Elektrolity dla sportowców. Przed, po czy w trakcie treningu?
Po napoje izotoniczne zazwyczaj należy sięgać w trakcie ćwiczeń – tak, aby pracujący na pełnych obrotach organizm podczas nich stale otrzymywał niezbędne składniki odżywcze. Niektóre naturalne elektrolity nadają się jednak do stosowania również po treningu. Należą do nich napoje tworzone z komponentów bogatych w białko, które działa na mięśnie regeneracyjnie.
Napoje izotoniczne – nie tylko dla sportowców
Należy pamiętać, że elektrolity nie są zarezerwowane tylko dla osób, które są stałymi bywalcami siłowni. Po napoje izotoniczne może sięgać każdy. Ich stosowanie jest wręcz wskazane w przypadku osób, którym nie odpowiada smak zwykłej wody. Naturalne elektrolity pomogą wypracować zdrowy nawyk popijania przez cały dzień również u dzieci.
Izotoniki nie są jednak dobrym rozwiązaniem dla osób, które prowadzą pasywny tryb życia. Nie zapominaj, że w ich składach poza wodą zawsze znajduje się również cukier. Aby elektrolity zadziałały odpowiednio, najprościej mówiąc należy go spalić. Napój izotoniczny warto zabrać ze sobą np. na dłuższy spacer czy wycieczkę rowerową. Gdy leniwie spędzasz czas na kanapie, lepiej sięgnąć po czystą wodę.
Elektrolity dla sportowców. Jak je stosować?
Jeśli trenujesz intensywnie, powinieneś spożywać 0,5 litra izotoniku bezpośrednio po treningu, a następnie regularnie, w odstępach 15-20 minutowych – po kilka łyków. Pamiętaj, że brak pragnienia nie oznacza, że twój organizm jest prawidłowy nawodniony.
Izotonik ze sklepu? Ostrożnie!
Gotowe izotoniki mają niestety cały szereg wad. Po pierwsze, ich kupowanie może poważnie nadszarpnąć portfel sportowca – są po prostu drogie, w dodatku niewspółmiernie do poziomu jakości. Co się jej tyczy – większość sklepowych izotoników zostaje „wzbogacona” o barwniki, które zapewne mają zachęcić konsumenta do ich spożywania.
Na sklepowych półkach roi się również od izotoników sztucznie słodzonych i obfitujących w substancje konserwujące.
Elektrolity dla sportowców, a napoje hipotoniczne
Warto zaznaczyć różnicę między napojem izotonicznym, a hipotonicznym. Ten drugi ma niższą os molalność w stosunku do tkanek organizmu, dlatego może służyć wyłącznie do nawadniania ciała. Nie dostarcza organizmowi składników mineralnych, zatem nie wpływa na gospodarkę elektrolitową.
Napoje hipotoniczne to na przykład: woda źródlana, lub soki owocowe zmieszane z wodą. Napoje izotoniczne powinny stosować osoby uprawiające sporty nie wymagające dużego wysiłku.
Napoje izotoniczne - przepisy
Nie można stwierdzić, że absolutnie wszystkie, gotowe izotoniki są napakowane barwnikami i sztucznymi słodzikami. Po co jednak wydawać duże pieniądze na coś, co możesz przygotować w domu samodzielnie? W dodatku, zyskujesz pewność, że twój izotonik jest naturalny i dostarcza twojemu ciału tego, czego potrzebuje.