Czy dieta wegetariańska jest odpowiednia dla każdej osoby?

Wegetarianizm. Bardzo modne i popularne słowo od kilku sezonów. Czy to tylko sposób odżywiania czy może już styl życia? Jeszcze kilka lat temu ludzie, którzy unikali mięsa byli uważani za dziwaków. 

Obecnie sytuacja się zmieniła i wegetarianizm zyskał wielu sympatyków. Ważne jest to, że wśród wielu dotychczasowych sceptyków pojawiają się tacy, którzy dostrzegają mnóstwo korzyści płynących z takiej diety. Aby odpowiedzieć na pytania: Jak przejść na wegetarianizm? Co jedzą wegetarianie oraz jakich suplementów stosują - polecamy  poniższy artykuł.

dieta wegetariańska

Co jedzą wegetarianie i kim oni są?

Te pytania zadaje sobie wiele osób każdego dnia. Co jedzą wegetarianie? Kim oni tak naprawdę są? Już spieszymy z odpowiedzią! Wegetarianie, czyli osoby, które wykluczyły ze swojej diety mięso oraz ryby, a także produkty zawierające substancje odzwierzęce, takie jak: żelatyna, podpuszczka czy tłuszcz zwierzęcy. 

Potrawy wegetariańskie mogą jednak zawierać mleko, jaja, nabiał i miód. Wegetarianie z wielką starannością komponują swoją dietę, ponieważ są świadomi, jak się odżywiać, aby utrzymać swoje zdrowie i dobrą formę w ryzach. Z reguły – nie palą papierosów, nie piją alkoholu, ograniczają kawę oraz herbatę. Prowadzą aktywny tryb życia, uprawiają sport. 

Wielu ludzi na diecie wegetariańskiej codziennie pracuje nad doskonaleniem siebie samego, co daje im spokój. Jak wynika z powyższego opisu – dieta wegetariańska to już nie tylko dieta. 

Wegetarianizm to styl życia. Oczywiście – nie dla każdego, aczkolwiek dla większości osób, które decydują się zacząć od diety, z czasem przeradza się to w postępowanie zgodne z prawami natury.

Suplementy dla wegetarian

Jak doskonale wiemy – aby organizm mógł właściwie funkcjonować potrzebuje wielu składników odżywczych: węglowodanów, wody, białka, tłuszczu, witamin oraz minerałów. Ważna jest nie tylko ilość, ale także jakość tych składników. Od wielu lat istnieje mylne przekonanie, że w diecie wegetariańskiej brakuje pełnowartościowego białka, które stanowi tylko i wyłącznie mięso. Słuchając rad dietetyków, wegetarianie wiedzą, że wszystkie białka składają się z aminokwasów. Aminokwasy występują w niezliczonej ilości kombinacji, dlatego jedno białko różni się od drugiego i niekoniecznie najwięcej jest go w mięsie. 

Gdzie wegetarianie mogą szukać białka, które dostarczy im odpowiednią ilość i jakość? Oczywiście, że w jajkach! Jest to białko, które zawiera wszystkie aminokwasy w odpowiednich ilościach. 

Również większość roślin strączkowych bogatych jest w białko, więc niedobór tego składnika nie jest groźny osobom przebywającym na diecie wegetariańskiej. Oczywiście, osoby unikające mięsa powinny stosować odpowiednie suplementy dla wegetarian, tak by żadnego składnika nie pominąć. 

Wśród wielu dostępnych środków leczniczych wegetarianie powinni skupić się na suplementowaniu:  witaminy B12, witaminy D oraz cynku.

Witamina B12- wbrew pozorom nie znajdziemy jej w produktach roślinnych, aczkolwiek występuje ona w nabiale, który wegetarianie mogą spożywać. Osoby, które nie spożywają dużych ilości nabiału powinny pomyśleć o wprowadzeniu do diety suplementów witaminy B12.

Witamina D- syntezowana jest w naszym organizmie na skutek nasłonecznienia. Około 15 min dziennie w słońcu wystarczyłoby do zapewnienia organizmowi optymalnej dawki witaminy D. Niestety, nie jest to możliwe przy naszej szerokości geograficznej, kiedy brakuje słońca. Zalecana jest suplementacja tą witaminą w okresie od października do marca. Wegetarianom zalecamy witaminę D2, która jest pochodzenia roślinnego.

Cynk- bardzo często najbardziej niedoborowy składnik w diecie wegetariańskiej. Jego największa zawartość jest niestety w produktach pochodzenia zwierzęcego. Dobrą wiadomością jest to, że możemy go znaleźć również w wielu produktach roślinnych takich jak: ziarna maku, pestki dyni, ziarna sezamu, nerkowce. Jednakże zalecamy suplementację cynkiem, tak, by jego ilość była odpowiednia.

Jak przejść na wegetarianizm?

Prostą odpowiedzią wydaje się zaprzestanie spożywania mięsa, aczkolwiek trzeba to zrobić przede wszystkim mądrze. Jest to prosta dieta, ponieważ jedzenie wegetariańskie jest dostępne w wielu sklepach oraz restauracjach. 

Przyrządzanie potraw bezmięsnych jest bardzo proste, istnieje wiele książek kulinarnych, które oferują nam niezliczoną ilość przepisów oraz smaków wegetariańskich. Zaprzestanie jedzenia mięsa zdecydowanie nie wystarczy, aby zostać wegetarianinem. 

W ten sposób możemy nabawić się wielu niedoborów, z którymi będziemy się zmagali przez wiele miesięcy. Prezentujemy kilka porad jak przejść na wegetarianizm.

  • Po pierwsze: dokształcaj się. Istnieje wiele pozycji książkowych, dzięki którym przejście na wegetarianizm nie będzie takie trudne. Wiedza, którą możemy czerpać od fachowców jest najlepszym sposobem na to, by mądrze zrezygnować z mięsa.

  • Po drugie: spróbuj nie jeść mięsa przez 30 dni. Będzie to dla ciebie idealna okazja do przetestowania innego sposobu odżywania się. Nawet jeśli wrócisz do starych nawyków, nowe doświadczenia kulinarne pozwolą ci wprowadzić więcej roślin do swojej diety.

  • Po trzecie: sięgnij po wsparcie. W Internecie istnieje wiele grup wsparcia, na których ludzie wspólnie się motywują. W ten sposób będziesz mógł zadawać pytania na kwestie, które cię nurtują a doświadczeni wegetarianie z pewnością odpowiedzą i pomogą „nowym”.
Dieta wegetariańska jest korzystna dla zdrowia o ile stosujemy ją świadomie. Racjonalnie zaplanowana zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele chorób cywilizacyjnych poprzez spożywanie większej ilości warzyw i owoców.

Zgodnie z jednym z największych badań epidemiologicznych w Europie wiemy, że wegetarianie mają niższe ryzyko zachorowania na choroby serca. A także Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne mówi, że dieta wegetariańska jest odpowiednia na każdym etapie życia. Spróbuj choćby przez 30 dni być wege, a przekonasz się ile korzyści płynie z takiej diety! Do dzieła!
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Izabela Misiewicz