Dania wegańskie przygotowane przy użyciu parowaru

Rosnąca popularność diety wegańskiej stanowi najlepszy dowód na to, że ludzie wciąż poszukują sposobu na zmianę swoich nawyków żywieniowych. Przygotowanie potrawy, która nie będzie zawierać żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego, może wydawać się trudne, ale w rzeczywistości wcale takie nie jest. Doskonałym sposobem na przyrządzenie dań wegańskich jest skorzystanie z parowaru.

przygotowanie dań wegetariańskich

Dieta wegańska i jej założenia

Weganizmu nie należy postrzegać jedynie przez pryzmat diety, ponieważ obszar oddziaływania tej myśli jest znacznie szerszy. Główną zasadą wegan jest rezygnacja z wykorzystywania produktów, które powstały przy użyciu materiałów pochodzenia zwierzęcego. Reguła ta dotyczy ubrań (wykonanych np. z wełny lub prawdziwej skóry), niektórych kosmetyków (testowanych na zwierzętach), a także licznych produktów spożywczych.

Dieta wegańska jest często mylnie kojarzona z wegetarianizmem, choć różnice między tymi sposobami odżywiania są olbrzymie.

Wegetarianie powstrzymują się od spożywania mięsa oraz ryb, podczas gdy weganie rezygnują z wszelkich produktów pochodzenia odzwierzęcego. Do takich produktów możemy zaliczyć: mleko, jajka, żelatynę, sery i wiele innych.

Dieta wegańska składa się wyłącznie z produktów roślinnych, orzechów oraz zbóż. Takie ograniczenie sprawia, że codzienny jadłospis powinien być dokładnie zbilansowany, aby zapewnić organizmowi wystarczającą ilość substancji odżywczych.

Odpowiednio skomponowana dieta wegańska gwarantuje liczne korzyści zdrowotne, spośród których warto wyróżnić: utrzymanie niskiego poziomu cholesterolu, zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób serca oraz otyłości.

Wykorzystaj parowar — przepisy na dania wegańskie

Przyrządzanie potraw za pomocą parowaru jest szybkie oraz bardzo proste. Absolutną klasyką kulinarną są oczywiście warzywa na parze, które stanowią nieodłączny element wielu dań. Warzywa przygotowane w taki sposób zachowują pełnię smaku oraz zapachu, co doskonale uzupełnia konkretną potrawę. Do gotowania na parze nadają się niemal wszystkie warzywa, a więc ich wybór zależy jedynie od indywidualnych upodobań. Przykładowy zestaw warzyw może wyglądać następująco: ziemniak, różyczki brokuła lub kalafiora, marchewka, kilka pieczarek.

Na samym początku należy dokładnie umyć oraz obrać warzywa. Potem można przejść do krojenia składników. Warto przypomnieć, że gotowanie niektórych warzyw jest dość czasochłonne (ziemniak, kalafior). Pokrojenie tych produktów na małe kawałki znacznie usprawni proces gotowania. Warzywa powinny być przyrządzone al dente, a zatem czas parowania wynoszący około 15‒20 minut będzie wystarczający. Do warzyw możemy dodać kilka kropel sosu sojowego, co dodatkowo wzbogaci ich smak.

Gotowanie na parze pozwala uchronić warzywa przed utratą witamin oraz substancji odżywczych, które częściowo znikają w trakcie tradycyjnego gotowania. Parowar jest w tym przypadku dużo lepszych rozwiązaniem, a smak warzyw przyrządzonych w ten sposób jest wręcz nieporównywalny.

Kotlety sojowe przyrządzone na parze

Soja jest bardzo ważnym składnikiem diety wegańskiej. Wykluczenie z codziennego jadłospisu wszystkich produktów mięsnych oraz nabiału sprawia, że organizm traci dwa ważne źródła białka.

Białko jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, a więc ograniczenie jego spożycia może mieć przykre konsekwencje zdrowotne. Na ratunek przychodzą nasiona soi, które zawierają średnio 35‒40 gramów białka na 100 gramów nasion!

Kotlety sojowe to jedno z popularniejszych dań kuchni wegańskiej oraz wegetariańskiej. Możemy je przygotować na wiele sposobów. Naszym sposobem będzie niezastąpiony parowar (przepis jest naprawdę bardzo prosty).

