Data publikacji:

Wałek do ćwiczeń: jaki wybrać? Jak używać? Poradnik

Ból pleców to bez wątpienia jeden z bardziej przykrych znaków naszych czasów. Siedzący tryb życia, coraz mniej ruchu albo ćwiczenia wykonywane na własną rękę dodatkowo przyczyniają się do dolegliwości bólowych. Już dziś zadbaj więc o swój kręgosłup, mięśnie i... samopoczucie! Dziś coraz większą popularnością cieszy się wałek do ćwiczeń, który możesz wykorzystywać również w domowym zaciszu. Na czym polega jego fenomen? Jakie efekty przyniesie to akcesorium? Sprawdź – odpowiedzi czekają w poniższym artykule!
wałek do ćwiczeń

Wałek do ćwiczeń – co to za akcesorium?

Wałek do ćwiczeń najczęściej wykorzystywany jest do masażu ciała i mięśni. Można dzięki niemu wzmacniać kręgosłup, poprawiać postawę czy modelować mięśnie brzucha. Wykonany jest z syntetycznych, dość elastycznych materiałów – pianki i tym podobnych. Poszczególne akcesoria mogą różnić się jednak twardością.
Wałki do ćwiczeń kręgosłupa mogą być zarówno miękkie, jak i twarde. Część z nich ma gładką strukturę, a inne – wypustki. Różnią się także długością – w sklepach spotkać można zarówno krótkie, jak i dłuższe egzemplarze. Wszystko zależy więc od Twoich indywidualnych preferencji i potrzeb ciała.
Jak wybrać idealny wałek do ćwiczeń? Jeśli nie wiesz, jaki rodzaj będzie dla Ciebie najlepszy, skorzystaj z porady profesjonalisty. Odpowiedni przyrząd do ćwiczeń pomoże Ci wybrać fizjoterapeuta lub trener personalny. Pamiętaj, by skorzystać z takiej porady w szczególności wtedy, gdy dopiero zaczynasz swoją przygodę z aktywnością fizyczną. Rozważ również zapisanie się na zajęcia grupowe, gdzie wykorzystywane są wałki do ćwiczeń.

Wałek pod plecy do ćwiczeń – kiedy po niego sięgać?

Doskwiera Ci ból pleców? Czujesz napięcie w mięśniach po treningu? Masz pracę siedzącą? W takim razie wałek (roller) do ćwiczeń może stać się Twoim wybawieniem! Przede wszystkim rollowanie ciała to forma relaksującego masażu. Sprawdzi się idealnie wtedy, gdy chcesz się rozluźnić, odprężyć – zwłaszcza po ciężkim dniu, gdy wszystkie mięśnie w ciele są napięte.
Jak działa wałek do ćwiczeń? Przeanalizuj zalety rollowania i masowania ciała przy pomocy tego akcesorium!
  • Wałek piankowy do ćwiczeń odpręża, rozluźnia mięśnie i działa relaksująco.
  • Usprawnia przepływ krwi w mięśniach.
  • Niweluje napięcie mięśni.
  • Regeneruje po treningu.
  • Wzmacnia kręgosłup.
  • Po wałek masujący do ćwiczeń warto sięgać nie tylko w ramach relaksu. Jeśli zależy Ci na wzmocnieniu mięśni brzucha, również możesz po niego sięgnąć! Wystarczy zmodyfikować trening i postawić na takie ćwiczenia ukierunkowane właśnie na te partie ciała. Oznacza to więc, że wałek do ćwiczeń sprawdzi się nie tylko dla osób, które nie przepadają za treningami (a chcą zadbać o zdrowie kręgosłupa!).

