Data publikacji:

Bruzdy na paznokciach: co oznaczają? Jak pozbyć się pionowych i poprzecznych bruzd na paznokciach?

Bruzdy na paznokciach bardzo szpecą płytkę i odbierają pewność siebie. Przede wszystkim jednak mogą być informacją o rozwijających się w organizmie chorobach albo o różnych niedoborach. Wyjaśniamy, o czym świadczą bruzdy na paznokciach i w jaki sposób można się ich pozbyć.
bruzdy na paznokciach

Przeczytaj również: Wypieki na twarzy: przyczyny

Bruzdy na paznokciach: przyczyny

Bruzdy na paznokciach mogą mieć bardzo różne przyczyny – niektóre z nich są poważniejsze i powinny skłonić do badań diagnostycznych, inne związane są z procesem starzenia albo zwykłymi niedoborami. Ustalenie konkretnej przyczyny zmian w obrębie płytki nie jest proste, niemniej pewnych informacji może dostarczyć już sposób ułożenia bruzd.

Poprzeczne bruzdy na paznokciach

Poprzeczne bruzdy na paznokciach to po prostu poziomo ułożone, białe paski. Pojawiają się na płytkach wielu osób, a ich możliwe przyczyny to:
  • Choroby przebiegające z gorączką
W okresie, w którym organizm walczy z poważnym stanem zapalnym (np. zapaleniem płuc), w pewnym sensie „zaniedbuje” mało istotne w owym czasie procesy – takim procesem jest np. odrastanie paznokci. Jeśli więc zauważasz, że poprzeczne bruzdy na paznokciach pojawiły się wkrótce po dość ostrej chorobie przebiegającej z gorączką, to raczej nie musisz się obawiać – prawdopodobnie problem wkrótce sam zniknie.
  • Niedobór cynku
Jeśli w twoim organizmie jest za mało cynku – o co w sumie nietrudno, to jednym z objawów niedoboru będą białe, poprzeczne bruzdy na paznokciach. Wniosek jest bardzo prosty – czas na zmianę diety i zadbanie o dobrostan organizmu. Cynk znajdziesz między innymi w orzechach i pestkach (przede wszystkim w pestkach dyni), w maśle, wędlinach czy ostrygach.
Jeżeli od jakiegoś czasu poważnie zaniedbujesz swój organizm pod kątem odżywiania (sięgasz po wysoko przetworzone produkty, unikasz warzyw i owoców, spożywasz dużo alkoholu, nie jesz śniadań itd.), to warto rozważyć zażywanie suplementów diety. Wybierz taki suplement, który ma w składzie odpowiednią zawartość cynku.
  • Zaburzenia krążenia
U niektórych osób poziome bruzdy na paznokciach mogą być objawem osłabienia układu krążenia, które dodatkowo wywołuje między innymi tzw. „ciężkość” nóg. W takim przypadku na wszelki wypadek warto odwiedzić kardiologa i upewnić się, czy serce pracuje bez zarzutu. Poza tym – dla zlikwidowania bruzd, należy spożywać dużo posiłków zawierających potas. Przyda się również fizyczne wsparcie układu krążenia – gdy odpoczywasz, układaj wyżej nogi, unikaj też wielogodzinnego stania/siedzenia albo przerywaj je krótką gimnastyką.
  • Cukrzyca
Niestety, poziome bruzdy na paznokciach mogą być też objawem tak poważnej choroby, jaką jest cukrzyca. Dodatkowe symptomy schorzenia, na które warto zwrócić uwagę, to między innymi wzmożone pragnienie, ciągłe zmęczenie, problemy ze skórą, częstsze oddawanie moczu oraz nieintencjonalny spadek wagi (utrata kilogramów bez diety czy wzmożonej aktywności fizycznej).

Jeśli uważasz, że możesz chorować na cukrzycę, to koniecznie odwiedź lekarza i poproś o badanie na oznaczenie poziomu cukru we krwi.
  • Łuszczyca
Poprzeczne bruzdy na paznokciach pojawiają się również u osób chorujących na łuszczycę – w takim wypadku domowe sposoby pozbycia się problemu raczej nie wystarczą.

Jednocześnie warto dodać, że pierwsze objawy łuszczycy to zmiany skórne w formie ciemnobrunatnych plam, które pokryte są czymś w rodzaju szarej „łuski”. Jeśli gdziekolwiek na ciele zauważasz takie zmiany, koniecznie odwiedź lekarza dermatologa.

Pionowe bruzdy na paznokciach

Pionowe bruzdy na paznokciach zazwyczaj mają postać wyraźnych wypukłości. Możliwe ich przyczyny to:
  • Starzenie się organizmu
Wraz z upływem czasu organizm się zmienia – dotyczy to nie tylko skóry czy sprawności, ale także kondycji paznokci. U wielu osób dojrzałych pojawiają się podłużne bruzdy na paznokciach, ponadto paznokcie mogą stawać się grubsze lub cieńsze, tracą też swoją gładkość. Jedyne, co możesz zrobić w takiej sytuacji, to postawić na zabiegi wzmacniające paznokcie (np. moczenie palców w ciepłych olejach) oraz zadbać o dobrą, bogatą w antyoksydanty dietę.
  • Niedobór magnezu
Pionowe bruzdy na paznokciach nierzadko są też informacją o niedoborze magnezu. Jeśli twoja dieta jest monotonna i niezdrowa, a dodatkowo prowadzisz siedzący tryb życia, to najwyższy coś zmienić (nie tylko z uwagi na paznokcie!). Wprowadź do planu dnia 30 minut aktywności, rzuć palenie i ogranicz alkohol, wyrzuć z diety niezdrowy tłuszcz, słodycze, sól i potrawy smażone na głębokim tłuszczu oraz zmniejsz liczbę filiżanek kawy do dwóch dziennie.

Oczywiście możesz też sięgnąć po suplementy diety, które szybko podniosą poziom magnezu w twoim organizmie. Pamiętaj tylko, aby upewnić się u lekarza, że nie będą one wchodziły w szkodliwe interakcje z zażywanymi lekami.
  • Niedobór witaminy B12
Bruzdy na paznokciach mogą pojawić się także u osób, których dieta jest uboga w witaminę B12 (problem ten dość często przydarza się wegetarianom oraz weganom). Jeśli chcesz naturalnie uzupełnić poziom tego składnika w organizmie, wprowadź do jadłospisu więcej mięsa, jaj, nabiału, owoców morza oraz spirulinę .

Jeśli z różnych powodów nie masz czasu na zmianę diety, rozważ suplementację. W sieci bez problemu znajdziesz wygodne w dozowaniu preparaty witaminowe, dzięki którym szybko poczujesz się lepiej, a przy okazji pozbędziesz się szpecących bruzd na paznokciach.
  • Choroby
Na końcu warto wspomnieć o stanach chorobowych, które mogą objawiać się pionowymi zmianami w obrębie paznokci – to między innymi choroby tętnic, stany zapalne stawów, zaburzenia hormonalne oraz metaboliczne. Jeśli podejrzewasz, że możesz na którąś z nich cierpieć – koniecznie odwiedź lekarza.
Autor: Robert Wojtaś