Data publikacji:

Haluksy: domowe sposoby na haluksy

Jak leczyć haluksy? Czy operacja haluksów jest konieczna? Domowe sposoby mogą okazać się bardzo pomocne, jeśli szukasz naturalnych rozwiązań. Poznaj popularne metody leczenia haluksów w domu. Dowiedz się, czy są skuteczne.
haluksy

Przeczytaj również: Jak usunąć kamień nazębny?

Jakie są przyczyny powstawania haluksów?

  • Uwarunkowania genetyczne
  • Czynniki środowiskowe (chodzenie w szpilkach lub butach na obcasie, zbyt ciasnych butach lub obuwiu ze zbyt wąskimi czubkami)
  • Urazy (lub mikrourazy) stopy w przeszłości
  • Nadwaga lub otyłość
  • Schorzenia towarzyszące (przykurcze, niedowłady, reumatoidalne zapalenie stawów, niewydolność aparatu więzadłowo-torebkowego, dna moczanowa)
Schorzenie ma zazwyczaj charakter polietiologiczny. Oznacza to, że jest wywoływane przez więcej niż jeden czynnik. Podłoże schorzenia jest zazwyczaj genetyczne. Predyspozycje do zachorowania są dziedziczne, dlatego, jeśli haluksy występują w twojej rodzinie, istnieje prawdopodobieństwo, że pojawią się także u ciebie. Czynniki środowiskowe, takie jak noszenie niedopasowanego obuwia czy urazy, sprzyjają wystąpieniu pierwszych objawów, ale też pogłębiają objawy.

Domowe sposoby na haluksy:

Moczenie nóg w ciepłej wodzie

Do miski z ciepłą wodą dodaj sól angielską i kilka kropel naturalnego olejku lawendowego. Mocz nogi przez 15-20 minut co drugi dzień lub codziennie.

Masaż haluksa

Użyj olejku do masażu, kremu do stóp lub innego środka, który zapewni poślizg podczas masażu. Możesz wykonać go samodzielnie w domu, poprosić partnera o taki masaż lub umówić się na zabieg u specjalisty.
Masuj delikatnie stopę od palucha w kierunku pięty, po wewnętrznej stronie stopy. Następnie rozcieraj skórę za pomocą dwóch kciuków w przeciwnym kierunku. Możesz też delikatnie masować palucha, wykonując powolne, okrężne ruchy.

Jodyna na haluksy

Wymieszaj jedną łyżkę jodyny z dwiema pokruszonymi tabletkami aspiryny w szklanym naczyniu. Nałóż mieszaninę na guz (bunion) i zabezpiecz stopę bandażem. Pozostaw taki okład przez 1-2 godziny. Jodyna ma właściwości zmiękczające i przeciwzapalne.
Inne metody leczenia haluksów bez operacji:
  • Wkładki ortopedyczne na haluksy- unoszą sklepienie stopy i korygują ułożenie palucha względem reszty palców stopy.
  • Maść na haluksy - działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i przeciwbólowo.
  • Krem na haluksy - działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i przeciwbólowo.
  • Klin na haluksy - działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i przeciwbólowo.
  • Separator na haluksy - oddziela zachodzące na siebie palce stóp za pomocą specjalnych klinów.
  • Plastry na haluksy - zmniejszają obrzęk, stan zapalny i bolesność. Zapobiegają też otarciom stopy.
  • Żel na haluksy- - działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i przeciwbólowo.
  • Buty na haluksy- - specjalne buty ortopedyczne zapobiegają postępowi zmian, unoszą sklepienie stopy i chronią stopę przed ocieraniem się.
  • Wkładki na haluksy- - unoszą sklepienie stopy i korygują ułożenie palucha względem pozostałych palców stopy.
  • Szyny ortopedyczne na haluksy- - dynamiczne lub sztywne. Dostosowują się do stopy i korygują przede wszystkim płaskostopie poprzeczne, które sprzyja wystąpieniu haluksów.
  • Ćwiczenia na haluksy- - możesz wykonywać je samodzielnie w domu, a najlepiej pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty.

Leczenie haluksów: domowe sposoby czy operacja?

Domowe sposoby mogą doraźnie złagodzić objawy haluksów, czyli zmniejszyć dyskomfort i bolesność, które występują często podczas noszenia obuwia. Niestety, haluksy to schorzenie o charakterze postępowym. Oznacza to, że objawy z czasem się nasilają, a deformacja się utrwala mimo regularnego stosowania domowych sposobów na haluksy.

Jedyną skuteczną metodą pozbycia się bolesnego problemu jest operacja. Jest ona przeprowadzana w znieczuleniu podpajęczynówkowym. Anestezjolog podaje też często lek nasenny drogą dożylną. Dzięki takiej kombinacji chory nie czuje bólu i może „przespać” całą operację. Ostateczną decyzję w sprawie wyboru znieczulenia zawsze podejmuje anestezjolog. W uzasadnionych przypadkach specjalista może zaproponować znieczulenie ogólne lub miejscowe.
Autorka: Natalia Ciszewska