Data publikacji:

Wykruszone włosy: jak sobie z nimi poradzić?

Kruszące się włosy są przesuszone, pozbawione blasku i wyglądają jak siano. Nie wiesz, co zrobić, gdy masz wykruszone włosy? Jak je pielęgnować? Jakie produkty stosować? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedzi na nurtujące cię pytania!
wykruszone włosy

Przyczyny kruszenia się włosów

Nieestetyczne, kruszące się włosy są najgorszym koszmarem wielu kobiet. Dlaczego włosy się kruszą? Przyczyn może być wiele. Nieodpowiednia pielęgnacja bogata wyłącznie w preparaty proteinowe może powodować przeproteinowanie włosów, co w konsekwencji prowadzi do ich przesuszenia i wykruszania. Agresywne i zbyt częste zabiegi chemiczne powodują zniszczenia w obrębie łodygi włosa. Szczególnie wykruszone włosy po rozjaśnianiu wyglądają po prostu nieestetycznie i bardzo ciężko je ujarzmić. Również prostowanie, kręcenie włosów za pomocą lokówki, suszenie gorącym nawiewem lub wszelkiego rodzaju zabiegi stylizacyjne bez odpowiedniego zabezpieczenia oraz wykonywane zbyt często sprawiają, że włosy są przesuszone.

Jak poradzić sobie z wykruszonymi włosami?

Ekstremalnie zniszczone włosy należy ściąć. Nie da się ich już uratować, a z czasem będą wykruszać się jeszcze bardziej. Niestety nie istnieje obecnie żaden preparat, który w cudowny sposób scali zniszczone końcówki. A szkoda!
Wykruszone włosy z przodu i wykruszone włosy z tyłu, jeżeli ich zniszczenia nie są aż tak zaawansowane, można spróbować uratować pielęgnacją domową. Powinna być ona oparta na humektantach, czyli substancjach nawilżających, zatrzymujących wodę (np. kwas hialuronowy, skrobia, aloes) oraz na emolientach, które powodują, że woda nie „ucieka” z włosa (np. oleje, silikony). W rutynie pielęgnacyjnej powinno pojawić się olejowanie włosów, które staje się coraz bardziej popularne nie tylko wśród włosomaniaczek. Wykruszone włosy, które są zniszczone różnego rodzaju zabiegami fryzjerskimi, polubią się z takimi olejami jak: olej z wiesiołka, olej lniany, olej arganowy, olej ze słodkich migdałów, olej awokado, olej jojoba, olej z nasion bawełny czy masło Shea. To tylko niektóre z całej listy olejów do włosów zniszczonych, czyli tak zwanych włosów wysokoporowatych. Włosy można olejować na sucho, na mokro (na wilgotne włosy nakładamy olej), na podkład (na włosy nakładamy preparat, np. żel z aloesu, i na to olej).
Włosy olejuje się zawsze przed myciem, wystarczy nawet godzina przed. Można zemulgować go odżywką emolientową i następnie umyć włosy szamponem dostosowanym do skóry głowy. Po spłukaniu szamponu ponownie nakładamy odżywkę emolientową. Takie postępowanie sprawi, że włosy będą nawilżone, odżywione i nie będą tracić wody. Kluczowe jest również zabezpieczanie końcówek włosów silikonowym serum, aby zminimalizować uszkodzenia włosów poprzez na przykład tarcie. 

Odbudowa włosów

W czasie odbudowy zniszczonych pasm warto zrezygnować z prostownicy czy lokówki. Jeżeli musimy wykonać stylizację za pomocą tych urządzeń, to koniecznie należy zabezpieczyć włosy za pomocą serum termoochronnego. 
Odbudowa połamanych włosów na całej długości wymaga czasu, regularności oraz cierpliwości. Na efekty trzeba poczekać. Jednak warto. Sumienne dbanie o włosy przynosi pożądane efekty – włosy są odżywione, nawilżone i pełne blasku oraz przede wszystkim nie wykruszają się.
Zdjęcie: Envato Elements