Data modyfikacji:

Co na refluks? Zioła i leki na refluks


Odczuwasz nieprzyjemne pieczenie w przełyku? Czasem dokucza ci ból za mostkiem? Być może cierpisz na refluks krtaniowo-gardłowy. To kłopot dość powszechny - dotyka bowiem niemal co piątego mieszkańca krajów rozwiniętych. Jak poradzić sobie z tą przypadłością? Co na refluks - leki czy zioła? Poznaj domowe sposoby na refluks i pożegnaj tę przykrą dolegliwość.
kobieta

Refluks krtaniowo-gardłowy - co to takiego?


Refluks, czyli tzw. choroba refluksowa, jest zespołem różnych objawów, a jego powodem jest zarzucanie treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Przyczyna tej sytuacji to niedomykanie dolnego zwieracza żołądka, który znajduje się na jego wejściu. Podczas przełykania zwieracz na chwilę się rozluźnia i zaraz potem powinien ponownie się skurczyć, jednak nie zawsze tak się dzieje. Dłuższy czas bez skurczu zwieracza skutkuje refluksem. Treść pokarmowa może wracać z żołądka do przełyku. Choć nie brzmi to najlepiej, dolegliwość ta jest niezwykle popularna. Inną przyczyną refluksu krtaniowo-gardłowego (inaczej GERD) może być przepuklina wślizgowa rozworu przełykowego. Na szczęście jest ona znacznie rzadsza niż choroba refluksowa. Co ciekawe, wiele kobiet w ciąży skarży się na zgagę. W tym przypadku refluks wywołany jest zmianami hormonalnymi w ciele kobiety oraz zwiększeniem ciśnienia w jamie brzusznej. Również osoby otyłe narażone są na podobne dolegliwości z uwagi na niewłaściwą dietę.

Przyczyny refluksu krtaniowo-gardłowego


Jak już wspomnieliśmy, jedną z przyczyn może być brak skurczu zwieracza żołądka lub zmiany hormonalne w ciąży. Warto jednak skupić się w tym miejscu także na diecie, która ma ogromne znaczenie w przypadku refluksu. Jeśli chcesz uniknąć tej przypadłości, zrezygnuj z:

● picia alkoholu, napojów gazowanych i dosładzanych soków,
● spożywania posiłków tuż przed snem,
● ostrych potraw,
● słodyczy, w tym czekolady i wyrobów czekoladowych,
● tłustych, smażonych i ciężkostrawnych posiłków,
● kawy oraz naparów z mięty,
● pomidorów i ich przetworów,
● cytryny i innych owoców cytrusowych.

Te drobne zmiany mogą pomóc w uniknięciu choroby refluksowej lub wesprzeć jej leczenie.

Refluks - objawy


Objawy refluksu krtaniowo-gardłowego mogą być bardzo różne. Najbardziej charakterystycznym i najczęściej występującym symptomem jest zgaga, czyli nieprzyjemne pieczenie w przełyku, choć czasem chorzy zwracają uwagę też na tzw. kwaśne odbijanie. Innym objawem jest z kolei pieczenie za mostkiem oraz uczucie „kluski w gardle”. Do symptomów refluksu należą:

● przykry zapach z ust,
● próchnica spowodowana zarzucaniem treści pokarmowej aż do jamy ustnej, zwykle podczas snu,
● zapalenie gardła, krtani, zatok,
● trudności w połykaniu,
● kaszel po spożyciu posiłku.

Co na refluks - oto jest pytanie!


Refluks to przypadłość, z którą często możemy poradzić sobie samodzielnie. Przede wszystkim warto zadbać o właściwe odżywianie. Odpowiednia dieta to klucz do sukcesu. W walce z refluksem może też pomóc redukcja masy ciała. Co jeszcze może pomóc na refluks? Warto przyjrzeć się domowym sposobom. Nasze babcie i mamy z pewnością podpowiedzą, że zioła na refluks to najlepsze rozwiązanie. Po jakie zioła zatem sięgnąć?

Co na refluks? Zioła!


W domowej apteczce z pewnością znajdziesz zioła, które doskonale sprawdzą się na refluks. Z tą dolegliwością poradzi sobie chociażby rumianek. Jego liście zawierają terpenoidy i flawonoidy, które łagodzą stany zapalne. Właśnie dzięki tym składnikom rumianek jest doskonałym ziołem na refluks. W walce z refluksem sprawdzą się także:

● oregano,
● bazylia,
● koperek,
● majeranek,
● liść laurowy.

Jakich ziół unikać podczas borykania się z refluksem? Z pewnością będzie to wspomniana wcześniej mięta, ale też tymianek czy kminek.

Domowe sposoby: siemię lniane na refluks


Siemię lniane na refluks to strzał w dziesiątkę. Dlaczego? Odpowiednio przygotowane siemię tworzy śluzową barierę ochronną w przewodzie pokarmowym, która zapobiega nieprzyjemnym dolegliwościom. W przypadku refluksu najlepiej sprawdzi się niezmielone siemię lniane. Wystarczy, że ziarna zalejemy ciepłą wodą i odstawimy na jakiś czas aż napęcznieją. Następnie należy wypić mieszaninę siemienia z wodą, przynajmniej raz dziennie - najlepiej przed pierwszym posiłkiem.

Ocet jabłkowy na refluks?


Jeśli w pobliskiej aptece zadacie pytanie „Co na refluks?”, raczej nie usłyszycie o occie jabłkowym. Ocet jabłkowy ma bowiem tyle samo przeciwników, co zwolenników. Jedni zachwalają go za doskonałe działanie, inni zaś twierdzą, że jego spożywanie pogorszyło dolegliwości. Niektórzy zachęcają do przeprowadzania testów na własnym organizmie i spożywana octu jabłkowego w niewielkich ilościach (1 łyżeczkę dziennie podczas występowania objawów refluksu). Nie wiadomo jednak jednoznacznie, jak żołądek zareaguje na podaną miksturę. Choć ocet jabłkowy ma wiele właściwości zdrowotnych, lepszym rozwiązaniem może okazać się wizyta u lekarza.

Aloes na refluks


Aloes na refluks to rozwiązanie skuteczne, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z mniej nasilonymi objawami. Łyżka soku z aloesu zniweluje zgagę, czyli nieprzyjemne pieczenie w przełyku. Należy jednak pamiętać, że aloes, podobnie jak inne domowe sposoby na refluks, nie zastąpią farmakologii, która jest niezbędna zwłaszcza w poważniejszych stadiach choroby refluksowej.

Co na refluks? Leki


Refluks jest chorobą, a zatem możemy walczyć z nią przy pomocy leków. Jeśli twoje objawy utrzymują się pomimo stosowania domowych sposobów na refluks, udaj się do apteki. Farmaceuta z pewnością wskaże odpowiednie preparaty i zapozna ze sposobem ich dawkowania. Gdy kuracja lekami bez recepty nie przyniesie rezultatu, koniecznie udaj się do lekarza. Być może w twoim przypadku niezbędna będzie bardziej zaawansowana farmakoterapia.
Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.