Jajko to jeden z superproduktów spożywczych. O ich właściwościach możesz przeczytać w artykule z serii "Alfabet zdrowia". Włączając je do swojego jadłospisu, na pewno zyskasz wiele dobrego. Dla niektórych dania jajeczne są nudne i mdłe. Chcemy udowodnić, że wcale nie musi tak być. Przygotowaliśmy trzy inspiracje kulinarne: przepisy na dania z jajek na trzy różne posiłki w ciągu dnia. Spróbujesz?
Jajka rozbełtaj z wodą lub mlekiem oraz przecierem pomidorowym (opcjonalnie). Wsyp siemię lniane i dokładnie wymieszaj. Dopraw bazę przyprawami. Odstaw - siemię wchłonie jajko, więc przed samym wylaniem na patelnię rozcieńczyć ciasto wodą.
Warzywa pokrój w drobną kostkę, a zielony dodatek (np. jarmuż) posiekaj.
Na rozgrzaną patelnię wylej masę jajeczną. Na wierzch wyłóż pokrojone warzywa, posiekane liście oraz ziarna słonecznika (opcjonalnie). Dociśnij składniki, żeby połączyły się z plackiem. Smaż na małym ogniu pod przykryciem, co jakiś czas sprawdzając, czy omlet nie przywarł lub nie przypalił się.
Gdy omlet zetnie się na wierzchu, zdejmij go z patelni i zabieraj się za jedzenie.
1.Książka kucharska z przepisami na dania z jaj, 18,65 zł
Warzywa, przyprawy i oliwę połącz w formie sałatki.
Jajko ugotuj w koszulce: wybierz wyższy garnek, zagotuj w nim wodę z odrobiną octu. Gdy woda zacznie wrzeć, zamieszaj tak, aby powstał silny wir wodny. Z niedużej wysokości wbij w jego centrum jajko. Opadając, będzie ładnie ścinać się w formie łezki. Jajka gotuj 2-3 minuty lub do momentu, w którym palec będzie elastycznie odbijać się od białka.
Delikatnie wyłów koszulkę z wody i przepłucz zimną wodą. Osusz je ręcznikiem papierowym i połóż na sałatce. Całość możesz dla smaku i dekoracji polać sosem z octu balsamicznego.
Omurice to omlet nadziewany ryżem. Danie jest przykładem wpływu zachodniej kultury na styl życia Japończyków. W podstawowej wersji do ryżu dodaje się ketchupu - nim jest również polewany przed podaniem. Mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni chętnie spożywają go jako danie obiadowe lub lunch. Połączenie ryżu (węglowodany) i białka (jajka) czyni je świetną propozycją dla osób trenujących (posiłek przed- lub potreningowy).
omlet:
ryż:
Ryż ugotuj do miękkości. Jeżeli przyrządzasz wersję mięsną, to na początku podsmaż kurczaka i dopiero dodawaj kolejne składniki (możesz też wcześniej podpiec mięso na grillu i dodać je do ryżu pod koniec gotowania). Cebulę posiekaj i podsmaż na rozgrzanej patelni. Dorzuć mieszankę warzyw, po kilku minutach dodaj groszek i pokrojony w plasterki czosnek. Wsyp na patelnię ryż i wlej przecier. Dopraw wybranymi przyprawami i smaż jeszcze jakiś czas.
Odstaw ryż i zajmij się omletem. Jajka rozbełtaj z wodą/mlekiem i przyprawą. Wylej na rozgrzaną patelnię - smaż go bez przykrycia. Spód ma się podpiec, ale na wierzchu nie może całkowicie się ściąć. W tym momencie wyłóż ryż na środek omletu, następnie nagarnij na farsz boki placka. Przerzuć całość na talerz. Udekoruj szalotką i ew. dobrej jakości ketchupem.