Data modyfikacji:

Jak zmierzyć swoją kondycję?

Autor: Agnieszka Jaśkiewicz

Mierzysz wyniki swoich treningów aplikacją na smartfonie? Tego typu treningowe zestawienia dość dobrze pokazują nasze postępu, ale od czasu do czasu warto samemu wykonać parę prostych testów sprawdzających poziom naszej sprawności fizycznej. 

TEST COOPERA

Najbardziej znanym testem sprawdzającym kondycję fizyczną jest Test Coopera. Został on opracowany przez amerykańskiego lekarza Kennetha Coopera po to, by badać żołnierzy. Test jest bardzo prosty - wystarczy biec przez 12 minut na płaskiej, równej powierzchni. Najlepiej nadaje się do tego ratanowa bieżnia. Przed startem należy pamiętać o rozgrzewce.  Przez 12 minut staraj się biec jak najszybszym tempem (tak, żebyś po biegu czuł się zmęczony). Nie przyspieszasz jednak za bardzo na początku - postaraj się równomiernie rozłożyć siły.

W czasie biegu należy dokładnie mierzyć pokonany dystans. Na bieżni możemy policzyć kółka (biegnąc wciąż tym samym torem) i pomnożyć je przez długość bieżni. Na zwykłej trasie można użyć aplikacji lub monitora aktywności fizycznej.

Test Coopera mierzy przede wszystkim naszą wydolność. Swoje wyniki sprawdzamy w opracowanej tabeli, biorąc pod uwagę swój wiek oraz płeć. Po kilku miesiącach treningu możesz powtórzyć test, aby sprawdzić swoje postępy.

Tabela wyników, źródło: testcoopera.pl

TEST SCHODKOWY

Taki test możesz wykonać bez wychodzenia z domu. Jedyne czego potrzebujesz to schodek lub podwyższenie o wysokości 30 cm i pulsometr. Podczas testu wchodź i schodź ze schodka w tempie 24 wejścia na minutę przez około 3 minuty. Od razu po ćwiczeniach zmierz swoje tętno. Wynik poniżej 84 uderzenia na minutę oznacza wysoką wydolność, 85-95 dobrą wydolność, 96-120 słabą.

Sportowe walentynki - 7 pomysłów na to, jak je spędzić

Sportowe walentynki - 7 pomysłów na to, jak je spędzić

2022-02-13
Niebawem Dzień Zakochanych, a ty nadal nie wiesz, jaką niespodziankę sprawić swojej drugiej połowie? Walentynki nie muszą oznaczać sztampowych róż, bombonierek ...
pole dance

Pole dance dla początkujących. Jak zacząć?

2021-08-01
Pole dance to połączenie fitness, baletu oraz sportów siłowych. Ta dyscyplina stała się w Polsce niesamowicie popularna – już niemal w każdym, większym mieście można znaleźć klub, w którym można trenować taniec na rurze. Masz obawy, czy pole dance jest dla ciebie? O czym powinnaś wiedzieć przed pierwszym treningiem?
ręcznik na basen

Ręcznik na basen – jaki będzie najlepszy?

2021-06-18
Ręcznik na basen pozwala na szybkie wysuszenie skóry i włosów. Zobacz, jaki ręcznik na basen wybrać.
Sportowy prezent na Dzień Ojca - 6 pomysłów

Sportowy prezent na Dzień Ojca - 6 pomysłów

2021-06-14
Nie masz jeszcze pomysłu na prezent na Dzień Ojca? Spokojnie – zostało jeszcze sporo czasu na to, aby znaleźć dla ukochanego taty upominek idealny. Tym razem je...
Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

2021-05-12
To, jak wiele znaczy dla mnie mama staram się okazywać nie tylko od święta. Nie zmienia to faktu, że 26 maja jest dniem, który zawsze spędzamy wspólnie, a ja ro...
zegarek do biegania dla kobiet

Jaki zegarek do biegania dla kobiet? Ranking

2021-03-08
Bieganie to coraz bardziej popularny sposób dbania o kondycję i piękną sylwetkę. W przeciwieństwie do innych dyscyplin sportowych jest stosunkowo łatwe i nie wymaga zakupu dużej ilości dodatkowego sprzętu. Do joggingu niezbędne są tylko dwie rzeczy – dobrze dobrane buty oraz zegarek do biegania. Sprawdź nasz ranking zegarków do biegania dla kobiet i wejdź na wyższy poziom joggingu.