Data publikacji:

Co daje joga? Jakie korzyści ma dla ciała i umysłu?

Joga już od wielu lat cieszy się w Polsce niesłabnącym zainteresowaniem. Wszystko to za sprawą niepodważalnych zalet, jakie posiada ten rodzaj aktywności. Co daje joga? Wpływa pozytywnie na cały organizm, wzmacniając ciało i umożliwiając głęboki relaks. Z podjęcia regularnej praktyki skorzystają osoby szukające wytchnienia od codzienności, pragnące poprawić elastyczność mięśni oraz stawów, kobiety w ciąży, a także dzieci. Sprawdź, jakie jeszcze korzyści możesz odnieść dzięki jodze.
Joga at Home

Joga – co to jest?

Zanim zaczniesz zastanawiać się, dlaczego warto podjąć praktykę, dowiedz się, czym jest i co daje joga. Być może kojarzy ci się jedynie ze spokojnymi ruchami i dziwnymi pozycjami ciała, w związku z czym wydaje ci się nudna. Tymczasem osoby, które ćwiczą już długo, przyznają, że nie wyobrażają sobie życia bez regularnej praktyki, która za każdym razem wydaje się coraz bardziej fascynująca.
Na czym polega joga? Joga to system ćwiczeń opierający się na wykonywaniu następujących po sobie kolejno pozycji nazywanych asanami. Podczas ich przyjmowania liczy się płynność ruchów i dokładność, a najważniejsza jest kontrola oddechu. To ona uważana jest często za najistotniejszą część składową jogi.

Zalety jogi

Skoro wiesz już, co to jest joga, czas poznać jej zalety. Wiele osób zastanawia się, czy joga odchudza, czy ma wpływ na wytrzymałość mięśni i czy rzeczywiście tak dobrze wpływa na stan umysłu. Prawda jest taka, że trudno znaleźć drugą aktywność, która w tak wszechstronny sposób wzmacnia organizm człowieka, traktując go jako całość. Ponadto bardzo łatwo jest zacząć. Wystarczy wygodny strój i mata do ćwiczeń.
Joga – co daje jej praktykowanie? Przede wszystkim:
  • zwiększa zakres ruchów i mobilność stawów,
  • poprawia wytrzymałość mięśni,
  • zmniejsza napięcia w organizmie,
  • uelastycznia całe ciało,
  • dotlenia organizm,
  • pomaga wymodelować sylwetkę,
  • wycisza i relaksuje,
  • zwiększa świadomość własnego ciała,
  • poprawia koordynację.

Co daje joga? Wzmocnienie mięśni i stawów

Joga to ćwiczenia, które znacznie zwiększają zakres ruchów i rozciągają. Oczywiście efektu tego nie uzyskasz od razu, ale systematyczna praktyka z całą pewnością przyczyni się do uelastycznienia całego ciała. Jeśli czujesz, że z powodu braku aktywności twoje mięśnie są sztywne, stawy strzelają, a dodatkowo pojawiają się różnego rodzaju bóle pleców, to znak, że powinieneś na poważnie zabrać się za praktykę. Tego, co daje joga, nie zaoferuje ci siłownia i inne rodzaje aktywności, ponieważ ćwiczenia te angażują równomiernie wszystkie grupy mięśni i mogą wykonywać je osoby o bardzo różnym stanie zdrowia.

Joga a postawa ciała

Wielu z nas przyjmuje złą pozycję ciała podczas stania i siedzenia, a praca nad postawą jest trudną sztuką. Wszystko staje się dużo prostsze, gdy regularnie ćwiczysz asany. Tym, co daje systematyczna praktyka jogi, jest między innymi przywrócenie właściwej postawy ciała i utrzymanie nawyku pilnowania jej na co dzień. Pomaga to zwalczać bóle pleców, barków i szyi, a także chroni przed uszkodzeniami kręgosłupa, które często następują wraz z wiekiem.

Joga a odchudzanie – efekty

Odchudzanie kojarzy się ze sportami wysiłkowymi, ponieważ pozwalają one na spalenie dużej ilości kalorii w krótkim czasie. Tym, co daje joga, jest natomiast możliwość wymodelowania i wyrzeźbienia sylwetki. Bardzo często regularna praktyka staje się pierwszym krokiem do prowadzenia zdrowszego trybu życia, zaczynamy bowiem rozpoznawać, co nam służy, a co nie.
Joga ma wpływ na odchudzanie zwłaszcza wtedy, kiedy przyczyną dodatkowych kilogramów są problemy natury emocjonalnej. Niestety nie brakuje osób, które codzienny stres odreagowują, sięgając po kaloryczne dania i przekąski. Tym, co w takiej sytuacji daje joga, jest pomoc w zrzuceniu z siebie nadmiernego napięcia i uzyskanie równowagi psychicznej.
Chociaż joga to nie typowe ćwiczenia odchudzające, szybko może okazać się, że dzięki nim nie będziesz już czuć potrzeby przejadania się, a obwód pasa zacznie niepostrzeżenie maleć.

Joga – korzyści dla ducha

Dzięki jodze możesz liczyć na efekty wizualne i poprawę pracy całego organizmu. Dotlenione ciało dużo lepiej radzi sobie z codziennymi problemami. Dotyczy to również kłopotów natury psychicznej i emocjonalnej. Właściwy oddech pozwala się zrelaksować i zapomnieć o codziennych problemach. Dla niektórych joga jest też sposobem medytacji.
Podczas wykonywanych uważnie asan odpręża się zarówno ciało, jak i umysł. Znikają napięcia, które na co dzień gromadzą się w ramionach czy plecach. Dzięki redukcji poziomu stresu człowiek ma szansę odzyskać utracony spokój ducha i poprawia się jego nastrój. Z tego względu joga jest często zalecana przez specjalistów jako uzupełnienie terapii osób cierpiących na depresję lub zaburzenia lękowe, a także jako element profilaktyki prozdrowotnej.
Ponieważ praktyka jogi w efekcie pozostawia człowieka lżejszym i swobodniejszym, ma to wpływ na całe jego funkcjonowanie. Niższy poziom stresu oznacza między innymi większą odporność na infekcje, lepszą wydajność w pracy i ogólną poprawę jakości życia.

Joga sposobem na wieczną młodość?

Niektórzy uważają, że tym, co daje joga, jest wieczna młodość. Chociaż jest to nieco przesadzona opinia, prawdą jest, że ćwiczenia mogą sprawić, że zdecydowanie dłużej będziemy sprawni, zarówno fizycznie, jak i mentalnie. Dotleniony mózg pracuje sprawniej, dlatego istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia problemów z pamięcią. Z kolei elastyczne mięśnie i stawy znacznie redukują zagrożenie urazami. Naukowcy są zdania, że asany przyczyniają się też do zwiększenia gęstości kości i zmniejszają ryzyko złamań.
Ważne jest również pozytywne nastawienie, które będziesz zawdzięczał regularnym ćwiczeniom. Młodzieńcza energia uchroni cię przed utratą radości życia, popadnięciem w marazm i przygnębienie. Zacznij ćwiczyć już dziś, a efekty odczujesz szybciej, niż się spodziewasz.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym