Data publikacji:

Ćwiczenia uspokajające – jakie ćwiczenia uspokajające wykonywać?

Wielu z nas nieustannie żyje pod presją, obowiązków jest zbyt dużo i wciąż brakuje na wszystko czasu. Żeby osiągnąć stan równowagi, warto zmieniać codzienne nawyki i wprowadzić regularnie wykonywane ćwiczenia uspokajające. Potrzebujesz ich również po treningu, wtedy ułatwią wyciszenie organizmu po dużym wysiłku. Umiejętność poprawnego oddychania, rozciągania i rozluźniania mięśni pozwoli ci pozbyć się codziennego napięcia oraz uwolnić się od bólów karku i pleców związanych ze stresem. Jak poprawnie wykonywać trening uspokajający?
Ćwiczenia uspokajające – jakie ćwiczenia uspokajające wykonywać?

Ćwiczenia uspokajające sposobem na walkę z codziennym stresem

Coraz częściej czujesz, że już nie dajesz sobie rady ze stresem i napięciem? Wykorzystaj proste techniki, żeby poprawić jakość swojego życia. Regularnie wykonywane ćwiczenia uspokajające nauczą cię podchodzić z dystansem do rzeczywistości, rozluźniać ciało i poprawnie oddychać. Możesz wykonywać je w domu lub w pracy. Na początek wystarczy 10–15 minut dziennie, żeby odczuć różnicę. Z czasem treningi możesz wydłużyć lub pozostać przy ich krótkiej wersji.

Ćwiczenia uspokajające – jak się do nich przygotować?

Najprostsze ćwiczenia nie wymagają żadnego sprzętu i akcesoriów, dlatego możesz je wykonywać nawet w biurze lub przy domowym biurku. Jeśli jednak chcesz się zaangażować bardziej, zaplanuj czas na prawdziwy relaks i przygotuj się do treningu.

Mata do ćwiczeń

Jeżeli zależy ci na rozluźnieniu pleców i całego ciała, niezbędna będzie mata. Do ćwiczeń uspokajających w leżeniu najlepiej sprawdzi się jej grubsza wersja, czyli klasyczna mata treningowa, która będzie stanowiła dobrą izolację, a jednocześnie zapewni niezbędny komfort. Wolisz bardziej aktywny sport? W ramach treningu relaksującego wypróbuj dynamiczną odmianę jogi. Przyda ci się do niej cieńsza mata, która zapewni odpowiednią stabilizację przy częstych zmianach pozycji.

Wygodny strój

Jak ubrać się do ćwiczeń uspokajających? Strój powinien być wygodny i niekrępujący ruchów. Sprawdzą się zarówno luźne spodnie dresowe, jak i przylegające legginsy. Taki ubiór będzie idealny do treningu rozciągającego i rozluźniającego. Jeżeli planujesz poświęcić na relaksację jedynie kilka minut w trakcie przerwy w obowiązkach, nie musisz się specjalnie przebierać. Nawet podstawowe ćwiczenia oddechowe będą bardzo korzystne dla twojej wydajności i pomogą zachować spokój w czasie stresującego dnia.

Dodatkowe akcesoria

Sprzyjający relaksacji klimat stworzysz, wykorzystując naturalne świeczki, a także olejki zapachowe. Zaplanuj czas na ćwiczenia, upewnij się, że nikt nie będzie ci przeszkadzał i oddaj się spokojnemu treningowi. Na większość osób kojąco działa również wyciszająca muzyka, mogą to być dźwięki natury, klasyczne utwory lub ulubiona płyta. Ważne, żeby działały na ciebie uspokajająco i tworzyły atmosferę sprzyjającą wypoczynkowi.

Jak powinien wyglądać trening uspokajający w domu?

Trening uspokajający wykorzystuje najczęściej elementy jogi, czasami ogranicza się też wyłącznie do ćwiczeń oddechowych lub koncentruje na napinaniu i rozluźnianiu mięśni.
Przykładowy trening wykorzystujący ćwiczenia uspokajające może wyglądać w następujący sposób:
  • Relaksacja. Połóż się na macie, zamknij oczy i skoncentruj się na oddechu. Słuchaj dźwięków napływających z otoczenia i pozwól myślom swobodnie przepływać. Wdech powinien być szybki, wykonywany nosem, natomiast uwalnianie powietrza ustami musi trwać jak najdłużej.
  • Rozluźnienie. Leżąc na macie, rozluźniaj po kolei wszystkie mięśnie, nie zapominając również o mięśniach twarzy.
  • Rozciąganie. Wykonaj kilka pozycji jogi. Możesz czerpać inspiracje z filmików instruktażowych lub książek. Pozycje sprzyjające relaksowi i rozciąganiu to między innymi:
  • Rolowanie kręgosłupa. Rozluźnianie pleców jest jednym z ważniejszych elementów treningu rozluźniającego, czyli ćwiczeń uspokajających. Żeby kręgosłup poczuł się lepiej, stań prosto i powoli, kręg po kręgu, wykonaj skłon aż do ziemi, nogi mogą być ugięte. Następnie powoli, ponownie kręg po kręgu, podnoś się w górę, na sam koniec prostując szyję. W trakcie wykonywania tych ćwiczeń pamiętaj o tym, by mieć wciągnięty i napięty brzuch.
  • Ćwiczenia uspokajające w biurze? Czemu nie!

    W pracy, zamiast spędzać przerwę na patrzenie w telefon, spróbuj wykonać proste ćwiczenia uspokajające. Skup się na głębokim oddechu, jeśli to dla ciebie problem, możesz ściągnąć aplikację, która pomoże się go nauczyć. Zrób kilka spokojnych skłonów, a później wyciągnij w górę ugięte ręce i za głową przyciągaj po kolei łokcie przeciwległą dłonią. Żeby rozluźnić kark i ramiona, zrób kilka okrążeń głową i ramionami. Jeżeli nosisz w pracy eleganckie, niezbyt wygodne buty, możesz je dyskretnie zsunąć i wykonać kilka okrążeń stopami, co przyniesie im ulgę. Pamiętaj też o tym, żeby zamknąć na kilka minut oczy, a także regularnie patrzeć w dal.

    Ćwiczenia uspokajające po treningu

    Relaksacja i rozciąganie powinny być także częścią codziennych treningów, wyciszenie jest dla organizmu nie mniej istotne od rozgrzewki. Dlaczego ćwiczenia uspokajające są wskazane po wysiłku? Uspokajają puls, rozluźniają zmęczone mięśnie i ułatwiają późniejszą regenerację.
    Jeżeli trening był bardzo intensywny, zacznij od zmniejszenia tempa, na przykład podczas biegu lub jazdy na rowerze. Później przychodzi pora na głębokie oddechy i stretching – na przykład skłony, krążenia ramion, rozciąganie mięśni nóg w siadzie. Dopiero wtedy możesz uznać trening za zakończony.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym