Data publikacji:

Ciężarki do ćwiczeń

Ćwiczenia z użyciem hantli pozwalają wykonać trening różnych części ciała i wzmocnić mięśnie. Jak wybrać odpowiednie ciężarki i jak z nimi ćwiczyć?

Ciężarki do ćwiczeń

Trening z ciężarkami to prosty sposób na wyrzeźbienie pięknych mięśni. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup hantli, warto sprawdzić, czy takie ćwiczenia ci odpowiadają.

Rekomendujemy wybrać się na pobliską siłownię albo pożyczyć hantle od znajomej osoby i wykonać kilka podstawowych ćwiczeń. Jeśli ta forma aktywności ci się spodoba, to możesz przystąpić do zakupu odpowiednich ciężarków.

Dlaczego warto ćwiczyć z hantlami?

Ćwiczenia z użyciem hantli doskonale wzmacniają mięśnie i pozwalają je ładnie wyrzeźbić, a jednocześnie nie zwiększają objętości mięśni, przez co nie musisz się obawiać ich przerostu. Ponadto trening z hantlami pomaga wysmuklić sylwetkę, ponieważ angażuje wiele partii mięśni i pozwala szybko zredukować zbędną tkankę tłuszczową.

Kolejnym argumentem na korzyść hantli jest ich uniwersalność. Dzięki rozmaitym ćwiczeniom możesz osiągnąć spektakularne efekty i wzmocnić dowolne mięśnie: brzucha, rąk, pośladków i barków. Poza tym, każda forma aktywność ma korzystny wpływ na nasze zdrowie.

Ćwiczenia wspomagają układ krwionośny, wzmacniają odporność, a także skutecznie redukują stres ze względu na wzmożoną produkcję endorfin w czasie treningu.

Sprawdź również, trening dla początkujących, czyli jak zacząć trenować.

Od czego rozpocząć treningi z hantlami?

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tą formą aktywności fizycznej, to dobrze jest wybrać się na jeden profesjonalny trening pod okiem wykwalifikowanego trenera, który dobierze najlepsze ćwiczenia do twoich potrzeb. Jeśli nie masz takiej możliwości, możesz skorzystać z treningów online dostępnych na DVD lub YouTubie. Jeśli ćwiczysz w domu, będziesz potrzebować dużo samodyscypliny, dlatego zacznij od wyznaczenia sobie konkretnych dni i godzin na trening.

Potraktuj to jako umowę z samym sobą i sztywno trzymaj się swojego harmonogramu. Przez pierwsze tygodnie treningi nie muszą być długie, wystarczy 20-30 minut intensywnej pracy, aby wystarczająco zmęczyć mięśnie. W tym czasie dokładnie obserwuj swój organizm. W razie utrzymujących się bólów mięśni, koniecznie udaj się do lekarza. Każdy trening zawsze zaczynaj od rozgrzewki, a kończ rozciągając mięśnie.

Jakie hantle wybrać?

Dobierając hantle do ćwiczeń, należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim na początku korzystaj raczej z małych obciążeń, a następnie stopniowo je zwiększaj. Podczas zakupu zwróć także uwagę na materiał, z jakiego wykonane są ciężarki. Poniżej kilka podpowiedzi.

Hantla żeliwne

Ciężarki żeliwne są bardzo wytrzymałe więc jeśli szukasz hantli na lata, to z pewnością te żeliwne spełnią twoje oczekiwania. Ich sporą zaletą jest duża wytrzymałość, a także uniwersalność i łatwa dostępność różnych obciążeń. Ciężarki żeliwne mogą jednak rysować podłogę, dlatego należy uważać przy ich odkładaniu.

Hantle chromowane

Ciężarki chromowane to bardzo częsty wybór kobiet. Tak jak w przypadku hantli żeliwnych, są solidne, a przy tym mają bardzo estetyczny wygląd. Niestety w przypadku tendencji do pocenia się dłoni, mogą się z nich wyślizgiwać, co może być niebezpieczne – szczególnie przy większych ciężarach.

Hantle winylowe

Ciężarki tego typu są bardzo popularne w damskich siłowniach. Ładnie się prezentują i nie wymagają nakładania obciążenia, przez co są od razu wyważone. Co dla jednych jest zaletą, dla innych może być wadą – brak możliwości dokładania ciężaru sprawia, że w przypadku chęci zwiększenia wagi hantla musisz kupić nowy ciężarek.

Hantle bitumiczne

Wyróżniają się najniższą ceną, dlatego są dobrym wyborem dla osób początkujących, które dopiero chcą zacząć przygodę z hantlami. Są poręczne i dają możliwość dokładania kolejnych talerzy w celu zwiększenia obciążenia.

Autorka: Oliwia Stradowska