Data publikacji:

Wypieki na twarzy: przyczyny

Zastanawiasz się, skąd się biorą wypieki na twarzy? Zazwyczaj są one całkowicie normalną reakcją na procesy, które zachodzą w danym momencie w twoim organizmie – szybsze bicie serca czy wzrost ciśnienia w stresujących sytuacjach. Czasami jednak mogą świadczyć o chorobie. Sprawdź, jakie są przyczyny wypieków na twarzy!

wypieki na twarzy

Wypieki na twarzy: przyczyny

Zastanawiasz się, skąd się biorą wypieki na twarzy? Zazwyczaj są one całkowicie normalną reakcją na procesy, które zachodzą w danym momencie w twoim organizmie – szybsze bicie serca czy wzrost ciśnienia w stresujących sytuacjach. Czasami jednak mogą świadczyć o chorobie. Sprawdź, jakie są przyczyny wypieków na twarzy!

Wypieki na twarzy po aktywności fizycznej i wizycie na plaży

Czerwone wypieki na plaży to najlepszy dowód na to, że właśnie zakończony trening był intensywny i pozwolił ci spalić odpowiednio dużo kalorii. Rumieńce po wysiłku są całkowicie normalne – w końcu w trakcie aktywności fizycznej ciśnienie tętnicze wzrasta, a serce bije szybciej.

Jeśli po powrocie z plaży zauważysz wypieki na twarzy, to znak, że najpewniej za dużo czasu spędziłaś na słońcu i nabawiłaś się oparzeń słonecznych. Przypomnij sobie, czy nie zapomniałaś czasem o nałożeniu lub ponownej aplikacji kremu z filtrem. Jeśli nie, to jak najszybciej sięgnij po specjalne kosmetyki, które złagodzą objawy nadmiernej ekspozycji na słońce i pozwolą uniknąć ci pieczenia, a nawet pojawienia się pęcherzy na skórze.

Wypieki na twarzy po jedzeniu – co może być przyczyną?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jednym z objawów alergii pokarmowej mogą być… wypieki na twarzy! Zaczerwienienie skóry pojawia się chwilę po spożyciu pokarmu, na który jesteś uczulona. W takich sytuacjach koniecznie zrezygnuj z dalszego jedzenia. W momencie, gdy oprócz wypieków pojawią się problemy z oddychaniem czy obrzęk jamy ustnej, to jak najszybciej zadzwoń po pogotowie! Wymienione objawy świadczą o wystąpieniu wstrząsu anafilaktycznego.

Wypieki na twarzy jako objaw choroby

Choć zazwyczaj wypieki na twarzy nie są związane z żadnymi poważnymi dolegliwościami, to w niektórych przypadkach mogą być objawem choroby, najczęściej skóry. W jakich przypadkach na skórze pojawiają się charakterystyczne rumieńce? Głównie można je spotkać u osób, które zmagają się z trądzikiem różowatym. Wypiekom towarzyszy widoczny obrzęk skóry, pieczenie i, oczywiście, wypryski.

Jeśli zaobserwujesz wypieki na twarzy, które przypominają swoim kształtem motyla, to znak, że czas udać się do lekarza. Zazwyczaj przyczyną rumieńców w takiej formie jest toczeń rumieniowaty układowy, czyli wielonarządowa choroba autoimmunologiczna, do której objawów zaliczamy także między innymi niedokrwistość, obrzęk stawów palców i stóp czy ból mięśni.

Inne przyczyny wypieków na twarzy

Do innych przyczyn wypieków na twarzy można zaliczyć na przykład alergię kontaktową, czyli reakcję skóry na kontakt z substancjami, na które jesteś uczulona. Mogą być one składnikiem stosowanego kremu, toniku, podkładu i praktycznie każdego innego kosmetyku. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest po prostu rezygnacja z formuł, które zawierają problematyczną substancję.

Jeśli wypieki na twarzy pojawiają się u dziecka, to być może jest ono zakażone rumieniem zakaźnym, czyli tzw. chorobą piątą. Sprawdź, czy maluch nie ma podwyższonej temperatury, a także upewnij się, czy wysypka nie przeniosła się na pozostałe części ciała. Jak najszybciej skontaktuj się również z lekarzem rodzinnym.