Data modyfikacji:

Jak zmierzyć swoją kondycję?

Autor: Agnieszka Jaśkiewicz

Mierzysz wyniki swoich treningów aplikacją na smartfonie? Tego typu treningowe zestawienia dość dobrze pokazują nasze postępu, ale od czasu do czasu warto samemu wykonać parę prostych testów sprawdzających poziom naszej sprawności fizycznej. 

TEST COOPERA

Najbardziej znanym testem sprawdzającym kondycję fizyczną jest Test Coopera. Został on opracowany przez amerykańskiego lekarza Kennetha Coopera po to, by badać żołnierzy. Test jest bardzo prosty - wystarczy biec przez 12 minut na płaskiej, równej powierzchni. Najlepiej nadaje się do tego ratanowa bieżnia. Przed startem należy pamiętać o rozgrzewce.  Przez 12 minut staraj się biec jak najszybszym tempem (tak, żebyś po biegu czuł się zmęczony). Nie przyspieszasz jednak za bardzo na początku - postaraj się równomiernie rozłożyć siły.

W czasie biegu należy dokładnie mierzyć pokonany dystans. Na bieżni możemy policzyć kółka (biegnąc wciąż tym samym torem) i pomnożyć je przez długość bieżni. Na zwykłej trasie można użyć aplikacji lub monitora aktywności fizycznej.

Test Coopera mierzy przede wszystkim naszą wydolność. Swoje wyniki sprawdzamy w opracowanej tabeli, biorąc pod uwagę swój wiek oraz płeć. Po kilku miesiącach treningu możesz powtórzyć test, aby sprawdzić swoje postępy.

Tabela wyników, źródło: testcoopera.pl

TEST SCHODKOWY

Taki test możesz wykonać bez wychodzenia z domu. Jedyne czego potrzebujesz to schodek lub podwyższenie o wysokości 30 cm i pulsometr. Podczas testu wchodź i schodź ze schodka w tempie 24 wejścia na minutę przez około 3 minuty. Od razu po ćwiczeniach zmierz swoje tętno. Wynik poniżej 84 uderzenia na minutę oznacza wysoką wydolność, 85-95 dobrą wydolność, 96-120 słabą.

Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

2020-11-23
Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na t...
biustonosze sportowe dla dużego biustu

Biustonosze sportowe do dużego biustu

2020-05-24
Jak dobrać stanik sportowy do dużego biustu? Ranking najlepszych biustonoszy sportowych w dużych rozmiarów.
jak się ubrać do groty solnej?

Jak się ubrać do groty solnej? Co to jest i jak działa?

2020-05-07
Grota solna to pomieszczenie stworzone z solnych bloków. Wewnątrz panuje mikroklimat bliski temu, który możesz spotkać nad morzem. Jakie działanie mają wizyty w grocie solnej i jak się do nich przygotować w prawidłowy sposób? Sprawdź też, jak się ubrać do groty solnej.
rowery do ćwiczeń

Najlepsze rowery do ćwiczeń w domu. Który rower treningowy wybrać?

2020-04-13
Rower stacjonarny ma jednak dużo więcej korzyści. Jak wybrać najlepszy rower do ćwiczeń w domu? Przed wami kilka wskazówek.
Taśmy do ćwiczeń

Taśmy do ćwiczeń. Trening w domu z gumowymi taśmami

2020-03-16
Taśma do ćwiczeń to prosty i tani gadżet, dzięki któremu wykonasz pełnowartościowy trening w domowym zaciszu. Są cenione przede wszystkim jako wsparcie w treningu pleców, jednak to nie jedyny sposób na ich wykorzystanie. Dowiedz się, co jeszcze możesz zyskać dzięki ćwiczeniom z taśmą!
Kettlebell. Jakie ćwiczenia? Pomysły na trening

Kettlebell. Jakie ćwiczenia? Pomysły na trening

2020-03-11
Wydaje Ci się, że trening z kettlebellem wspomaga jedynie budowę siły mięśni ramion? Porzuć to przekonanie i sama zacznij trenować z odważnikiem w kształcie kuli z uchwytem, aby harmonijnie wymodelować całą sylwetkę. Prezentujemy 5 ćwiczeń z kettlebellem.