Data publikacji:

Zmarszczki na szyi w młodym wieku: jakie mogą być przyczyny? Jak zapobiegać?

Codziennie dbamy o cerę – oczyszczamy ją, nawilżamy i chcemy dość szybko zadbać o przeciwzmarszczkową profilaktykę. Jeśli zależy nam na kompleksowej pielęgnacji, musimy pamiętać również o obszarze, który znajduje się niżej twarzy. W poniższym artykule tłumaczymy więc, jakie przyczyny odpowiadają za powstanie zmarszczek na szyi. Czy to problem kobiet wyłącznie w wieku eleganckim? Jak pielęgnować skórę, na której pojawiły się pierwsze zmarszczki? Sprawdź!
zmarszczki na szyi

Zmarszczki na szyi – kiedy powstają?

Trudno określić jeden konkretny moment, w którym nagle powstają zmarszczki na szyi. Za ich tworzenie odpowiada wiele czynników – od genetycznych aż po niewłaściwą pielęgnację. U części osób zaczynają być widoczne po 40. roku życia, ale coraz częściej z tym problemem estetycznym zmagają się… dwudziestolatkowie. Dlaczego?
Za powstawanie zmarszczek na szyi w młodym wieku odpowiada poniekąd nasz styl życia i związane z nim wady postawy. Mowa tu o syndromie smartfonowym. Częste spoglądanie w ekran telefonu i trzymanie głowy w dół sprawia, że na szyi powstają widoczne – najczęściej poziome – bruzdy. Garbienie, pochylanie się i pozycja ciała, gdzie klatka pionowa jest zamknięta, również nie sprzyjają naszej skórze na szyi. Jaki jest zatem wniosek? O profilaktykę przeciwzmarszczkową powinniśmy dbać już w młodym wieku i zadbać o prawidłową postawę ciała.

Przyczyny powstawania zmarszczek na szyi i profilaktyka

Oczywiście postawa ciała to niejedyna profilaktyka, jaką możemy wdrożyć, by spowolnić powstawanie zmarszczek na szyi. To normalne, że wraz z upływem lat nasza skóra staje się bardziej wiotka, traci jędrność i elastyczność, a na skórze pojawiają się pionowe oraz poprzeczne bruzdy. Warto postawić zatem na właściwą pielęgnację twarzy oraz szyi, by przez długie lata cieszyć się jędrną i nawilżoną skórą.
Od czego powstają zmarszczki na szyi? Proces ich tworzenia możemy przyspieszać sami, gdy:
  • zapominamy o oczyszczaniu tej partii skóry podczas wykonywania demakijażu;
  • nie stosujemy kosmetyków o działaniu nawilżającym;
  • nie zabezpieczamy szyi filtrami chroniącymi przed słońcem;
  • nie wykonujemy masaży ujędrniających i napinających skórę, przykładowo przy użyciu rollera;
  • nie dbamy o prawidłową postawę.
  • Zmarszczki na szyi mogą powstawać również na skutek częstego spania w pozycji embrionalnej, gdy podbródek wysuwamy do przodu. Oczywiście nie chodzi teraz o to, by rezygnować z komfortowego zasypiania. Nie należy popadać w paranoję – jeśli zadbamy o odpowiednią higienę i nawilżanie skóry, a także będziemy troszczyć się o postawę w ciągu dnia, możemy dłużej cieszyć się szyją wolną od zmarszczek. Starajmy się również nawilżać organizm od wewnątrz – pijmy więcej wody, a także zrezygnujmy z używek, które bezpośrednio wpływają na kondycję skóry. Palenie papierosów czy częste spożywanie alkoholu to praktyki, które nie pozostają obojętne dla wyglądu naszego ciała, a więc również i szyi.

    Co na zmarszczki na szyi? Postaw na ćwiczenia!

    Joga twarzy oraz ćwiczenia wykonywane w zaciszu własnej łazienki cieszą się coraz większą popularnością. Z uwagą kształtujemy sylwetkę naszego ciała, bo chcemy, by jak najdłużej pozostało sprawne, a okazuje się, że nasza cera również potrzebuje mechanicznego wsparcia. Dwa razy w tygodniu wykonajmy masaż twarzy oraz szyi, który zadziała ujędrniająco i napinająco. Można użyć do tego celu specjalnego rollera wykonanego z kwarcu czy też jadeitu.
    Przeciwzmarszczkowy masaż szyi wykonujemy zawsze na oczyszczonej skórze. Warto pokryć ją dodatkowo olejkiem do masażu, ulubionym serum lub chociażby kremem. Roller prowadzimy mniej więcej od obojczyków w górę aż do żuchwy. Wykonujemy ruchy antygrawitacyjne, które uniosą skórę, poprawią przepływ limfy i zadziałają ujędrniająco.
    Jak jeszcze przeciwdziałać zmarszczkom na szyi? Ćwiczenia będą doskonałym pomysłem. Trening mięśni szyjnych polega na wykonywaniu skrętów, obrotów czy unoszeniu i opuszczaniu głowy. Ważna tutaj jest oczywiście regularność. Coraz większą popularnością cieszy się też joga twarzy, której celem jest wzmocnienie konkretnych partii mięśni. Tego typu aktywność fizyczną warto praktykować codziennie – zadbajmy o jej przyjemną oprawę i wzbogaćmy odprężającymi ćwiczeniami oddechowymi.

    Domowe sposoby na zmarszczki na szyi – świadoma pielęgnacja to klucz

    Jeśli na szyi pojawiły się zmarszczki, trudno będzie idealnie je wygładzić. Naszą skórę można porównać do kartki papieru, która – gdy już zostanie zgnieciona – nigdy nie wróci do wcześniejszego wyglądu. Jakie są zatem domowe sposoby na zmarszczki na szyi? Tutaj warto postawić przede wszystkim na świadomą pielęgnację – niezależnie od wieku.
    Podstawą dbania o naszą cerę i szyję powinno być ich dobre oczyszczenie – dwa razy dziennie. Rano wystarczy umyć skórę delikatnym żelem czy też pianką do twarzy. Wieczorem postawmy jednak na bardziej dogłębne, dwuetapowe oczyszczanie. Przykładowo najpierw zastosujmy olejek do demakijażu (który pozwoli usunąć dogłębnie zanieczyszczenia, też wtedy, gdy się nie malujemy), a następnie nasz standardowy środek myjący.
    Osoby, które dopiero dbają o przecizmarszczkową profilaktykę, mogą stosować ten sam kosmetyk co do twarzy – ważne jest jedynie to, by naprawdę dobrze nawilżał. Jeśli zależy nam na mocniejszym działaniu, można sięgnąć po bardziej skoncentrowany krem na zmarszczki na szyi.

    Zmarszczki na szyi – zabiegi

    Dojrzałe panie, które chciałyby zadziałać bardziej stanowczo, mogą szukać pomocy w klinikach medycyny estetycznej. Kosmetolodzy i lekarze oferują zabiegi, dzięki którym można dość widocznie poprawić wygląd skóry, a w efekcie zmniejszyć widoczność zmarszczek na szyi – nie tylko na twarzy.
    Popularne metody to między innymi mezoterapia igłowa, mikronakłówanie, radiofrekwencja, a także ostrzykiwanie skóry kwasem hialuronowym, który wypełnia poprzeczne i poziome bruzdy. Jeśli decydujemy się na skorzystanie z zabiegów tego typu, warto poszukać kliniki, która oferuje usługi najwyżej jakości.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Anna Mlonka