Ta nietuzinkowo wyglądająca roślina swoją popularność zyskała już w starożytności, gdzie był powszechnie wykorzystywany jako środek zapobiegawczy w problemach trawiennych. Nieco później odkryto dodatkowe zalety karczocha, w tym m.in. zbawienny wpływ na wątrobę. Wkrótce ta osobliwa roślina stała się nie tylko składnikiem wielu dań, ale i surowcem pozwalającym na przygotowywanie suplementów i farmaceutyków. Co ciekawe, jej interesujący wygląd sprawia, że motyw karczocha często jest wykorzystywany jako ozdoba, na przykład na świątecznych drzewkach czy w wystroju stołów.
Karczochy są prawdziwą kopalnia cennych dla zdrowia witamin i mikroelementów. Roślina słynie z bogatej zawartości witamin A,C i E, a także pierwiastków – wapnia, żelaza, potasu i magnezu. Zawartość inuliny w karczochu sprawia, że działa on podobnie jak warzywa z wysoką zawartością błonnika – powoduje uczucie sytości, ale i lepsze trawienie. Udowodniono, że karczochy likwidują problemy przewodu pokarmowego takie jak zgaga, nudności, zaparcia i wzdęcia.
Kolejnym atutem karczocha jest regulowanie funkcji wątroby, a także jej ochrona przed nowotworami. Warzywa te wzmagają wydzielanie żółci i pomagają w oczyszczaniu tego cennego organu.
Warto wspomnieć o kolejnej zalecie, jaką posiada karczoch – smak łączy z niskokalorycznością (50kcal w 100g), dzięki czemu śmiało możemy go chrupać podczas pozbywania się zbędnych kilogramów.
Jeśli cierpisz na zespół jelita drażliwego, karczoch to doskonały wybór. Wprowadzenie go do diety znacznie zmniejszy dolegliwości typowe dla tej choroby, takie jak wzdęcia, zaparcia, czy bóle w podbrzuszu.
Spożywanie karczochów jest zalecane osobom, które borykają się ze zbyt wysokim poziomem złego cholesterolu. Cynaryna i luteolina zawarte w liściach karczocha skutecznie radzą sobie z tym żylnym nieprzyjacielem, a dodatkowo usuwają z krwi toksyny. Karczoch, nawet pomimo spożywania tłustych potraw może neutralizować ich niekorzystne następstwa, dlatego warto go spożywać zwłaszcza wtedy, gdy od czasu do czasu lubujemy się w ciężkostrawnym jedzeniu.
Niejedną z was zachęcą korzyści dla urody, jakie przynosi spożywanie karczochów. Duża ilość suplementy, czy świeże warzywa, to zawsze doskonały wybór.
Inulina zawarta w karczochu reguluje poziom glukozy we krwi co sprawia, że to unikalne warzywo sprawdzi się idealnie u diabetyków.
Nie wszyscy mogą pozwolić sobie na korzystanie z dobrodziejstw karczocha – to silnie detoksykujące warzywo należy dawkować ostrożnie w przypadku zapalenia błony śluzowej żołądka, chorób nerek i dróg żółciowych w ostrej fazie.
Trzeba przyznać, że wśród popularnych warzyw na polskich stołach trudno o karczochy. Smak tych warzyw tymczasem pozwala nam na naprawdę ogromną, kuchenną wszechstronność. Doskonale komponują się z rybami, makaronami, pomidorami, bądź po prostu jako dodatek do sałatek. Urozmaicą smak mięs, a nawet sprawdzą się jako składnik odżywczego smoothie.
Podczas zakupu zwracaj uwagę na to, by karczochy były niewielkich rozmiarów, miały zbite, soczyste listki. Unikaj karczochów z przebarwieniami.
Z zalet karczocha możemy korzystać również stosując herbatki i suplementy diety przygotowane z jego wykorzystaniem. Oczywiście – najlepiej, gdy będziemy spożywać świeże warzywa, jednak tego typu produkty mogą stanowić ciekawe urozmaicenie zbilansowanej diety. Zwłaszcza karczochowa herbata zyska sobie wielu zwolenników – jej lekko gorzki smak wyróżnia się głębią i unikalnością porównywalną do najlepszych ziół, a dodatkowo zapewni nam doskonałe efekty w postaci zdrowszego trawienia.
Jeśli nie możemy pozwolić sobie na przygotowywanie karczocha w warunkach domowych (jest dość wymagającym warzywem), warto sięgać po przetwory z zaufanych źródeł, które pozwolą nam jednocześnie zaoszczędzić czas i korzystać z dobroczynnych cech tego warzywa. Na rynku znajdziemy zarówno karczochy marynowane, w formie pysznego pesto, a także odżywczego soku, który słynie ze swoich właściwości upiększających.