Tradycja ryby sięga początków chrześcijaństwa, którego była symbolem. W języku starogreckim ryba tłumaczona jest jako ichthys. Słowo to jednocześnie powstaje po ułożeniu pierwszych liter wyrazów: Jezus, Chrystus, Boga, Syn, Zbawiciel. Ryba symbolizuje Jezusa Chrystusa i była znakiem rozpoznawczym pierwszych chrześcijan. Na obrazach, przedstawiających Ostatnią Wieczerzę możemy zobaczyć chleb, wino i właśnie rybę. Dlatego też dzisiaj na wigilijnym stole przypomina nam o chrzcie oraz zmartwychwstaniu Jezusa. Ponadto wierzy się, że ryba przynosi spokój i harmonię na nadchodzący rok.
Karp królewski, najczęściej serwowany na naszych stołach, jest rybą średnio tłustą, ale niezwykle zdrową. Zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które mają właściwości poprawiające pamięć oraz zmniejszające ryzyko udaru mózgu i zawału serca. Karp jest również źródłem witamin z grupy B oraz łatwo przyswajalnego białka. Tradycyjnie na wigilijnym stole pojawia się w wersji smażonej, czyli bardzo kalorycznej - podczas smażenia ryba wchłania prawie cały tłuszcz. Alternatywnie możemy karpia upiec lub ugotować na parze. Bardzo smaczny i niskokaloryczny będzie także karp w galarecie.
Filety myjemy, dzielimy na porcje, posypujmy solą, pieprzem, estragonem i zieloną pietruszką, kropimy sokiem z połowy cytryny i odstawiamy na godzinę.
Na każdym kawałku folii kładziemy plasterek cytryny, kawałek ryby i cienki plasterek masła, a następnie zawijamy folię. Pieczemy 30 minut w piekarniku nagrzanym do 180 st C.
Szeroki wybór naczyń żaroodpornych do pieczenia w piekarniku znajdziesz TUTAJ.
To jedna z potraw, którą można jeść bez ograniczeń. Jest źródłem pełnowartościowego białka i stosunkowo niewielkich ilości tłuszczu. Idealnie do galarety pasuje np. śledź, który jest bogaty w kwasy omega-3, zawiera witaminy E, D i B, fosfor, potas, wapń, selen oraz żelazo.
Kawałki ryby czyścimy i solimy. Zagotowujemy 1,5 l wody z octem, cebulą, włoszczyzną, zielem angielskim, listkiem laurowym i pieprzem. Do gotującej się wody wkładamy śledzie i gotujemy na wolnym ogniu przez kilka minut. Rybę wyjmujemy, a sam wywar gotujemy przez kolejne 10 minut. Po tym czasie wywar przecedzamy, przyprawiamy maggi, solą, octem i dodajemy rozpuszczoną żelatynę. Śledzia zalewamy wywarem i odstawiamy, aż do stężenia galaretki.
Jedna z najzdrowszych pozycji spośród wigilijnych potraw z ryb. Głównym składnikiem, obok ryby, są tutaj gotowane, drobno pokrojone warzywa. Do przyrządzenia ryby po grecku możemy użyć pstrąga, który ma smaczne, chude mięso i zawiera najwięcej spośród ryb słodkowodnych kwasów omega-3. Doskonale nada się także mintaj, dorsz czy sola.
Żeby odchudzić rybę po grecku, rybę ugotuj lub upiecz w folii. Warzywa do ryby duś z mniejszą ilością tłuszczu lub podgotowane, zmieszane z sosem pomidorowym, zapiecz razem z rybą w piekarniku. Ogranicz też ilość cukru, którą dodasz do sosu (jeśli nie lubisz zbyt kwaśnych potraw).