Data modyfikacji:

Jak się ubrać do groty solnej? Co to jest i jak działa?

Grota solna to pomieszczenie stworzone z solnych bloków. Wewnątrz panuje mikroklimat bliski temu, który możesz spotkać nad morzem. Jakie działanie mają wizyty w grocie solnej i jak się do nich przygotować w prawidłowy sposób? Sprawdź też, jak się ubrać do groty solnej.

Jak zbudowana jest grota solna?

Grota solna może być stworzona w praktycznie każdym pomieszczeniu, dlatego często spotykana jest w kompleksach basenowych oraz SPA. Tworzą ją solne bloki oraz sól w sypkiej postaci. Tak urządzony pokój wytwarza specyficzny mikroklimat, który zdumiewająco wpływa na zdrowie osób, które w nim przebywają.

Aby grota solna oddziaływała prawidłowo na swoich gości, musi być wyposażona w specjalne systemy klimatyzacji i ogrzewania. Parująca sól wraz z cennymi pierwiastkami, unosi się w powietrzu, docierając do układu oddechowego osoby, która odwiedza grotę solną.

Grota solna – jak przynosi efekty?

Efekty, jakie gwarantuje grota solna, można przyrównać do tych zapewnianych przez kąpiele w solance albo inhalacje. Sól, która wypełnia pomieszczenie, paruje i doskonale wpływa na układ oddechowy, nerwowy oraz układ krążenia.

Udowodniono, że wizyty w grocie solnej wpływają pozytywnie na proces leczenia niektórych schorzeń:
 • choroba wrzodowa,
 • trądzik,
 • alergie i egzema,
 • niedoczynność tarczycy,
 • chroniczne zmęczenie.
Pobyt w grocie solnej polecany jest zwłaszcza astmatykom oraz alergikom. Powinni ją odwiedzać również mieszkańcy dużych miast, którzy są narażeni na działanie zanieczyszczeń atmosferycznych – w tym smogu.

Kto może pójść do groty solnej?

Jeśli nie zachodzą zdrowotne przeciwwskazania do wizyt w grocie, możesz odwiedzać ją w dowolnym momencie i tyle razy, ile tylko chcesz. Do groty solnej możesz przyjść spontanicznie, jeśli chcesz odrobinę odpocząć. Warto odwiedzać ją regularnie w okresie jesienno-zimowym, gdy organizm jest bardziej narażony na infekcje. Grotę solną mogą odwiedzać osoby w każdym wieku – również dzieci.

Udowodniono, że grota solna doskonale działa na kobiety ciężarne. Już kilkanaście minut relaksu w tym miejscu sprawi, że przyszła mama nabierze energii i poprawi swoje samopoczucie, zaś maluszek – uspokoi się.

Cenne pierwiastki w grocie solnej

Przebywając w grocie solnej, możesz skorzystać z dobroczynnych właściwości następujących pierwiastków chemicznych:
 • Jod – odpowiedzialny jest za właściwą pracę tarczycy.
 • Magnez – relaksuje, poprawia koncentrację.
 • Miedź – wpływa na produkcję hemoglobiny we krwi.
 • Selen – działa odmładzająco.
 • Potas – poprawia pracę serca.
 • Brom – działa uspokajająco.

Jaki strój założyć do groty solnej?

Specjalny strój w grocie solnej nie jest wymagany – najlepiej, jeśli ubierzesz się w przewiewne, sportowe ubrania. Warto zabrać ze sobą własny ręcznik, na którym będzie można usiąść. Temperatura w grocie solnej osiąga około 21 stopni Celsjusza, dlatego nie musisz zabierać ze sobą ciepłych ubrań.

Kto nie powinien odwiedzać groty solnej?

Jeśli cierpisz na nadczynność tarczycy, klaustrofobię, aktywną infekcję układu oddechowego lub niewydolność nerek, lepiej zrezygnuj z wizyt w grocie solnej. Nie powinny przebywać w niej również osoby uczulone na jod.

Grota solna w twojej łazience

Z dobroczynnych właściwości soli mineralnych, możesz korzystać także w domowym zaciszu. Wystarczy, że zaopatrzysz się w dobrą sól wzbogacaną prozdrowotnymi minerałami i dodasz odrobinę do codziennej kąpieli. To doskonała recepta na relaks po ciężkim dniu.
Wizyty w grocie solnej są coraz bardziej popularne. Sprawdziłaś już, jak działa na ciebie relaks w tym wyjątkowym miejscu?