Napoje izotoniczne mogą być cennym wsparciem dla osób aktywnych fizycznie. Pod warunkiem, że cechują się wysoką jakością – popularne izotoniki dostępne w sklepach są zwykle niczym innym, jak morzem sztucznych substancji. Na szczęście, pyszny i skuteczny izotonik możesz przygotować samodzielnie. Mam dla ciebie kilka przepisów!
Celem izotoników jest zachowanie równowagi wody oraz elektrolitów w organizmie. Te płyny są wydalane wraz z potem w trakcie intensywnej aktywności fizycznej, dlatego napoje izotoniczne są zalecane przede wszystkim sportowcom. Izotoniki nie powinny zawieraać cukru, co odróżnia je od napojów energetycznych. Ich zadaniem jest również dostarczenie mikro i makroelementów, które są niezbędne do regeneracji mięśni. Mowa przede wszystkim o sodzie, magnezie oraz potasie. Stąd też twierdzenie, że izotoniki nawadniają lepiej niż woda – dostarczają bowiem twojemu ciału koktajl niezbędnych pierwiastków.
Jeśli trenujesz intensywnie, powinieneś spożywać 0,5 litra izotoniku bezpośrednio po treningu, a następnie regularnie, w odstępach 15-20 minutowych – po kilka łyków. Pamiętaj, że brak pragnienia nie oznacza, że twój organizm jest prawidłowy nawodniony.
Gotowe izotoniki mają niestety cały szereg wad. Po pierwsze, ich kupowanie może poważnie nadszarpnąć portfel sportowca – są po prostu drogie, w dodatku niewspółmiernie do poziomu jakości. Co się jej tyczy – większość sklepowych izotoników zostaje „wzbogacona” o barwniki, które zapewne mają zachęcić konsumenta do ich spożywania. Czy jednak napój w kolorze intensywnego błękitu może kojarzyć się z czymś naturalnym i zdrowym? Warto podkreślić, że wszelkie, sztuczne barwniki w organizmie ludzkim mogą być rozkładane na związki rakotwórcze. Na sklepowych półkach roi się również od izotoników sztucznie słodzonych i obfitujących w substancje konserwujące.
Warto zaznaczyć różnicę między napojem izotonicznym, a hipotonicznym. Ten drugi ma niższą os molalność w stosunku do tkanek organizmu, dlatego może służyć wyłącznie do nawadniania ciała. Nie dostarcza organizmowi składników mineralnych, zatem nie wpływa na gospodarkę elektrolitową. Napoje hipotoniczne to na przykład: woda źródlana, lub soki owocowe zmieszane z wodą. Napoje izotoniczne powinny stosować osoby uprawiające sporty nie wymagające dużego wysiłku.
Nie można stwierdzić, że absolutnie wszystkie, gotowe izotoniki są napakowane barwnikami i sztucznymi słodzikami. Po co jednak wydawać duże pieniądze na coś, co możesz przygotować w domu samodzielnie? W dodatku, zyskujesz pewność, że twój izotonik jest naturalny i dostarcza twojemu ciału tego, czego potrzebuje.
To jeden z popularniejszych przepisów na domowy izotonik. Trudno się dziwić – jestem przekonana, że zasmakuje większości sportowców.
Składniki:
Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj i odstaw na noc (w szklanym naczyniu). Rano izotonik jest gotowy do spożycia.
Orzeźwiający, idealny na lato. Dodatek w postaci pigułki z magnezem sprawi, że ten napój to prawdziwy zastrzyk energii dla twoich mięśni.
Składniki:
Przygotuj napar z mięty, a po ostudzeniu wymieszaj go z całą resztą składników. Kapsułkę z magnezem otwórz (lub – jeśli masz tylko zwykłe tabletki – rozgnieć), wsyp do mikstury.
Jeśli trenujesz naprawdę intensywnie, możesz spróbować przygotować izotonik ze składników takich jak glukoza. To propozycja dla tych, którzy potrzebują naprawdę sporego „kopa”.
Składniki:
Ciekawostką są właściwości wody kokosowej: czy wiesz, że znajdziesz w niej żelazo, cynk, mangan oraz witaminy z grupy B? Dowiedziono, że woda kokosowa ma os molalność zbliżoną do płynów ustrojowych ludzkiego ciała – oznacza to, że doskonale nawadnia organizm. Ponadto, zawiera sporą dawkę fruktozy oraz glukozy, dzięki czemu dodaje energii.
Pierwiastki zawarte w wodzie kokosowej zapobiegają skurczom mięśni, dezorientacji i zmęczeniu. Podobno w czasie II wojny światowej, podawano ją żołnierzom w kroplówkach.
Woda z opuncji figowej to bogactwo mikroelementów takich jak magnez, wapń, krzem, potas oraz żelazo. Zawiera witaminy A. C i te z grupy B. Jest bogata w elektrolity, energetyzującą taurynę oraz błonnik. Co ciekawe, w układzie pokarmowym zamienia się w żel, dzięki czemu chroni m. in. ściany żołądka.
Z napojów izotonicznych warto korzystać – zanim jednak sięgniesz po jeden z nich, upewnij się, że jego skład jest dla ciebie bezpieczny. Domowe izotoniki są bez wątpienia najlepszych rozwiązaniem; korzystając z niego wiesz, że dostarczasz sobie wyłącznie pożytecznych składników. Daj znać, jak sprawdziły się u ciebie powyższe przepisy!