Data publikacji:

Depilacja IPL w domu. Fakty i mity

Autor: Joanna Stanuch

Długi czas spędzony na depilacji, ból, a potem - krótkotrwały efekt. Znasz to? Z pomocą wszystkim tym, którym nie odpowiadają tradycyjne metody usuwania owłosienia spieszy depilacja światłem. Na szczęście sposób, który do niedawna zarezerwowany był tylko dla salonów kosmetycznych wkracza już do prywatnych łazienek. Czy depilacja IPL jest rzeczywiście tak rewelacyjna, jak się ją ukazuje?

Depilacja światłem IPL. Czym jest?

Intense Pulsed Light (IPL), popularnie zwana depilacją światłem to metoda polegająca na trwałym usuwaniu owłosienia za pomocą specjalnych impulsów świetlnych. Urządzenie IPL emituje światło, które ma zdolność do wnikania w głąb skóry i oddziaływania na melaninę w mieszku włosowym. Technologia wiąże się z cyklem wzrostu włosa, podzielonym na 3 fazy - wzrostu, przejściową oraz spoczynek.

Barwnik-melanina, który pochłania światło IPL zostaje wprowadzony w stan spoczynku, po czym po prostu wypada. Kilkakrotne powtórzenie niniejszej procedury sprawia, że cykl odrastania włosów zostaje zatrzymany. To właśnie sprawia, że kobiety pokochały depilację IPL - z nią raz na zawsze możesz pozbyć się owłosienia z dowolnie wybranych okolic.

Czy depilacja IPL jest dla mnie?

Tak, jeśli spełniasz właściwe dla niej kryteria. Często spotykam się z zarzutami kobiet, które kupiły domowe urządzenie do depilacji światłem, jednak nie uzyskały oczekiwanych rezultatów. Problem tkwi zazwyczaj w jednym szczególe: aby depilacja przyniosła oczekiwane skutki, należy wykonywać ją na włosach w kolorach od naturalnego blondu, poprzez brąz do czerni. Słowem - im włosy ciemniejsze, tym lepszych efektów możesz się spodziewać. Ta metoda sprawdzi się u posiadaczek skóry o neutralnym stopniu jasności.

Warto pamiętać, że depilacja IPL nie jest odpowiednia dla posiadaczek bardzo jasnych, rudych lub siwych włosów. Zbyt mała ilość melaniny w nich zawarta sprawia, że światło IPL nie może kumulować się we włosie i wprowadzić go w stan spoczynku. Jasnowłose panie powinny więc zdecydować się na inną metodę depilacji.

Depilacja światłem - przeciwwskazania

Depilację światłem IPL odradza się także w kilku innych przypadkach:

 • Przy przewlekłych chorobach, skóry takich jak łuszczyca, bielactwo;
 • Przy występowaniu opryszczki;
 • W przypadku osób chorych na cukrzycę;
 • W przypadku nowotworów.
 • Bezpośrednio po zabiegu nie wolno stosować wielu rodzajów kosmetyków, a także uważać na niektóre produkty spożywcze. Jeśli wykonujesz depilację światłem w domu, dokładnie zapoznaj się ze wskazaniami producenta. W przypadku zabiegu w salonie urody, kosmetolog jest zobowiązany do poinformowania cię o postępowaniu po wykonaniu depilacji IPL.

  Depilacja światłem w domu. Jak ją wykonać?

  Jeszcze do niedawna, depilacja IPL była spotykana tylko w salonach kosmetycznych. Dziś praktycznie każda z kobiet może wykonać ją w domowym zaciszu. Choć przyrząd do wykonania zabiegów nie należy do najtańszych, to jednak jego koszt “zwraca się” już po kilku użyciach - w zestawieniu z cenami zabiegów w fachowych salonach (ok. 200zł za jedną sesję na jednej części ciała).

  Urządzenia do depilacji IPL są bardzo proste w obsłudze. Po zapoznaniu się z instrukcją, z pewnością nie napotkasz trudności w ich używaniu. Postępowanie może różnić się nieco w przypadku urządzeń IPL różnych marek, jednak z reguły wygląda ono następująco.

  Zabieg depilacji IPL wykonujemy w partiach - raz w tygodniu przez okres od 1 miesiąca do 3 miesięcy (po jednym zabiegu stracisz ok. 20-30% włosków). Już na 2-4 tygodnie przed zabiegiem należy unikać opalania skóry, by uniknąć powstawania przebarwień, a także zmniejszenia efektywności zabiegu.

