Data modyfikacji:

Jak zmierzyć swoją kondycję?

Autor: Agnieszka Jaśkiewicz

Mierzysz wyniki swoich treningów aplikacją na smartfonie? Tego typu treningowe zestawienia dość dobrze pokazują nasze postępu, ale od czasu do czasu warto samemu wykonać parę prostych testów sprawdzających poziom naszej sprawności fizycznej. 

TEST COOPERA

Najbardziej znanym testem sprawdzającym kondycję fizyczną jest Test Coopera. Został on opracowany przez amerykańskiego lekarza Kennetha Coopera po to, by badać żołnierzy. Test jest bardzo prosty - wystarczy biec przez 12 minut na płaskiej, równej powierzchni. Najlepiej nadaje się do tego ratanowa bieżnia. Przed startem należy pamiętać o rozgrzewce.  Przez 12 minut staraj się biec jak najszybszym tempem (tak, żebyś po biegu czuł się zmęczony). Nie przyspieszasz jednak za bardzo na początku - postaraj się równomiernie rozłożyć siły.

W czasie biegu należy dokładnie mierzyć pokonany dystans. Na bieżni możemy policzyć kółka (biegnąc wciąż tym samym torem) i pomnożyć je przez długość bieżni. Na zwykłej trasie można użyć aplikacji lub monitora aktywności fizycznej.

Test Coopera mierzy przede wszystkim naszą wydolność. Swoje wyniki sprawdzamy w opracowanej tabeli, biorąc pod uwagę swój wiek oraz płeć. Po kilku miesiącach treningu możesz powtórzyć test, aby sprawdzić swoje postępy.

Tabela wyników, źródło: testcoopera.pl

TEST SCHODKOWY

Taki test możesz wykonać bez wychodzenia z domu. Jedyne czego potrzebujesz to schodek lub podwyższenie o wysokości 30 cm i pulsometr. Podczas testu wchodź i schodź ze schodka w tempie 24 wejścia na minutę przez około 3 minuty. Od razu po ćwiczeniach zmierz swoje tętno. Wynik poniżej 84 uderzenia na minutę oznacza wysoką wydolność, 85-95 dobrą wydolność, 96-120 słabą.

Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

2022-12-28
Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na temat bezpiecznego zestawiania żywności z przyjmowanymi farmaceutykami jest niezbędna, aby uniknąć niepożądanych konsekwencji zdrowotnych. Sprawdź, jakie reakcje zachodzą między grejpfrutem a lekami, jakie stosujesz.
Codzienne ćwiczenia w okresie świątecznym [WYZWANIE 30 DNI]

Codzienne ćwiczenia w okresie świątecznym [WYZWANIE 30 DNI]

2022-12-25
Święta za pasem, a wraz z nami czas słodkiego obżarstwa i lenistwa. Znacie to? Nie miałabym serca nikogo przekonywać, by w tym pięknym czasie zrezygnować z pysz...
Prezent dla sportsmenki - 5 propozycji

Prezent dla sportsmenki - 5 propozycji

2022-11-28
Nadchodzi prezentowy zawrót głowy. Mimo, że dopiero początek świątecznego miesiąca, pomyślcie o prezentach dla najbliższych już teraz – im wcześniej, tym lepiej...
prezenty choinkowe dla aktywnych święta 2015

Prezenty choinkowe dla aktywnych

2022-11-26
Grudzień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim czas podarunków. Zastanawiasz się, co dać bliskim na Święta? Chcesz trafić w ich gusta? Podpowiadamy, jakie u...
pole dance

Pole dance dla początkujących. Jak zacząć?

2021-08-01
Pole dance to połączenie fitness, baletu oraz sportów siłowych. Ta dyscyplina stała się w Polsce niesamowicie popularna – już niemal w każdym, większym mieście można znaleźć klub, w którym można trenować taniec na rurze. Masz obawy, czy pole dance jest dla ciebie? O czym powinnaś wiedzieć przed pierwszym treningiem?
ręcznik na basen

Ręcznik na basen – jaki będzie najlepszy?

2021-06-18
Ręcznik na basen pozwala na szybkie wysuszenie skóry i włosów. Zobacz, jaki ręcznik na basen wybrać.