Refluks krtaniowo-gardłowy - co to takiego?
Refluks, czyli tzw. choroba refluksowa, jest zespołem różnych objawów, a jego powodem jest zarzucanie treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Przyczyna tej sytuacji to niedomykanie dolnego zwieracza żołądka, który znajduje się na jego wejściu. Podczas przełykania zwieracz na chwilę się rozluźnia i zaraz potem powinien ponownie się skurczyć, jednak nie zawsze tak się dzieje. Dłuższy czas bez skurczu zwieracza skutkuje refluksem. Treść pokarmowa może wracać z żołądka do przełyku. Choć nie brzmi to najlepiej, dolegliwość ta jest niezwykle popularna.
Inną przyczyną refluksu krtaniowo-gardłowego (inaczej GERD) może być przepuklina wślizgowa rozworu przełykowego. Na szczęście jest ona znacznie rzadsza niż choroba refluksowa.
Co ciekawe, wiele kobiet w ciąży skarży się na zgagę. W tym przypadku refluks wywołany jest zmianami hormonalnymi w ciele kobiety oraz zwiększeniem ciśnienia w jamie brzusznej. Również osoby otyłe narażone są na podobne dolegliwości z uwagi na niewłaściwą dietę.
Przyczyny refluksu krtaniowo-gardłowego
Jak już wspomnieliśmy, jedną z przyczyn może być brak skurczu zwieracza żołądka lub zmiany hormonalne w ciąży. Warto jednak skupić się w tym miejscu także na diecie, która ma ogromne znaczenie w przypadku refluksu. Jeśli chcesz uniknąć tej przypadłości, zrezygnuj z:
● picia alkoholu, napojów gazowanych i dosładzanych soków,
● spożywania posiłków tuż przed snem,
● ostrych potraw,
● słodyczy, w tym czekolady i wyrobów czekoladowych,
● tłustych, smażonych i ciężkostrawnych posiłków,
● kawy oraz naparów z mięty,
● pomidorów i ich przetworów,
● cytryny i innych owoców cytrusowych.
Te drobne zmiany mogą pomóc w uniknięciu choroby refluksowej lub wesprzeć jej leczenie.