi znajomo?

Trudno cieszyć się pięknym stanikiem, gdy czujesz się w nim po prostu źle. Dowiedz się, jaki rozmiar powinnaś nosić, aby bielizna była twoim prawdziwym sprzymierzeńcem. 

Źle dobrany rozmiar biustonosza. Objawy niedopasowania

Zasada jest prosta – jeśli w swoim staniku czujesz się niekomfortowo, to niemal na pewno źle dobrałaś jego rozmiar. Sygnały, na które warto zwrócić uwagę to m.in.:
  • tworzenie się „wałeczków” na plecach,
  • piersi tworzące wybrzuszenia ponad miseczką,
  • nieestetycznie marszczące się miseczki,
  • ślady na skórze po zdjęciu biustonosza,
  • przesuwanie się tylnej części biustonosza ku górze,
  • niewypełnione, „puste” miseczki.
Jeśli rozmiar biustonosza jest dobrany prawidłowo, jego pas (czyli boki i tył) jest na tym samym poziomie, co część przednia. Przy skróceniu ramiączek pas nie powinien przesuwać się w górę.

Miseczki muszą gładko przylegać do klatki piersiowej, podobnie jak fiszbiny. Biust nie może pod żadnym pozorem „wylewać się” z miseczek.

Czym grozi źle dobrany rozmiar biustonosza?

Oczywistym rezultatem noszenia stanika w złym rozmiarze jest nieestetyczny wygląd piersi – mogą być albo zbyt ściśnięte i zdeformowane, albo niedostatecznie podtrzymane.

Warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach nieodpowiednio dopasowany rozmiar biustonosza źle odbije się również na zdrowiu. Zbyt ciasny stanik pogarsza krążenie w okolicach biustu, przez co skóra zyskuje nieestetyczny koloryt.

Ponadto może dojść do brzydkich odcisków oraz otarć. W skrajnych przypadkach źle dobrany biustonosz może spowodować problemy ze swobodnym oddychaniem i choroby układu krążenia.

Zbyt luźny biustonosz (tj. za szeroki pas lub zbyt duże miseczki) nie zagwarantuje piersiom odpowiedniego podtrzymania, co w dłużej perspektywie może prowadzić do pogorszenia ich kształtu i utraty jędrności.

W przypadkach kobiet z bardzo dużymi biustami, nieodpowiednie ich podtrzymanie jest częstą przyczyną kłopotów z kręgosłupem.

Jak zmierzyć rozmiar biustonosza?

Rozmiar biustonosza złożony jest z litery oraz liczby. Litera mówi o wielkości miseczki, z kolei liczba – obwodzie klatki piersiowej pod biustem. Do ustalenia rozmiaru wystarczy ci najprostsza miara krawiecka.

Jak zmierzyć biustonosz – rozmiar miseczki

Aby ustalić, jaką miseczkę powinnaś nosić, musisz zmierzyć się pod biustem oraz w biuście.
  1. Owiń klatkę piersiową, przykładając miarę pod piersiami. Miara powinna przylegać do skóry, jednak nie obciskać jej. Upewnij się, że miara w każdym punkcie przebiega w równej linii (najlepiej sprawdź to w lustrze). Zanotuj obwód pod biustem.
  2. Następnie zmierz się w biuście tak, aby miara krawiecka opasała biust w najszerszym miejscu i zanotuj wynik. Uwaga – pomiar w biuście zawsze wykonuj w staniku! Mierzenie biustu bez biustonosza może dać zawyżone wyniki.
Aby uzyskać rozmiar miseczki, oblicz różnicę pomiędzy obwodem w biuście i pod biustem. Otrzymaną liczbę należy zestawić z odpowiednią literą – warto pamiętać, że w przypadku różnych firm bieliźniarskich rozmiarówki mogą się od siebie nieznacznie różnić.

Poniżej prezentujemy przykładowe rozmiary miseczek wraz ze wskazaniem różnicy między obwodem w biuście, a pod biustem.

  • 7-9 cm – miseczka AA
  • 9,5-11,5 cm – miseczka A
  • 12-14 cm – miseczka B
  • 14,5-16,5 cm – miseczka C
  • 17-19 cm – miseczka D
  • 19,5-21,5 – miseczka DD
  • 22-24 cm – miseczka E
  • 24,5-26,5 cm – miseczka F
  • 27-29 cm – miseczka FF
  • 29,5-31,5 cm – miseczka GG
Przykładowo, jeśli twój obwód pod biustem wynosi 75 cm, a różnica między nim, a obwodem w biuście to 13 cm, twój rozmiar stanika to 75 B.

Jaki fason biustonosza wybrać?

Wiesz już, jak obliczyć rozmiar biustonosza. A co z fasonem? Który będzie najwygodniejszy, a jednocześnie najlepiej podkreśli biust?

Małe biusty dobrze wyglądają w stanikach half-cup, z miseczką o wysokości ½, która świetnie podnosi piersi.

Piersi duże prezentują się dobrze w stanikach full-cup, czyli z mocno zabudowaną miseczką oraz fasonach half-cup. Stanik dla dużych piersi musi przede wszystkim dobrze je podtrzymywać, za pomocą pasa o odpowiedniej szerokości.
Piersi szeroko osadzone wymodelujesz, ubierając stanik typu plunge lub push-up – zbierający je ku środkowi.
Odpowiednio dobrany rozmiar biustonosza to gwarancja pięknie wyglądających, ale i zdrowych piersi. Pamiętaj, aby starannie zapoznać się z rozmiarówką staników przed każdymi zakupami – zwłaszcza w sieci.
Autorka: Joanna Stanuch