Data publikacji:

Wygniatanie pryszczy – czy powoduje pękanie naczynek? Czy można to robić?

Wygniatanie pryszczy pozwala szybko oczyścić skórę z ropnej wydzieliny i poprawia wygląd. Czy jednak jest korzystne dla skóry? Czy regularne wyciskanie nie powoduje np. pękania naczynek? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej. Wyjaśniamy również, jak wygniatać pryszcze w poprawny sposób.
Wygniatanie pryszczy

Wygniatanie pryszczy: tak czy nie?

Jeżeli na widok pryszcza nie możesz się powstrzymać i od razu przykładasz palce do skóry, to mamy dla ciebie złą wiadomość: bardzo sobie szkodzisz.

Jak twierdzą specjaliści, wygniatanie pryszczy niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji. Przede wszystkim podczas nacisku naruszony zostaje naskórek, co prowadzi do uszkodzenia meszków włosowych. Te, jeśli znajdują się w pobliżu pryszcza, zazwyczaj są dotknięte stanem zapalnym. Nacisk powoduje zwiększenie tego stanu, czego skutkiem jest powstawanie blizn.

Poza powyższym należy pamiętać, że wygniatanie pryszczy powoduje przeniesienie bakterii na kolejne obszary skóry. Oznacza to, że owszem – pozbędziesz się jednego pryszcza, ale wkrótce na twojej skórze może pojawić się ich już np. dziesięć.

Czy wygniatanie pryszczy powoduje pękanie naczynek?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy wygniatanie pryszczy powoduje pękanie naczynek. Warto zatem wiedzieć, że owszem, dokładnie tak jest – i jest to zarazem kolejny powód, dla którego zdecydowanie warto unikać tego „zabiegu” pielęgnacyjnego. Pamiętaj, że im delikatniejsza cera, tym bardziej grożą jej fatalne następstwa wyciskania.

Wygniatanie pryszczy: jak robić to w prawidłowy sposób?

Jak już wiesz, wygniatanie pryszczy nie jest zalecane. O wiele korzystniejsze dla zdrowia i stanu skóry jest poczekanie na samoistne wygojenie się zmian. Jeśli jednak patrzysz na swoją skórę i naprawdę, naprawdę nie możesz się powstrzymać od wyciskania, to chociaż zastosuj się do podstawowych zasad bezpieczeństwa.

1. Oceń, czy na pewno masz do czynienia z pryszczem

Nie każdy pryszcz to… pryszcz. Czasem udająca go zmiana to prosak, który wymaga już interwencji kosmetologa.

2. Oceń stan pryszcza

Największy błąd związany z wyciskaniem to wygniatanie pryszczy niedojrzałych, bolesnych i zaczerwienionych. Prowadzi to tylko i wyłącznie do zwiększenia obszaru stanu zapalnego i jego nasilenia.

Wygniatanie pryszczy ma sens, kiedy są w nich widoczne duże czopy z ropną zawartością.

3. Pamiętaj o higienie

Wygniatanie pryszczy niezdezynfekowanymi rękoma to ogromny błąd, który może kosztować cię urodę. Zanim podejmiesz jakieś działania, koniecznie umyj dłonie, a potem je zdezynfekuj. Następnie przetrzyj twarz tonikiem antybakteryjnym.

4. Przygotuj igłę

Wybierz najcieńszą igłę, jaką posiadasz, a potem polej ją wrzątkiem i przetrzyj alkoholem. Możesz też użyć sterylnej igły do zastrzyków, jeżeli tylko masz taką możliwość.

5. Wbij igłę

Wbij igłę w sam środek ropnej kulki. Wyjmij igłę i ją odłóż.

6. Rozpocznij wygniatanie pryszczy.

Owiń palce ręcznikami papierowymi. Zbliż je do pryszcza i go ściśnij. Rób to do momentu, w którym cała biała wydzielina zostanie odprowadzona.

Uwaga! Nigdy nie wygniataj pryszczy paznokciami. To najprostszy sposób na głębokie uszkodzenie skóry i powstanie blizn.

7. Oczyść skórę

Po skończonym zabiegu przetrzyj skórę dookoła pryszcza środkiem antybakteryjnym – np. Octeniseptem. Nie używaj w tym celu płynu przeznaczonego do dezynfekcji rąk. Na koniec posmaruj skórę kremem z antybiotykiem, o ile go oczywiście posiadasz.
Warto pamiętać, że wygniatanie pryszczy powinno być rzadkością. Jeśli potrzebujesz takich zabiegów niemal każdego dnia, to oznacza, że dobrze byłoby udać się już albo do dobrego dermatologa, albo do sprawdzonej lub polecanej kosmetyczki.
Autor: R. Wojtaś