Data publikacji:

Włosy niskoporowate – podstawy pielęgnacji

Włosy niskoporowate to najrzadziej występujący typ włosów w naszym kraju. To najzdrowsze kosmyki, ponieważ z racji tego, że ich łuski są tylko w niewielkim stopniu odchylone, nie są tak bardzo narażone na zniszczenia. Oczywiście nie oznacza to, że nie należy ich pielęgnować – zaniedbane będą przyklapnięte i pozbawione blasku. Jak dbać o włosy niskoporowate? Co to właściwie znaczy? Jak dobierać odpowiednie kosmetyki? Zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedz się, jak pielęgnować włosy niskoporowate.
włosy niskoporowate

Niskoporowate włosy – co to znaczy? Jakie to?

Porowatość włosa to sposób, w jaki układają się jego łuski. Wyróżniamy trzy główne stany włosów: wysokoporowate, średnioporowate i niskoporowate.
Co to znaczy, że włosy są niskoporowate? Jakie to włosy? Niskoporowate kosmyki uznawane są za najrzadziej występujące, ale zarazem najzdrowsze. Jeśli więc jesteś ich posiadaczką, masz wielkie szczęście! Włosy niskoporowate mają tylko trochę odchylone łuski, dzięki czemu są odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Niestraszne są im nawet najbardziej inwazyjne zabiegi fryzjerskie, takie jak np. trwała ondulacja lub rozjaśnianie. Oczywiście nie oznacza to, że nie da się ich zniszczyć (np. spalić za pomocą nieumiejętnie nałożonych preparatów), jednak potrzebna na to znacznie więcej czasu niż w przypadku np. włosów wysokoporowatych.

Jakie to włosy niskoporowate? Charakterystyka

Niskoporowate włosy to włosy gładkie, błyszczące i elastyczne. Są także miękkie i układają się w taflę. Bardzo dobrze się je zapuszcza, ponieważ nie niszczą się tak szybko. Są jednak odporne nie tylko na uszkodzenia i zabiegi fryzjerskie, ale i na stylizację. Oznacza to, że np. loki są bardzo nietrwałe. Nie oznacza to, że włosy niskoporowate nie mogą być kręcone, jednak efekt ten nie będzie zbyt trwały.
Czym jeszcze charakteryzują się włosy niskoporowate? Na pewno tym, że bardzo powoli schną. Długie kosmyki potrafią dosuszać się nawet kilka godzin! Oczywiście utrzymanie zbyt długo wilgotnych włosów nie jest wskazane (szczególnie w nocy, kiedy mogą uszkodzić się o poduszkę), stąd też dobrze jest je dosuszać suszarką.

Włosy niskoporowate a wysokoporowate

Zastanawiasz się, jaka jest różnica pomiędzy włosami niskoporowatymi a wysokoporowatymi? Różnica jest ogromna! Przede wszystkim włosy wysokoporowate są delikatne i zazwyczaj cienkie, natomiast włosy niskoporowate są grube i mocne. Włosy wysokoporowate łatwo jest też uszkodzić; włosy niskoporowate „więcej wybaczają”. Zasadnicza różnica jest również w pielęgnacji: włosy wysokoporowate należy dociążać emolientami, podczas gdy w pielęgnacji włosów niskoporowatych emolientów należy raczej unikać, aby nie obciążyć ich jeszcze bardziej.

Włosy niskoporowate – pielęgnacja

Niskoporowate włosy nie potrzebują, aby ich pielęgnacja była złożona. Wręcz przeciwnie – zbyt dużo odżywek, masek oraz produktów do stylizacji sprawia, że fryzura szybko straci swoją objętość, będzie wyglądać na przyklapniętą i przetłuszczającą się. Dzieje się tak dlatego, że włosy niskoporowate nie wchłaniają w głąb substancji odżywczych, a osiadają na nich.
Dobrym sposobem na głębokie odżywienie włosów bez ich nadmiernego przeciążenia jest nakładanie kosmetyków do pielęgnacji pod foliowy czepek oraz ręcznik. W ten sposób składniki pielęgnacyjne będą miały większą szansę na to, aby zadziałać.

Włosy niskoporowate – szampon

W pielęgnacji niskoporowatych włosów dobrze sprawdzają się szampony, które dobrze oczyszczą skórę głowy i kosmyki z resztki produktów do stylizacji oraz odżywek. Niskoporowate włosy nie muszą obawiać się SLS-ów w codziennej pielęgnacji, szczególnie jeśli szybko się przetłuszczają. Jeśli jednak obawiasz się podrażnienia skóry głowy, zamiast SLS-ów możesz używać szamponów z pokrzywą, miętą lub cytrusami w składzie. Mocny produkt stosuj raz na tydzień lub dwa.

Włosy niskoporowate – odżywki i maski

Niskoporowate włosy nie lubią się z ciężkimi odżywkami i maskami, ponieważ te zbytnio je obciążają i przetłuszczają. Uwielbiają za to humektanty, a więc składniki, które je nawilżają. Dzięki nim kosmyki lśnią i są miękkie w dotyku.
Postaw zatem na lekkie i nawilżające odżywki, które wysoko w swoim składzie mają m.in. aloes, glicerynę, miód lub mocznik.

Włosy niskoporowate – peelingi i wcierki

Posiadając włosy niskoporowate, potrzebujesz porządnego oczyszczania skóry głowy. Do tego świetnie sprawdzi się peeling, najlepiej enzymatyczny lub z niewielkimi drobinkami, aby nie podrażnić skalpu. Peeling skóry głowy wystarczy wykonywać raz w tygodniu zgodnie z instrukcjami podanymi na opakowaniu.
Jeśli zaś chodzi o wcierki, będą one szczególnie przydatne wtedy, kiedy chcesz przyspieszyć porost włosów. Wybieraj te z naturalnym składem; najlepiej takie, w których znajduje się np. skrzyp polny, eukaliptus lub mięta pieprzowa.

Włosy niskoporowate – oleje

Czy olej na włosy niskoporowate to dobry pomysł? Jak najbardziej! Musisz tylko pamiętać o tym, aby wybierać oleje o małych cząsteczkach. Doskonale sprawdzą się zatem oleje: palmowy, kokosowy, shea, kakaowy, a także masła: babassu, murumuru lub z mango.

Równowaga PEH – włosy niskoporowate

W pielęgnacji włosów niskoporowatych, jak w przypadku każdego innego typu włosów, bardzo ważna jest równowaga PEH, czyli odpowiednio zachowany bilans pomiędzy proteinami, emolientami oraz humektantami.
Aby włosy niskoporowate zachowały równowagę PEH, niezbędne jest ich nawilżanie lekkimi produktami (po to, aby ich nie przeciążyć). Proteiny oraz emolienty należy ograniczać, aby nie przeproteinować włosów oraz ich nie przetłuszczać.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Agnieszka Ragus