 • Miesiąc przed zabiegiem należy zrezygnować z metod depilacji, które usuwają włos wraz z cebulką (np. depilacja woskiem).
 • Wybraną okolicę przed zabiegiem należy ogolić maszynką do golenia. Skórę myjemy i dokładnie osuszamy.
 • Przykładamy urządzenie IPL i naciskamy przycisk, powoli, jednokrotnie przeciągając po powierzchni skóry.
 • Po 4-12 sesjach po włoskach na danej partii skóry nie powinno być śladu. Prawda, że to banalnie proste?
 • Postępowanie po zabiegu

 • Po wykonaniu depilacji światłem w dalszym ciągu należy unikać ekspozycji skóry na promienie UV.
 • Najlepiej zaopatrzyć się w specjalny żel kojący, który zmniejszy ewentualne, nieprzyjemne odczucia.
 • Kilka dni po depilacji nie należy stosować na skórę żadnych balsamów i kremów - zwłaszcza tych antycellulitowych, ujędrniających.
 • Nie należy wyrywać włosków, które były poddane zabiegowi. Wypadną samoistnie po 10-14 dniach.
 • Pamiętaj systematyczności. Wykonuj kolejne sesje w odpowiednich odstępach czasowych, a efekty zabiegu będą zadowalające.
 • Czy depilację światłem można wykonywać wszędzie?

  Mitem jest stwierdzenie, że depilacja światłem stosowana może być tylko w tych mniej “wrażliwych” rejonach. Nowoczesne urządzenia IPL możemy bez obaw przykładać do okolic bikini, a nawet do skóry twarzy, np. w przypadku występowania wąsika. Mężczyźni śmiało mogą stosować je do depilacji włosów na klatce piersiowej.

  Kto z was miał do czynienia z depilacją IPL? Jakie są wasze opinie na jej temat?

  kobieta biorąca kąpiel

  Wrastające włoski. Sprawdzone sposoby na wstydliwy problem

  2019-09-17
  Jak zapobiegać problemowi wrastających włosków? Jak usuwać wrastające włoski w prosty i bezbolesny sposób? Sprawdź w naszym poradniku!
  Suplementy paznokcie

  Suplementy na paznokcie. Czy pomogą z łamiącymi się paznokciami?

  2019-09-15
  Mimo wciąż rosnącej świadomości dotyczącej pielęgnacji dłoni, zniszczone i osłabione paznokcie wciąż stanowią problem dla wielu kobiet oraz mężczyzn. Istnieje mnóstwo odżywek do paznokci, które doraźnie pomagają w sytuacjach kryzysu. Czy jednak niwelują przyczynę słabej kondycji płytek paznokciowych? W jaki sposób, raz na zawsze, pozbyć się problemu łamliwych paznokci?
  serum

  Wybieramy serum do twarzy – ranking najlepszych kosmetyków

  2019-09-13
  Serum uważane jest za kosmetyk bardziej treściwy niż krem, dlatego wiele osób ma wobec niego wysokie oczekiwania. Sprawdź nasz ranking!
  Jak dbać o włosy

  Jak dbać o włosy? 7 najważniejszych zasad pielęgnacji włosów

  2019-09-06
  Mówi się, że zdrowe i piękne włosy to dar od Matki Natury. Owszem, niektóre dziewczyny mogą nazwać się prawdziwymi szczęściarami, bo ich włosy są naturalnie piękne. Ale to wcale nie znaczy, że posiadaczki nieco rzadszych i mniej błyszczących włosów są na straconej pozycji. Wystarczy zdać się na kilka najważniejszych zasad pielęgnacji włosów, dzięki którym twoje kosmyki będą prezentować się świetnie. Przekonaj się zatem, jak dbać o włosy!
  Produkty z niskim indeksem glikemicznym

  Dieta o niskim indeksie glikemicznym. Jak ułożyć jadłospis na tydzień? Jakie produkty i zasady?

  2019-09-04
  Indeks glikemiczny (IG) jest parametrem, który pozwala na klasyfikowanie produktów spożywczych pod względem ich wpływu na podniesienie poziomu glukozy we krwi. Kontrola indeksu glikemicznego spożywanych posiłków jest szczególnie ważna dla cukrzyków, jednak coraz częściej zaleca się ją i zdrowym osobom, które chcą cieszyć się smukłą linią i zapobiegać wielu chorobom. Jak powinna wyglądać dieta o niskim indeksie glikemicznym? Sprawdź listę „dozwolonych” oraz „zakazanych” produktów.
  makijaż na siłownię

  Makijaż na siłownię. Czy malować się na trening?

  2019-09-02
  Makijaż na siłownię ma równie wiele zwolenniczek, co przeciwniczek. Postanowiliśmy sprawdzić, jak makijaż podczas ćwiczeń oddziałuje na skórę. Sprawdź!