Białko CRP jest nieswoistym markerem stanu zapalnego. Jego ilość w organizmie wzrasta, gdy pojawia się stan zapalny. Szacuje się, że parametr wzrasta w przeciągu 6-8 godzin od momentu pojawienia się czynnika uszkadzającego, który inicjuje rozwój stanu zapalnego. Białko CRP osiąga najwyższą wartość w przeciągu 24-48 godzin.
Badanie CRP – co to jest, po co się wykonuje?
- Diagnostyka stanu zapalnego
Białko CRP jest białkiem ostrej fazy. Jego stężenie szybko wzrasta w momencie pojawienia się stanu zapalnego. Parametr jest używany do odróżnienia ostrego stanu zapalnego od przewlekłego stanu zapalnego.
- Monitorowanie postępu choroby
Powtórny wysoki wynik białka CRP wskazuje na to, że stan zapalny się utrzymuje lub się pogłębia. Regularne wykonywanie pomiaru CRP pozwala monitorować stan zapalny. Wyniki CRP należy wówczas ze sobą porównywać i monitorować, jak ten parametr się zmienia.
Podwyższone CRP – przyczyny
Podwyższony wynik nie zawsze musi świadczyć o tym, że w organizmie toczy się groźny dla zdrowia czy życia stan zapalny. Podwyższone CRP u kobiet często jest związane z przyjmowaną przez nie antykoncepcją hormonalną lub ciążą.