Data publikacji:

Wybroczyny: jak wyglądają i o czym świadczą?

Każdy z nas od czasu do czasu zauważa na skórze siniaka, będącego efektem urazu mechanicznego. Czasem jednak zasinienie przyjmuje bardziej rozproszoną postać, przypominającą wysypkę. Wówczas mówimy o wybroczynach. Sprawdź, co jest ich przyczyną i kiedy warto pokazać je lekarzowi.
Bruise on leg. Injection bruises. Bruised wound injury and Bruised skin

Wybroczyny na ciele – co to takiego?

Wybroczyny, zwane także petocjami, to zmiany skórne powstające na skutek wyciekania krwi z drobnych naczyń krwionośnych obecnych w skórze właściwej i błonie śluzowej. Na skutek uszkodzenia naczynek krew wydostaje się poza ich obręb, co zauważalne jest jako sine lub czerwone plamy. Wybroczyny mogą powstawać pojedynczo lub w większych skupiskach, przypominając wysypkę.
Czym różnią się wybroczyny na ciele od siniaków? Te pierwsze mają maksymalnie 1–3 mm średnicy. O siniaku mówimy, gdy zmiana skórna ma ponad 5 mm średnicy. Wybroczyny, w odróżnieniu od siniaków, mogą pojawiać się nie tylko na skutek urazu mechanicznego, o czym opowiemy za chwilę.

Wybroczyny – gdzie się pojawiają?

Wybroczyny mogą pojawić się na dowolnej części ciała. Równie często występują wybroczyny na stopach, na twarzy, a także wybroczyny na rękach. Lokalizacja zmian miewa związek z przyczyną powstawania petocji.

Wybroczyny na ciele – przyczyny

Powodów powstawania wybroczyn jest naprawdę wiele, dlatego gdy zauważysz na swojej skórze czerwone lub sine plamy, skonsultuj się z lekarzem. O czym mogą świadczyć wybroczyny?

Wybroczyny na ciele a uraz mechaniczny

Najczęstszym powodem powstawania wybroczyn jest uraz głębszych tkanek, powstały na przykład na skutek uderzenia lub ucisku. Wówczas mówimy o zmianie skórnej bardzo podobnej do siniaka, jednak znacznie od niego mniejszej. Wybroczyny pojawiają się także po intensywnym drapaniu skóry.

Czerwone wybroczyny na ciele a choroby serca

Zaczerwienienie skóry, ale także wybroczyny na ciele to charakterystyczne objawy podwyższonego ciśnienia krwi. Nadciśnienie powoduje zwiększoną kruchość naczynek, przez które krwinki mogą przenikać i powodować plamy na skórze. O nadciśnieniu mogą świadczyć zwłaszcza wybroczyny na twarzy i szyi.

Alkoholowe wybroczyny

Wybroczyny są charakterystyczne również dla choroby alkoholowej. Osoba nadużywająca alkoholu boryka się z osłabieniem naczyń krwionośnych, a często również niedokrwieniem tkanek. Krew odprowadzana jest z nich słabiej, co może powodować zastoje i wybroczyny, szczególnie na twarzy. Istotnym czynnikiem jest tu także niedobór witaminy C.

Wybroczyny na ciele objawem niedoborów

Zdarza się, że wybroczyny na skórze są sygnałem, że organizm cierpi na niedostatek składników odżywczych. Chodzi głównie o te substancje, które wspierają odpowiednie funkcjonowanie żył. Zwiększona skłonność do wybroczyn może oznaczać niedobór witamin C, A i E, jak również żelaza.

Wybroczyny starcze, czyli plamica

Plamica starcza to dolegliwość, na którą cierpi wiele osób w wieku podeszłym. U seniorów naczynia krwionośne w naturalny sposób stają się bardziej delikatne i podatne na urazy, jak również choroby wewnętrzne. Plamica to najczęściej wybroczyny na nogach i stopach, ale także na skórze dłoni.

Wybroczyny na skórze a białaczka

Szczególnie alarmującą sytuacją jest ta, w której wybroczyny pojawiają się często i w formie rozlanych, dużych zmian. To jeden z typowych objawów białaczki. Warto dodać, że w tym przypadku wybroczyny powstają samoistnie, bez urazu mechanicznego. Mogą towarzyszyć im krwawienia z nosa i dziąseł.

Wybroczyny przy sepsie

Petocje pojawiają się również w przebiegu sepsy, czyli nieprawidłowej odpowiedzi organizmu na zakażenie. Wybroczyny przy infekcji wirusowej lub bakteryjnej pokrywają wówczas całe ciało. Sepsa to stan zagrażający życiu, wymagający natychmiastowej interwencji medycznej.

Jak leczyć wybroczyny?

Jeśli pojawiają się u ciebie wybroczyny na ciele, pierwszym krokiem powinna być rozmowa z lekarzem. Najważniejsze jest ustalenie przyczyny pojawiania się zasinień.
Jeśli lekarz wykluczy występowanie poważnych chorób i wskaże, że wybroczyny powstały wskutek urazu lub niedoboru witaminowego, możesz z powodzeniem leczyć petocje w domu.

Maść na wybroczyny

Natychmiastową pomocą w razie pojawienia się wybroczyn może być maść, która wzmacnia naczynka krwionośne. Ważne, aby zawierała składniki takie jak wyciąg z kasztanowca, arnika, witamina C. To substancje, które uszczelniają naczynka i zapobiegają ich pękaniu.

Chłodzenie wybroczyn

Na wybroczyny pomogą również zimne okłady z lodu lub specjalnego opatrunku żelowego.

Dieta zdrowa dla żył

Przyczyną wybroczyn w większości przypadków są kruche naczynia krwionośne obecne w skórze. Aby je wzmocnić, wzbogać dietę o produkty bogate w witaminę C. Znajdziesz ją nie tylko w cytrusach, ale i wielu roślinach zielonych. Jej cennym źródłem jest chociażby natka pietruszki.

Suplementacja

Odpowiednią dietę uzupełnij o suplementy z żelazem i witaminą C. To składniki, które wzmocnią cały układ krwionośny.

Unikaj gorących kąpieli

Lubisz gorące kąpiele i prysznice? Mamy złą wiadomość – twoje naczynia krwionośne za nimi nie przepadają! Jeśli chcesz, by były silniejsze, stosuj chłodniejsze natryski.

Jak leczyć wybroczyny na skórze? Podsumowanie

Pamiętaj, że wybroczyny zwykle świadczą o problemie, który ma miejsce w organizmie. Jeśli zasinień nie wywołał uraz, udaj się do lekarza i wykonaj niezbędne badania. Niewinnie prezentujące się wybroczyny mogą świadczyć o bardzo poważnych chorobach.
Zdjęcie: Envato Elements