Data publikacji:

Wolne rodniki – co to takiego? Jak wpływają na skórę?

Pojęcie wolnych rodników jest bardzo często wykorzystywane przez producentów kosmetyków, głównie tych o działaniu przeciwstarzeniowym. Warto wiedzieć, że oksydanty wpływają na funkcjonowanie całego organizmu człowieka. Czym są wolne rodniki i jaki wpływ wywierają na skórę? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

wolne rodniki co to

Wolne rodniki – co to?

Wolne rodniki, nazywane także oksydantami, zostały „wynalezione” w latach 50. XX wieku. Są to reaktywne formy cząsteczek tlenu, posiadające niesparowane elektrony, które wiążą się z komórkami organizmu. Wskutek działania wolnych rodników dochodzi do uszkodzeń na poziomie komórkowym oraz zmniejszenia energii komórkowej ATP. Mówiąc prościej, wolne rodniki są odpowiedzialne za nieodwracalne uszkodzenia komórek, a także za proces ich starzenia.

Jak konkretnie wolne rodniki wpływają na organizm? To cząsteczki odpowiedzialne za jego starzenie, a częściowo również za rozwój nowotworów. Należy podkreślić, że obecność wolnych rodników w organizmie jest całkowicie naturalna. Są one ubocznym skutkiem licznych procesów metabolicznych, dlatego nie można ich całkowicie uniknąć.

Skóra i oksydanty. Wolne rodniki na twarzy

Zapewne nieraz słyszałaś o kremie lub serum, które ma na celu neutralizować wolne rodniki. Dlaczego oksydanty są szkodliwe dla skóry? Odpowiedź wydaje się prosta. Wolne rodniki przyspieszają starzenie się skóry, a tym samym pojawianie się zmarszczek i utratę jędrności. W skórze, która narażona jest na działanie wolnych rodników, produkowana jest mniejsza ilość kolagenu. Maleje również sprawność melanocytów, które chronią skórę przed działaniem promieniowania UV.

Kiedy skóra jest szczególnie narażona na działanie wolnych rodników?
  • Ilość oksydantów w skórze wzrasta, gdy jest ona intensywnie wystawiana na działanie promieniowania UV.
  • Namnażaniu wolnych rodników sprzyja palenie papierosów oraz picie alkoholu.
  • Kolejnym czynnikiem, który może powodować zwiększenie ilości oksydantów w skórze, jest niezdrowa dieta obfitująca w żywność przetworzoną, cukier oraz tłuszcze zwierzęce.
  • Podatność na działanie wolnych rodników wzrasta wraz z wiekiem. 

Wolne rodniki. Jak się ich pozbyć?

Jak wspomnieliśmy, wolne rodniki powstają w każdym organizmie i nie można przed nimi uciec. Możesz jednak zrobić wiele, by zneutralizować ich negatywny wpływ na skórę. Z pomocą spieszą kosmetyki z zawartością antyoksydantów – cudownych substancji, które unieszkodliwiają wolne rodniki.


Przeczytaj także: Sprawdzone sposoby na naczynka. Domowe metody


Do najskuteczniejszych antyoksydantów stosowanych w kosmetykach zaliczają się:
  • witamina C,
  • witamina A,
  • witamina E,
  • kwas felurowy,
  • koenzym Q10.
Jak działają antyoksydanty? Oprócz blokowania działania wolnych rodników, mają one zdolność do zapobiegania utlenianiu komórek naskórka, zwiększają syntezę kolagenu i wspomagają odnowę komórkową.

Kosmetyki z antyoksydantami

Stosowanie kosmetyków z zawartością antyoksydantów to drugi – zaraz po zdrowym stylu życia – skuteczny sposób na to, by zachować skórę w doskonałej formie na długie lata. Oczywiście, produktów z ich zawartością mogą używać nie tylko kobiety w wieku dojrzałym. Dermatolodzy zalecają sięgać po kosmetyki z antyoksydantami już po 25. roku życia – wtedy, gdy w skórze dochodzi do pierwszych procesów starzeniowych.

Wygraj z wolnymi rodnikami!

Odpowiednia pielęgnacja skóry i zdrowy styl życia to najlepsze sposoby na to, aby zneutralizować szkodliwy wpływ wolnych rodników na skórę. Pamiętaj, że już po 20. roku życia warto włączyć do codziennej pielęgnacji kosmetyki o działaniu antyoksydacyjnym.
Autorka: Joanna Stanuch