Data publikacji:

Czego nie wolno robić przy rwie kulszowej?

Każdy, kto doświadczył rwy kulszowej, wie, że wywołuje ona ogromny ból – jeden z najgorszych, jakie można doświadczyć. Powoduje nagły ból w okolicy odcinka lędźwiowego, który promieniuje do kończyn dolnych. Nieraz nasilenie dolegliwości bólowych jest tak duże, że uniemożliwia poruszanie się. Jak leczyć rwę kulszową? Czego nie wolno robić podczas rwy? Radzimy, co robić, aby nie pogorszyć swojego stanu oraz wyleczyć rwę kulszową.
czego nie wolno robić przy rwie kulszowej

Co to jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa jest schorzeniem, które potocznie nazywa się bólem korzonków. Polega na objawach bólowych związanych z podrażnieniem bądź uciskiem na największy nerw w organizmie, czyli nerw kulszowy. Rwa kulszowa jest specyficznym schorzeniem, gdyż zazwyczaj dotyczy tylko jednej strony ciała. Ból doświadczany podczas tego schorzenia pojawia się w okolicy lędźwiowej, jednak dolegliwości z nim związane są indywidualne, gdyż ból może promieniować również wzdłuż kręgosłupa oraz do ud i łydek. Objawami mogą być również drętwienia, mrowienia nóg oraz trudności w poruszaniu nogą bądź stopą.
Ból pojawiający się podczas ucisku na nerw kulszowy jest przeszywający i paraliżujący, przez co uniemożliwia poruszanie się, pracowanie lub wykonywanie czynności domowych. Rwa kulszowa charakteryzuje się nawrotami, a jej częstotliwość zależy w głównej mierze od chorego, od tego jak dba o organizm przed, w trakcie i po rwie kulszowej.

Przyczyny rwy kulszowej

To schorzenie może występować podczas posiadania przez chorego różnych chorób. Jedną z nich jest dyskopatia lędźwiowa, która jest uważana za chorobę cywilizacyjną obecnych lat. Jest spowodowana siedzącym trybem życia i brakiem wystarczającego ruchu, więc wiele osób, zwłaszcza po 40. roku życia, jest zagrożonych posiadaniem jej. Starsze osoby są narażone na posiadanie choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, która jest skutkiem przedwczesnego zużycia się i zniekształcenia kręgów. Pojawia się wtedy ogólny ból kręgosłupa oraz ucisk na korzenie nerwowe, czyli rwa kulszowa. Oprócz wymienionych chorób, rwa może przybierać na sile po przebytych urazach, po przeciążeniach oraz chorobach innego pochodzenia, np. nowotworach.

Czego nie wolno robić przy rwie kulszowej?

Rwa kulszowa jest na tyle bolesnym schorzeniem, że przede wszystkim należy skontaktować się z lekarzem, w celu zdiagnozowania choroby i podjęcia dalszych kroków, które uśmierzą ból. Podczas rwy może dojść do poważniejszych objawów, takich jak zaburzenia czucia, wiotkość mięśni itp., dlatego konieczna jest niezwłoczna wizyta lekarska.
Następnym ważnym krokiem jest zaprzestanie wykonywania ruchów i czynności, które nasilają ból. Z reguły nie należy dźwigać ciężkich przedmiotów, nie powodować nadmiernego wygięcia kręgosłupa, dbać o prawidłową postawę w trakcie chodzenia i siedzenia oraz nie wykonywać innych czynności, jeżeli nie są one konieczne. Czyli ogólnie – nie należy nadwyrężać swojego kręgosłupa, a zwłaszcza odcinka lędźwiowego, z którego bierze się cały ból.
Różnica temperatur również może przynieść niekorzystne skutki. Niektórym zimne okłady bądź ogrzewanie organizmu przynoszą ulgę. Jednak na ogół duże różnice temperatur powodują silniejsze natężenie dolegliwości bólowych oraz nawrót schorzenia.

Jak leczyć rwę kulszową?

Po obowiązkowej wizycie lekarskiej z rwą kulszową lekarz wypisze leki dostosowane indywidualnie do chorego, gdyż każdy przypadek schorzenia jest inny. Zazwyczaj przepisywane leki to jedynie środki przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz rozkurczowe. Stosowane są maści na rwę kulszową oraz plastry przeciwbólowe, które działają przeciwzapalnie i w dużym stopniu mogą zmniejszyć ból. Wskazana jest także rehabilitacja manualna w formie masaży, zabiegów. Mogą to być masaże rozluźniające mięśnie, neuromobilizacje, ultradźwięki itp. O zakresie terapii decyduje oczywiście lekarz bądź fizjoterapeuta, który indywidualnie określi różne formy leczenia.
Pomocne okazują się również domowe sposoby, które przyspieszą leczenie rwy kulszowej. Ułożenie się w odpowiedniej pozycji może okazać się świetnym pomysłem, który uśmierzy ból. Zalecana jest pozycja embrionalna na boku lub krzesełkowa (leżenie na plecach ze zgiętymi nogami w stawie kolanowym i biodrowym pod kątem 90 stopni) z poduszką między nogami. Należy pamiętać jednak o tym, aby po długotrwałej pozycji bez ruchu wstać i się rozruszać, gdyż brak ruchu nie jest zdrowy dla organizmu.

Czy konieczna jest operacja rwy kulszowej?

Operacja rwy kulszowej nie jest konieczna, chyba że żaden z powyższych sposobów nie pomaga. Wtedy wymagana jest ingerencja neurochirurgiczna. Operacja jest ostatecznością i wykonuje się ją tylko w przypadkach, gdy szansa na usunięcie schorzenia jest większa niż możliwe powikłania związane z leczeniem operacyjnym. Osoby kwalifikujące się na operację mają silne, przeszywające dolegliwości bólowe, które mimo stosowanych leków i innych środków nie przechodzą; ciągłe nawroty choroby, które uniemożliwiają wykonywanie podstawowych czynności; objawy neurologiczne, takie jak zaniki mięśniowe, wiotkość mięśni i zaburzenia czucia.
Istotne w leczeniu danego schorzenia jest stosowanie się do zaleceń lekarzy. Odpowiednie przyjmowanie leków, maści, wykonywanie sumiennie ćwiczeń pomoże uśmierzyć ból spowodowany rwą kulszową, a także zapobiec nawrotom tego schorzenia. Najważniejsze, aby nie bagatelizować objawów bólowych, tylko udać się do odpowiedniego lekarza, gdyż może się to przerodzić w dolegliwości bólowe ograniczające podstawowe aktywności życiowe.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Dominika Mańka