Data publikacji:

Ziele świetlika na oczy – działanie, właściwości

Ziele świetlika na oczy łagodzi stany zapalne, niweluje opuchliznę i zmęczenie narządu wzroku. Roślinę można stosować także pomocniczo w leczeniu innych dolegliwości organizmu. Jakie właściwości ma ziele świetlika? Jak stosować je na oczy? Sprawdź w artykule!
Ziele świetlika

Ziele świetlika na oczy – czym jest świetlik łąkowy i lekarski?

Świetlik łąkowy jest powszechnie występującą w Europie rośliną o drobnych, owłosionych listkach i białych kwiatkach z fioletowymi żyłkami. Dzięki leczniczym właściwościom od wieków wykorzystywany jest w medycynie ludowej. Można spotkać go również w kosmetykach naturalnych. Bardzo podobny do niego jest świetlik lekarski, inny gatunek świetlika. Niektórzy badacze twierdzą wręcz, że nazwy te określają tę samą roślinę.

Ciekawostką jest fakt, że świetlik należy do półpasożytów. Wrasta on w korzenie innych roślin, by czerpać z nich sole mineralne oraz wodę. Stąd też wzięła się inna jego nazwa – mleczny złodziej, gdyż żywi się roślinami, które jedzą krowy. Surowcem służącym do produkcji leków czy kosmetyków jest ziele świetlika lekarskiego lub łąkowego. Zbiera się je w czasie kwitnienia, a następnie suszy. Roślinę wykorzystuje się do leczenia licznych schorzeń, np. ziele świetlika na oczy łagodzi podrażnienia i doskonale niweluje zmęczenie oraz stany zapalne.

Ziele świetlika – właściwości

Ziele świetlika ma wiele leczniczych właściwości. To zasługa obecności takich substancji jak garbniki, glikozydy, olejki eteryczne, żywice, flawonoidy i sole mineralne. Oto najważniejsze właściwości ziela świetlika:
  • przeciwzapalne,
  • przeciwbakteryjne,
  • antyoksydacyjne,
  • przeciwalergiczne,
  • ściągające,
  • uszczelniające naczynia krwionośne i włosowate.

Ziele świetlika do picia łagodzi dolegliwości żołądkowe, wspomaga leczenie chorób wątroby i pomaga przy niestrawności. Może również niwelować bóle głowy, a także objawy przeziębień oraz alergii. Świetlik łąkowy i lekarski jest wykorzystywany także w kosmetyce. Ma działanie nawilżające, a także zbawiennie wpływa na nasze oczy.

Ziele świetlika na oczy i inne dolegliwości – jak stosować?

Jak stosować ziele świetlika? Zależy to od dolegliwości, na jaką pomóc ma ta roślina. Najczęściej wykorzystuje się go do leczenia schorzeń oczu oraz do pielęgnacji tej okolicy. Możesz sięgnąć po kosmetyki, krople czy też maść z zielem świetlika. W aptece znajdziesz mnóstwo specyfików wspomagających leczenie zapalenia spojówek, jęczmienia i innych chorób narządu wzroku. Roślina ta łagodzi objawy zmęczenia oczu wywołanego np. długą pracą przed monitorem. Możesz także przygotować leczniczy kompres, używając ziela świetlika w saszetkach bądź liściach. Przyrządź esencjonalny napar, a następnie zanurz w nim waciki kosmetyczne i połóż je na zamkniętych powiekach na 15 minut.
Ziele świetlika w saszetkach możesz wykorzystać również do przyrządzenia naparu łagodzącego dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Taka herbatka pomaga na niestrawność oraz bóle brzucha. Cena ziela świetlika jest naprawdę niska. Zdecydowanie warto go mieć w swojej kuchennej szafce.

Ziele świetlika na oczy – kosmetyki ze świetlikiem

Ziele świetlika na oczy wyróżnia się następującymi właściwościami:

  • łagodzi pieczenie, łzawienie i swędzenie oczu,
  • zmniejsza stany zapalne,
  • niweluje zmęczenie oczu wywołane pracą przed monitorem,
  • zmniejsza objawy alergii,
  • redukuje zaczerwienienia,
  • niweluje opuchliznę, obrzęki i worki pod oczami,
  • koi podrażnienia,
  • pobudza mikrokrążenie w powiekach.
  • Ziele świetlika na oczy warto włączyć do codziennej pielęgnacji. W ofercie wielu marek znajdziesz kremy i żele ze świetlikiem o działaniu nawilżającym, łagodzącym czy też przeciwobrzękowym. Warto sięgnąć po produkt, który zawiera również inne naturalne składniki o dobroczynnym działaniu, np. babkę lancetowatą, chabra bławatka, arnikę górską czy też luteinę.
    Autor: Olga Wacholc