Mleko roślinne cieszy się obecnie sporą popularnością wśród pasjonatów zdrowej kuchni i sportu. Nie zawierają ciężkostrawnej laktozy. Sklepowe mleka roślinne niejednokrotnie są bardzo drogie (za litrowy karton musimy zapłacić min. 8-10 zł), a skład wielu z nich pozostawia wiele do życzenia. Rozwiązaniem jest przygotowanie domowego mleka roślinnego. Jest dużo tańsze i bardzo łatwo wykonać je w domowych warunkach. Wszystkie składniki i urządzenia potrzebne do jego wykonania bez problemu znajdziesz w swojej kuchni i na sklepowych półkach! Dziś przedstawiamy przepisy na mleko kokosowe i dwie wersje receptury mleka owsianego.
UWAGA! Mleko należy przechowywać w szklanym naczyniu w lodówce. Do smaku możecie dodać szczyptę soli lub cukru, aczkolwiek bardziej dietetycznym wariantem są te bez dodatków.
Zagotuj 2 litry wody. Do wysokiego naczynia wsyp wiórki kokosowe i zalej je połową gorącej wody. Miksuj za pomocą blendera do uzyskania papki. Nad miską rozłóż sito lub rozciągnij gazę. Przelej na nie zblendowane wiórki i dobrze odciśnij płyn (gazę najlepiej zwinąć w tobołek i wykręcić, w przypadku sita odciskaj masę drewnianą pałką). Powtórz czynności z pozostałą papką (znów zalewamy gorącą wodą i miksujemy). Po odciśnięciu drugiej partii mieszamy mleko i przelewamy do szklanych butelek lub słoików.
Mleko kokosowe należy trzymać w lodówce (do 3 dni). Po odstaniu na wierzchu zbiera się kożuch tłuszczu kokosowego. Najlepiej wymieszać go z mlekiem, ew. można wykorzystać go do maseczek (raczej nie nadaje się do smażenia).
Wersja ta jest trochę bardziej czasochłonna, ale równie prosta. Surowy owies znajdziecie m.in. TUTAJ.
Ziarna owsa zalewamy wodą i odstawiamy na noc do namoczenia. Następnego dnia odsączamy ziarna i opłukujemy je dokładanie. Pozostawiamy na sitku, żeby odciekły. Przekładamy owies do wysokiego naczynia lub kielicha malaksera. Gotujemy 1,5 l wody - połową cieczy wlewamy do naczynia ze zbożem i zaczynamy blendować. Przelewamy zawartość na ustawione nad miską sito lub rozciągniętą gazę i zaczynami odciskać wodę (drewnianą pałką na sitku i wykręcając tobołek z gazy). Odciśniętą masę ponownie umieszczamy w blenderze i zalewamy drugą porcją gorącej wody - powtarzamy czynności. Gotowe mleko przelewamy do szklanej butelki lub słoiczka i trzymamy w lodówce maks. 3 dni. Przed użyciem wstrząsnąć.
W tej wersji przygotowanie mleka jest nie tak czasochłonne. Bardzo ważne jest, by wybrać właściwe płatki (NIE błyskawiczne!) i nie przegapić momentu odciśnięcia płatków.
Płatki owsiane miksujemy na sucho na proszek lub bardzo drobno. Przesypujemy je do wysokiego naczynia i zalewamy gorącą wodą (1,5 l od razu). Odstawiamy je na 30 minut - nie dłużej, gdyż otrzymamy kleik. Po pół godziny energicznie mieszamy zawartość naczynia (najlepszy będzie duży słój) i przelewamy na sito ustawione nad miską lub rozciągniętą nad nią gazę. Odciskamy pałką lub wykręcając sakiewkę. Mleko przelewamy do szklanych, zamykanych naczyń i przechowujemy w lodówce.