Data publikacji:

Srebro koloidalne do picia: właściwości i dawkowanie

Nanosrebro koloidalne to roztwór sporządzony z malutkich cząstek srebra oraz destylowanej wody. Jest to dobrze znany produkt, których od jakiegoś czasu znowu zyskuje na popularności – mówi się, że działa jak naturalny antybiotyk, a nawet zapobiega nowotworom. Wyjaśniamy, kiedy warto po nie sięgnąć i czy można stosować srebro koloidalne do picia.
srebro koloidalne

Przeczytaj również: Leki na bezsenność bez recepty

Srebro koloidalne – właściwości

Nanosrebro koloidalne to uniwersalny preparat, który likwiduje bakterie – to właśnie z uwagi na działanie antybakteryjne nazywany jest naturalnym antybiotykiem. Jego stosowanie pozwala pozbyć się paciorkowców, gronkowców oraz helicobakter pylori, które często zalegają w żołądku. Poza tym srebro koloidalne wykazuje również właściwości przeciwwirusowe i antygrzybicze.

Z uwagi na powyższe srebro koloidalne jest bardzo często używane w przemyśle medycznym. Jest składnikiem leków zwalczających infekcje dróg oddechowych oraz problemy żołądkowe, nowoczesnych opatrunków (zwłaszcza tych, które trudno się goją, jak np. odleżyny), kropel do oczu oraz różnego typu maści i kremów.

Srebro koloidalne do picia – w świetle obecnej wiedzy

Kiedyś w aptekach można było kupić preparat o nazwie „srebro koloidalne do picia”. Po jakimś czasie jednak organy nadzorujące uznały go za niebezpieczny i wycofały z obrotu. Wciąż jednak można nabyć „zwykłe” srebro koloidalne. Z założenia jest ono przeznaczone do użytku zewnętrznego i taka też informacja znajduje się na ulotce. W praktyce jednak wiele osób stosuje je doustnie – czy słusznie?

Niestety, nie. Picie srebra koloidalnego przeznaczonego do stosowania zewnętrznego może mieć wiele negatywnych skutków. Pierwszy to zachorowanie na srebrzycę (argyrię). To schorzenie, które objawia się powstawaniem zmian – głównie przebarwień, na skórze, dziąsłach, paznokciach i błonach śluzowych. Ponadto osoby stosujące srebro koloidalne do picia narażone są na poważne uszkodzenia nerek i wątroby oraz zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego.

Warto również dodać, że zarówno Amerykańska Agencja Żywności i Leków, jak i Narodowy Instytut Zdrowia USA nie zalecają picia srebra koloidalnego. Według członków obu tych instytucji prozdrowotne działania takiej terapii nie jest jeszcze udowodnione i może być szkodliwe.

Podsumowując: jeżeli już bardzo zależy ci na tym, aby przyjmować srebro koloidalne doustnie, to przed rozpoczęciem kuracji koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Srebro koloidalne – spray

Wyjątkiem od powyższego jest spray ze srebrem, który dopuszczony jest do obrotu i który można zakupić w aptekach – np. internetowych. Preparat zawiera bezpieczną dawkę srebra i można go stosować w przypadku anginy, po operacjach usunięcia migdałków albo poważniejszych zabiegach stomatologicznych.

Srebro koloidalne – zastosowanie zewnętrzne

O ile nie zaleca się picia nanosrebra koloidalnego , o tyle już śmiało można stosować preparat do użytku wewnętrznego. Pomaga w zwalczeniu następujących problemów zdrowotnych i dolegliwości:
  • Skaleczenie, otarcia, rany
Warto stosować srebro koloidalne na rany, ponieważ ma ono właściwości odkażające oraz ściągające – sprawia zatem, że uszkodzenia skóry szybciej się goją i zapobiega powstawaniu zakażeń bakteryjnych.
  • Oparzenia
Oparzenia, które nie wymagają interwencji lekarskiej, także można smarować srebrem z apteki (według wskazówek z ulotki). Dotyczy to zarówno zmian powstałych na skutek oblania skóry gorącą cieczą, jak i oparzeń słonecznych.
  • Grzybica
Srebro koloidalne może być cennym wsparciem terapii w leczeniu grzybic skóry oraz paznokci.

Ponadto preparaty tego typu można stosować na trądzik różowaty, łojotok, łupież, łuszczycę, atopowe zapalenie skóry oraz po ukąszeniach owadów.
Autor: R. Wojtaś