Data publikacji:

Dieta Ornisha – zastosowanie, przeciwskazania, zasady


Dieta cud, która leczy? Taka naprawdę istnieje! Poznajcie dietę Ornisha, która pomoże w zdrowy i szybki sposób schudnąć. Jakie są jej zasady? Jak poznać, że dieta Ornisha jest dla nas, a kiedy nie powinniśmy na nią przechodzić? Przeczytajcie poniżej!
warzywa

Dieta Ornisha – co to?


Dieta Ornisha to rodzaj diety wegetariańskiej o niewielkiej zawartości tłuszczy, bogata w węglowodany złożone i białka pochodzenia roślinnego. Powstała w latach 70. XX wieku i pomagała w leczeniu pacjentów z problemami kardiologicznymi. Twórcą diety jest dr Dean Ornish – amerykański profesor, który na podstawie obserwacji i badań zauważył, że pacjenci stosujący się do jego zaleceń dietetycznych pokonali miażdżycę.

Dieta Ornisha – zasady


Zasady diety Ornisha są proste i przypadną wielu osobom do gustu. Dlaczego? Można jeść, ile się chce! Nie trzeba liczyć kalorii, ale spożywane produkty mają pochodzić z zalecanej listy. Należą do niej przede wszystkim: warzywa i owoce, nasiona strączkowe, produkty sojowe, pełne ziarna zbóż. Z produktów pochodzenia zwierzęcego dopuszczane są białka jaj i produkty mleczne o 0% zawartości tłuszczu (maksymalnie 1-2 porcje w ciągu dnia).

Chociaż tłuszczy należy unikać, dopuszczalne są niewielkie ilości oleju rzepakowego, awokado, pestki dyni, słonecznika oraz orzechy. Co ciekawe, nie trzeba również całkowicie rezygnować ze słodyczy, alkoholu i owoców morza.

Produkty, których należy unikać na diecie Ornisha, to: tłuste produkty mleczne, takie jak majonez, masło, śmietana, margaryna, żółtka jaj, ryby, drób (szczególnie smażony), czerwone mięso, kofeina (za wyjątkiem zielonej herbaty).

Zalecany rozkład makroskładników na diecie Ornisha jest następujący: ok. 75% energii ma pochodzić z węglowodanów, 15% z białek, a 10% z tłuszczy. Mimo dużej swobody w wyborach pokarmowych zalecane jest unikanie żywności wysoko przetworzonej , takiej jak fast foody, „zupki chińskie” i gotowe posiłki o skomplikowanym składzie.

Do zasad żywieniowych należy również włączyć aktywność fizyczną. Nie musi być ona wyczerpująca i długotrwała – czasami po prostu wystarczy wybrać się na dłuższy spacer.

Dobrym rozwiązaniem będą wszelkiego rodzaju ćwiczenia oddechowe, joga, medytacja, pilates.

Dieta Ornisha – dla kogo?


Dieta Ornisha skutecznie wzmacnia serce, dlatego szczególnie sprawdzi się u osób, które walczą ze zbyt wysokim cholesterolem i są narażone na miażdżycę oraz nadciśnienie tętnicze. Sprawdzi się u osób z nadwagą i otyłością lub po prostu wszystkich tych, którzy chcą podkręcić swój metabolizm.

Dieta Ornisha – przeciwskazania


Mimo że na diecie Ornisha można dużo jeść, pożywienie jest ściśle określone i wiele produktów jest wykluczonych. Na dietę Ornisha powinny uważać przede wszystkim osoby ze skłonnością do różnych niedoborów, m.in. żelaza, wapnia, niektórych witamin z grupy B oraz selenu i cynku. Nie jest także polecana kobietom w ciąży, cierpiącym na Hashimoto i RZS, celiakię i anemię.

Osoby niepewne swojej sytuacji zdrowotnej powinny zasięgnąć porady dietetyka, aby nowa dieta przyniosła więcej korzyści niż niebezpieczeństw.

Dieta Ornisha – przykładowy jadłospis


Przykładowe menu na jeden dzień:

• śniadanie: 2 kanapki z chleba razowego posmarowane pastą z tofu zblendowanego z kawałkiem awokado, łyżeczką soku z cytryny i szczyptą soli;
• II śniadanie: jogurt naturalny 0% (np. skyr), 1-2 łyżki granoli, pół szklanki ulubionych owoców;

• obiad: makaron razowy z warzywami i szklanka soku pomarańczowego;

• podwieczorek: ziemniaczana sałatka ze szczypiorkiem z sosem na bazie odtłuszczonego kefiru;

• kolacja: omlet z białka kurzego ze szpinakiem i filiżanka ulubionej herbaty.
Autor: Agnieszka Ragus