    Wałek do ćwiczeń brzucha i kręgosłupa – efekty

    Jakie efekty daje regularne stosowanie wałka do ćwiczeń? Potreningowe odprężenie jest bardzo ważne i powinno stanowić część zbilansowanej, mądrze zaplanowanej aktywności fizycznej. Rollowanie i masaż ciała przy pomocy wałka przynosi jednak znacznie więcej korzyści.
    Zobacz, jak wałek do ćwiczeń wpłynie na Twoje ciało w długofalowej perspektywie:
  • twoje stawy staną się bardziej stabilne, a Ty zmniejszysz ryzyko powstawania kontuzji;
  • każdorazowa regeneracja po treningu będzie szybsza i bardziej efektywna;
  • wzmocnisz poszczególne partie ciała – kręgosłup czy brzuch;
  • zadbasz o utrzymanie prawidłowej postawy;
  • rozbijesz zgrubienia powstające w tkance łącznej.
  • Wałek masujący do ćwiczeń – jak z niego korzystać?

    Częstotliwość korzystania z wałka do ćwiczeń dopasuj do swoich możliwości, a samą aktywność zwiększaj stopniowo. Pamiętaj, że docelowo każdy dorosły człowiek powinien zadbać o co najmniej 45 minut umiarkowanej aktywności fizycznej w tygodniu. Wszystko zależy więc od tego, czy ćwiczenia z wałkiem będą Twoją jedyną formą aktywnego spędzania czasu, czy może wzbogacą treningi siłowe, które znacznie obciążają mięśnie.
    To właśnie dlatego tak ważna jest konsultacja ze specjalistą, bowiem inaczej będzie wyglądać praca z wałkiem do ćwiczeń rehabilitacyjnych, a inaczej do potreningowych. Warto pamiętać jednak o kilku ogólnych zasadach.
    Po pierwsze – każdą wybraną strefę rolujemy od 5 do 10 razy. Jeśli jakieś miejsce jest szczególnie napięte, należy się zatrzymać i skupić głównie na tym obszarze, by je rozluźnić i zregenerować. Masaż poszczególnych partii mięśni nie powinien przekraczać 5 minut. Trzeba pamiętać również, by nie rollować kościstych partii oraz miejsc z przerwaną ciągłością skóry czy dotkniętych krwiakami.

    Wałek do ćwiczeń kręgosłupa – dla kogo?

    Kto będzie czerpać najwięcej korzyści z wałka do ćwiczeń kręgosłupa? O aktywność fizyczną z tym akcesorium może zadbać praktycznie każdy – jeśli nie ma takich przeciwwskazań zdrowotnych. Przynosi odprężenie po treningach cardio i siłowych, więc sprawdzi się u osób ćwiczących regularnie. Ułatwi powrót do formy po wszelkich kontuzjach – zwłaszcza jeśli ćwiczenia będą odbywać się pod okiem fizjoterapeuty.
    Po wałek do ćwiczeń mogą sięgać między innymi seniorzy, którzy zmagają się z dolegliwościami bólowymi. Niejednokrotnie przyda się też przyszłym mamom – bóle pleców w ciąży są dość częstym zjawiskiem, warto więc wiedzieć, jak im zaradzić. Oprócz tego po wałek masujący do ćwiczeń mogą sięgać osoby, które chciałyby się odprężyć po ciężkim dniu i zadbać o porcję wyciszającej, regeneracyjnej aktywności.

    Jak wykorzystywać wałek do ćwiczeń?

    Aby zadbać o codzienną aktywność z wałkiem do ćwiczeń, wcale nie potrzebujesz szczególnej oprawy. Wystarczy wygodny strój, stabilne podłoże i ewentualnie mata do ćwiczeń. Na sam wałek wydasz raptem kilkadziesiąt złotych, więc poniesione koszty nie będą wcale zbyt duże.
    Na początku połóż się na podłodze, a wałek umieść pod wybraną partią kręgosłupa. Pamiętaj, by ręce założyć na karku lub skrzyżować na piersiach. Jeśli zależy Ci na bardzo delikatnym masażu, oprzyj się na przedramionach. Wykonuj świadome, krótkie ruchy. Przetaczaj się po rollerze w kierunku góra-dół, w szczególności skupiając się na dyskomfortowych, bolesnych punktach.
    Pamiętaj, że najlepsze rezultaty osiągniesz, gdy będziesz regularnie sięgać po wałek do ćwiczeń!
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Anna Mlonka