 

Składniki:

  • 500 gramów soi
  • 1 cebula
  • drobno pokrojona natka pietruszki
  • 1 łyżeczka ostrej papryki
  • 1 jajko lub 2 łyżki gotowanych otrębów
  • sól i pieprz do smaku

Na wstępie trzeba pokreślić, że przygotowaniem nasion warto zająć się dzień wcześniej. Nasiona soi należy dokładnie opłukać, a następnie zalać zimną wodą i odstawić na około 12 godzin. Tak przygotowane nasiona odcedzamy i ponownie zalewamy wodą, po czym gotujemy na niewielkim ogniu. Kiedy soja będzie miękka, wystarczy jeszcze raz ją odcedzić, a później zmielić za pomocą maszynki lub blendera. Do rozdrobnionej soi należy dodać drobno pokrojoną cebulę, pietruszkę, ostrą paprykę oraz jajko (w wersji wegetariańskiej) lub otręby (wersja wegańska). Tak przygotowaną masę formujemy, a następnie umieszczamy w parowarze na około 15‒20 minut.

Faszerowana papryka w wersji wegańskiej

Warzywa na parze nie muszą być przygotowane w formie mieszanki, ponieważ nawet jedno warzywo może być głównym elementem dania. Doskonałym przykładem jest przepis na faszerowaną paprykę w wersji wegańskiej.

Papryka słusznie uznawana jest za prawdziwą ,,kopalnię” witamin oraz ważnych składników mineralnych. W sklepach możemy znaleźć wiele odmian papryki, a każda z nich ma inne właściwości smakowe. Podobnie jest ze sproszkowaną papryką, która stanowi jedną z najbardziej popularnych przypraw na świecie.

Faszerowana papryka to sycące oraz bardzo zdrowe danie. Mięso mielone będące składnikiem farszu można łatwo zastąpić soczewicą, co pozwala na zachowanie wszelkich zasad obowiązujących w kuchni wegańskiej. Do przygotowania papryki warto wykorzystać parowar — przepis stanie się wówczas znacznie prostszy i szybszy do przygotowania.

 

Składniki:

  • 4 papryki (można wykorzystać swoją ulubioną odmianę)
  • szklanka suchej kaszy jaglanej lub ryżu
  • pół szklanki czerwonej soczewicy
  • 2 ząbki czosnku
  • cebula
  • zielona pietruszka
  • sól i pieprz do smaku

Ryż lub kaszę gotujemy w parowarze przez około 20 minut (czas przygotowania kaszy może być nieco dłuższy), a następnie łączymy z ugotowaną soczewicą. Do tego dodajemy czosnek oraz cebulę, którą wcześniej należy pokroić i delikatnie podsmażyć na patelni.

Farsz uzupełniamy posiekaną pietruszką oraz solą i pieprzem. Farsz jest już gotowy, a zatem czas na przygotowanie papryk. Warzywa należy umyć, po czym delikatnie odciąć górną część papryki.

Ostrym nożem dokładnie usuwamy wszystkie gniazda nasienne oraz białe błonki. Do papryki dodajemy przygotowany farsz, a całość zakrywamy odciętą częścią warzywa. Przyrządzenie potrawy w parowarze zajmie około 30 minut, choć duże papryki mogą wymagać dłuższego gotowania na parze.

Przytoczone przepisy stanowią najlepszy dowód na to, że kuchnia wegańska może być niezwykle smaczna oraz interesująca. Mnogość dostępnych przepisów sprawia, że nie ma tutaj miejsca na kulinarną monotonię.

Same warzywa na parze można przyrządzić na kilkanaście sposobów, a ich smak za każdym razem będzie zupełnie inny. Wystarczy tylko przygotować parowar, przepisy na potrawy wegańskie oraz ulubione składniki, aby skutecznie zaplanować swój jadłospis.

O czym należy pamiętać podczas stosowania diety wegańskiej? Niestety, nawet najlepiej zbudowany program żywieniowy nie zagwarantuje nam odpowiedniej ilości niektórych witamin, które standardowo pozyskujemy podczas spożywania produktów odzwierzęcych.

Warzywa na parze są oczywiście niezwykle bogate w wartościowe związki odżywcze, lecz to nie wystarczy, aby zapobiec niedoborowi określonych witamin. Dobrym przykładem jest witamina B12 występująca w mięsie, rybach, mleku oraz jajkach.

Niedobór witaminy B12 powoduje wiele poważnych konsekwencji zdrowotnych (między innymi: niedokrwistość, zaburzenia psychiczne, upośledzenie koncentracji). Jedynym rozwiązaniem jest regularne stosowanie suplementów, które uzupełnią braki witamin w naszym organizmie.

Na szczęście to jedyna wada diety wegańskiej, a wiele korzyści zdrowotnych wynikających z jej stosowania zdaje się przemawiać za jej pozytywnym oddziaływaniem na zdrowie człowieka.

Prozdrowotny efekt diety zostaje spotęgowany przez gotowanie na parze, które bezsprzecznie sprzyja zachowaniu zdrowia i dobrej kondycji.

Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Dbam o Siebie